niedziela, kwiecień 21, 2024
wtorek, 07 styczeń 2020 13:00

Czy nawilżać usta zimą?

Balsam do ust Balsam do ust

Wysuszone i pękające usta to dość częsta przypadłość pojawiająca się w okresie zimowym. Warto wiedzieć, iż właściwa zimowa pielęgnacja ust, nie opiera się tylko o balsam do ust czy pomadki ochronne, ale także o regularne maseczki z użyciem tłustego kremu, które pozwolą przywrócić wargom właściwy poziom nawilżenia.

Pielęgnacja ust zimą

Zima to okres, kiedy usta są narażone na wiatr i częste zmiany temperatur bardziej niż w pozostałych porach roku. To właśnie w tym czasie wymagają one szczególnej opieki i pielęgnacji.

W sezonie zimowym usta poddawane są nieustannym zmaganiom z wiatrem i niską temperaturą. Bez właściwej ochrony, nawet te najbardziej zadbane zaczną łuszczyć się i pierzchnąć. W takiej sytuacji nie pomoże nawet najnowsza pomadka luksusowej marki. Usta w wyniku pozbawienia ich odpowiedniego nawilżenia, stają się bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Łącząc to z faktem, iż z natury są one pozbawione ochronnego pigmentu, działanie słońca wpływa na ich stan wyjątkowo niekorzystnie.

Nawet gdy na dworze nie panuje silny wiatr, zaleca się stosowanie pomadki ochronnej. Kosmetolodzy rekomendują sztyfty na bazie witaminy A, czy miodu. Można je używać bez ograniczeń. Im większa warstwa zostanie nałożona, tym większa szansa na ochronę ust przed zmarznięciem.

Największym błędem, jaki jest popełniany podczas zimowych dni jest oblizywanie warg. Takie działanie powoduje szybsze ich wysuszenie oraz pozbawienie mineralnej bariery ochronnej. Podczas pielęgnacji można wypróbować sprawdzone receptury, jak np. smarowanie ust oliwą lub miodem. Oliwa natłuści wargi i sprawi, iż przestanie schodzić z nich skóra, natomiast miód dostarczy sporą dawkę witamin i minerałów.

Po powrocie do domu z zimowego spaceru zaleca się nałożenie na usta maseczki z tłustego kremu, która ma na celu zregenerowanie ich po niekorzystnym kontakcie z zimowymi warunkami atmosferycznymi. Już 30 minut z taką maseczką wystarczy, aby odzyskały one odpowiedni poziom nawilżenia.

Co zrobić gdy usta pękają?

Jeśli nasze usta mają skłonność do bolesnego pękania, należy przede wszystkim odizolować je od czynników zewnętrznych, które są przyczyną takiego stanu rzeczy. Następnym krokiem jest odbudowa naskórka. Na obie wyżej wymienione potrzeby odpowie balsam do ust zawierający w swoim składzie panthenol oraz innowacyjny kompleks lipidów, które wpływają na regenerację skóry, powodując, iż odzyska ona elastyczność i naturalną miękkość.