wtorek, 16 kwiecień 2019 14:43

Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

Oliwka dla dzieci

Oliwki dla dzieci są najpopularniejszym sposobem ochrony skóry dziecka. Zwykle stosuje się je podczas lub po kąpieli. Oliwka dla niemowląt powinna zawierać naturalne olejki, np. migdałowy, oraz nie zawierać substancji zapachowych, parafiny czy barwników. Kosmetyk ten powinien być testowany dermatologicznie i hipoalergiczny. Jak działa oliwka na skórę dziecka? Preparat ten nie zawiera wody, dzięki czemu tworzy na powierzchni skóry nieprzepuszczalną powłokę, co zapobiega jej wysychaniu, a także odżywia i uelastycznia skórę. Jest najlepsza w pierwszych tygodniach życia dziecka, kiedy jego skóra jest najbardziej wysuszona. Gdy skóra wraca do normy, oliwka może powodować zatykanie porów.
Mleczko nawilżające

Mleczka nawilżające dla niemowląt mogą zawierać nawet do 70% wody, a dodatkowo w ich składzie znajdują się substancje nawilżające i łagodzące podrażnienia. Mleczka odżywiają skórę i czynią ją bardziej miękką. Produkty te nie zawierają barwników czy olejów mineralnych, są hipoalergiczne i przetestowane. Powinny zawierać naturalne składniki, takie jak: olej migdałowy, wyciąg z aloesu czy pantenol. Mleczko przywraca naturalne pH skóry i wzmacnia jej płaszcz ochronny, ponadto szybko się wchłania i nie zatyka porów, więc jest dobre do codziennej pielęgnacji skóry dziecka, gdy już nie jest ona tak przesuszona, jak na początku jego życia.

Mleczko czy oliwka?

Na rynku istnieje bardzo wiele kosmetyków, również dla dzieci. Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie - mleczko czy oliwka? Na półkach sklepowych znajdziemy również balsamy czy kremy i tak naprawdę to, co wybierzemy, zależy od skóry naszego dziecka, jej tolerancji na różne kosmetyki oraz naszych preferencji. Wiele osób tradycyjnie wybiera oliwkę, inni - ze względu na wygodę, wolą mleczka. Najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie kilku kosmetyków i wybranie tego, który nam i naszemu dziecku najbardziej odpowiada. Niektórzy stosują kombinacje kosmetyków - np. oliwkę dodając do kąpieli, a mleczko stosując na ciało po wykąpaniu dziecka. Ważne, by zwracać uwagę na skład oliwki czy mleczka - powinien być on jak najbardziej naturalny. Taki skład mają np. produkty Hipp Babysanft, Nivea Baby czy Ziajka.