sobota, czerwiec 22, 2024
środa, 28 wrzesień 2022 12:22

Jak dbać o ubrania z bawełny?

ubrania z bawełny ubrania z bawełny

Bawełna to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów do produkcji ubrań. Cechuje się wysoką wytrzymałością, a co więcej, dobrze wchłania wilgoć i jest materiałem odpowiednim dla alergików. Z bawełny produkowane są koszulki damskie oraz bluzki, ale także inne elementy codziennej garderoby. Decydując się na zakup odzieży wykonanej z bawełny, warto poznać zasady obchodzenia się z tym materiałem, co pozwoli na dłuższe użytkowanie nowego ubrania.

 

Uniwersalny materiał tekstylny

Bawełna pozyskiwana jest z włókien rośliny o tej samej nazwie, które otaczają nasiona znajdujące się w owocu bawełny. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle tekstylnym do produkcji ubrań damskich i męskich, ale także bielizny. Obecnie bawełna produkowana jest praktycznie na wszystkich kontynentach na świecie, przy czym największe plantacje znajdują się w Chinach, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Bawełna znajduje swoje zastosowanie głównie w produkcji lekkich ubrań, takich jak koszulki damskie, idealnie sprawdzających się w codziennych stylizacjach. Oprócz tego bawełna jest chętnie wykorzystywanym materiałem wśród gigantów branży modowej specjalizujących się w produkcji bluzek damskich, znajdujących swoje zastosowanie w eleganckiej modzie formalnej.

Pranie bawełnianych elementów

Dzięki przestrzeganiu zasad dotyczących prania ubrań bawełnianych, elementy garderoby mogą służyć latami i pomimo częstego noszenia nie stracą one swojej jakości. Bawełnę można prać w tradycyjnych pralkach, ale także ręcznie. Pomocne okazują się fabryczne metki, w które są wyposażone wszystkie ubrania przeznaczone do sprzedaży. Na nich widnieją wszystkie niezbędne informacje dotyczące prania, suszenia czy możliwości prasowania, dopasowane indywidualnie do każdego ubrania. 

Może jednak spotkać nas sytuacja, że koszulka damska nie będzie posiadać metki, na przykład, kiedy kupowana jest z drugiej ręki. Co prawda bawełna odporna jest na bardzo wysoką temperaturę, jednak by zachować należyty fason ubrania, warto zaznajomić się z kilkoma zasadami dotyczącymi jej prania. Przede wszystkim elementy garderoby wykonane z białej bawełny, takie jak bluzki damskie czy koszulki, najlepiej zachowają swoje właściwości, gdy będą poddawane delikatnemu praniu w pralce, w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni.

Segregacja i pranie maszynowe

Z kolei bawełniane kolorowe ubrania powinny być prane w chłodniejszej temperaturze, by na dłużej zachowały swój kolor. Warto pamiętać, że ubranie z uporczywą i ciężką do usunięcia plamą lepiej wyprać dwukrotnie w niskiej temperaturze niż raz w gorącej. Ważną zasadą podczas prania bawełny jest jej segregacja kolorystyczna. Unikamy wtedy farbowania ubrań, co skutkuje nieestetycznymi plamami bądź całkowitą niepożądaną zmianą odcieni kolorystycznych. Piorąc bawełniane ubrania, warto stosować przeznaczone do tego detergenty, takie jak proszki czy płyny o właściwościach utrzymujących kolory ubrań. Istotny jest także wybór odpowiedniego programu w pralce podczas prania. Doskonale sprawdzają się delikatne cykle o niższych obrotach, które nie będą gniotły ubrań podczas wirowania.

O czym jeszcze pamiętać użytkując ubrania z bawełny?

Bawełna jest przewiewna i lekka, co sprawia, że sprawdza się niezależnie od panującej temperatury. Niestety podczas nieprawidłowego suszenia czy prania bluzka damska może się kurczyć uniemożliwiając nam noszenie ulubionego bawełnianego ubrania w fabrycznym kształcie. Istotny w tym kontekście jest sposób suszenia bawełny. Po zakończeniu cyklu prania należy bawełniane ubranie wyjąć z pralki i kilkukrotnie strzepnąć, co spowoduje wyrównanie materiału i pozwoli pozbyć się nadmiaru kropel wody. Ostatnim krokiem jest równomierne rozwieszenie ubrania na suszarce. W tym miejscu warto zaznaczyć, że naturalne suszenie jest znacznie korzystniejsze niż to przeprowadzane w suszarce bębnowej, która może kurczyć ubrania. 

Bawełna generalnie może być poddawana wysokiej temperaturze, jednak nie wyższej, niż 180 stopni. Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na dłuższe zachowanie jakości materiału jest jego prasowanie na lewej stronie. Ubrania bawełniane pozwalają skórze oddychać, sprawiając, że są niezastąpione podczas upałów.  Dodatkowo bawełna jest hipoalergiczna i niesamowicie miękka, więc znajduje swoje zastosowanie także w produkcji ubranek dziecięcych.