sobota, kwiecień 27, 2024
wtorek, 16 kwiecień 2019 14:45

Problemy skórne w ciąży - rozstępy

Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

Rozstępy w ciąży

Rozstępy to zmiany pojawiające się na skutek pękania włókien kolagenowych pod wpływem gwałtownego rozciągania naskórka lub różnego rodzaju zmian hormonalnych. Jest to problem bardzo powszechny u kobiet ciężarnych, o czym mogą świadczyć liczne reklamy przedstawiające balsam na rozstępy stworzony specjalnie z myślą o nich. Rozstępy najczęściej pojawiają się na takich częściach ciała jak brzuch, uda czy pośladki. Początkowo są to różowoczerwone kreski, które w kilka miesięcy po porodzie ulegają wyblaknięciu. Nie u każdej kobiety problem ten występuje i wygląda tak samo. Najbardziej narażone są wieloródki oraz te, które sporo przytyły w czasie ciąży.

Można zapobiec?

Skuteczna metoda na całkowite uniknięcie rozstępów niestety nie istnieje. Bardzo ważne jest jednak, aby im zapobiegać, na przykład stosując odpowiedni balsam na rozstępy. Tego typu metody nie zawsze są skuteczne, ale znacznie poprawiają jakość skóry i przede wszystkim komfort samej kobiety. O wiele trudniejsze jest ewentualne leczenie tego rodzaju problemów skórnych. W takiej sytuacji najzwyklejszy balsam na rozstępy dostępny w drogerii już nie zadziała i konieczna będzie prawdopodobnie konsultacja z odpowiednim lekarzem.

W przypadku profilaktyki rozstępów warto stosować się do zaleceń lekarza, dotyczących na przykład odpowiedniego systemu przybierania na wadze oraz stosowania dopasowanej diety i zestawu ćwiczeń. To właśnie systematyczne ćwiczenia gwarantują utrzymanie dobrej formy mięśni, które łagodzą siłę nacisku macicy na brzuch. Specjaliści zalecają również systematyczne stosowanie tłustych kremów i emolientów od początku ciąży. Warto również już wtedy zaopatrzyć się w balsam na rozstępy i już na stałe włączyć go do codziennej toalety. Duże znaczenie mają również masaże, które muszą jednak być odpowiednio dopasowane do stanu fizycznego kobiety.

Czy rozstępy w ciąży to duży problem?

Rozstępy są problemem powszechnym, dlatego wiele kobiet coraz częściej akceptuje tego rodzaju zmiany skórne w czasie ciąży. Można wręcz powiedzieć, że są one przez wiele ciężarnych traktowane jako naturalna kolej rzeczy, która stanowi pamiątkę po przebytej ciąży. Nie oznacza to jednak, że należy zaniechać odpowiedniej profilaktyki problemu. Jest ona ważna przede wszystkim dla dobrego samopoczucia ciężarnej kobiety, dlatego już na początku ciąży warto znaleźć między innymi odpowiedni balsam na rozstępy, który spełni oczekiwania przyszłej mamy.