Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 16 kwiecień 2019 10:14

Właściwości pantenolu i jego zastosowanie w kosmetykach dla dzieci

Panthenol to składnik wielu kosmetyków, takich jak nawilżające balsamy, kremy do rąk i paznokci, szampony oraz odżywki do włosów. Pod tą nazwą kryje się prowitamina B5, pochodna ważnej dla organizmu witaminy B5 występującej naturalnie w skórze, płytce paznokcia oraz włosach, kluczowej dla ich rozwoju i wzrostu. Niedobór tego związku skutkuje szorstkością i łuszczeniem się naskórka, słabą kondycją czupryny i szybszym siwieniem.

Braki witaminy B5 można uzupełnić jej pochodną, czyli obecnym w kosmetykach panthenolem, który wnika w głębsze warstwy skóry, włókna włosów oraz płytkę paznokcia, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy wzmacniający te struktury.
Panthenol występuje w dwóch formach – L i D (obie mają właściwości silnie nawilżające), ale tylko D-panthenol przekształca się w skórze w kwas pantotenowy. D-panthenol jest gęsty i oleisty, dlatego przemysł kosmetyczny stosuje wodne roztwory prowitaminy B5.

Właściwości panthenolu obejmują:

- regenerację skóry (przyspieszenie gojenia ran poprzez stymulację podziałów komórkowych),
- nawilżenie, zwiększenie elastyczności skóry poprzez zmniejszenie utraty wody z naskórka i jednoczesny brak właściwości komedogennych (zapychania porów),
- wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry,
- działanie przeciwzmarszczkowe, odmładzające dzięki silnie nawilżającej funkcji,
- właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, lekko konserwujące,
- działanie regenerujące oraz nawilżające również wówczas, gdy jest nakładany bezpośrednio na śluzówkę,
- poprawienie kondycji włosów poprzez ich pogrubienie, nawilżenie, nadanie połysku,
- wzmocnienie płytki paznokcia, zapobieganie ich łamliwości i kruchości.

Panthenol ma silne właściwości nawilżające, ochronne, a wręcz lecznicze i regenerujące. Jest pomocny nie tylko w przypadku podrażnionej skóry, matowych włosów czy łamliwych paznokci, ale nawet w przypadku zranień i uszkodzeń naskórka. Z tego powodu ma zastosowanie w kosmetykach dla dzieci. Znajdziemy go w składzie produktów wielu marek jak np.: Cetaphil Baby, Eloderm czy Nacomi Baby.

Z uwagi na to, że skóra dziecka jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej, wymaga uważnego doboru kosmetyków pod kątem bezpiecznego, przebadanego składu.
Kosmetyki z panthenolem spełniają ten warunek. Prowitamina B5 została uznana za bezpieczną do tego stopnia, iż jest składnikiem kropli do oczu i soczewek kontaktowych, w których pełni rolę nawilżającą oraz regeneracyjną rogówki.
Produkty z panthenolem przeznaczone dla dzieci zapewnią ochronę delikatnej skórze malucha bez zapychania naskórka. Jest to składnik bardzo dobrze tolerowany, praktycznie nie zdarzają się przypadki uczuleń i podrażnień.

Czytany 12 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?