Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 16 kwiecień 2019 14:40

Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 

Przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane. Przypuszczalnie są wynikiem powiązania czynników genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych.

U niemowląt skóra atopowa jest sucha, podrażniona, łuszczy się i wywołuje świąd. Taki naskórek cechuje się brakiem odporności na czynniki zewnętrzne (drapiąca odzież, płyny do płukania tkanin i inne detergenty) i ma osłabioną barierę ochronną. Dziecko pogarsza swój stan, drapiąc się i tym samym podrażniając skórę. Wysuszony naskórek jest mało odporny na bakterie i wywołane nimi zakażenia.

Zmiany chorobowe są umiejscowione zazwyczaj na twarzy (policzki, czoło) oraz w zgięciach kolan i łokci. W przypadku, gdy dochodzi do zainfekowania skóry, pojawiają się na niej strupy w kolorze ciemnożółtym oraz sączenie wydzieliny z ran. W przypadku niemowlaka chorego na AZS, kluczowa staje się odpowiednia pielęgnacja, której podstawą powinno być odpowiednie nawilżenie skóry.

Dziecko powinno być kąpane 3-4 razy w tygodniu w ciepłej wodzie. Gorąca woda tylko przesuszy podrażnioną skórę. Czas kąpieli nie powinien być długi - 10 minut będzie wystarczające. Do wody należy dodać natłuszczające olejki, pozbawione konserwantów oraz substancji drażniących.

Stosowane do mycia niemowlaka płyny powinny być hipoalergiczne z uwagi na dużą wrażliwość skóry dziecka chorego na atopowe zapalenie skóry.

Również po kąpieli należy zastosować odpowiednie kosmetyki tzw. emolienty, których głównym zadaniem jest natłuszczenie naskórka, zlikwidowanie świądu oraz odbudowa warstwy ochronnej skóry poprzez uzupełnienie lipidów i wiązanie wody.
Preparaty te należy stosować dwa razy dziennie z uwagi na ich krótki czas oddziaływania na skórę (4-6 godzin).

Warto zastosować nawilżające emolienty, których dostępność na rynku jest ogromna, np.: Cetaphil Restoraderm, Oillan Baby, Ziaja Ziajka oliwka do pielęgnacji lub Eloderm.

Konieczne jest również kupowanie dla niemowlaka odpowiedniej odzieży i bielizny wykonanej z miękkich, delikatnych tkanin np. z bawełny bez domieszek lub naturalnego jedwabiu. Szczególnie korzystny jest jedwab, ponieważ jego pH jest zbliżone do pH skóry człowieka. Ponadto materiał ten ma właściwości łagodzące świąd oraz redukujące ryzyko pojawienia się zakażeń bakteryjnych skóry.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka jest uciążliwą i potencjalnie groźną dolegliwością, dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa w walce z objawami AZS.

Czytany 76 razy

Artykuły powiązane

 • Niezbędnik na plażę Niezbędnik na plażę

  Lato i wakacje w pełni. Odpoczynek na plaży i orzeźwiająca kąpiel w morzu wspaniale zregenerują siły. Mogą też niestety stać się przyczyną problemów. Jak temu zapobiec?

 • Kosmetyczka małej damy Kosmetyczka małej damy

  Kobiety lubią kosmetyki. Te małe również lubią posiadać własną kosmetyczkę. Co powinno się w niej znaleźć, zwłaszcza latem?

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.