Aby wykonać staranny makijaż, należy używać odpowiednich pędzli do makijażu. Jednak czy rzeczywiście wiesz, do czego służą różne rodzaje pędzli? Wiele kobiet tak naprawdę używa jednego, dwóch pędzli, a resztę omija. Najczęściej wynika to z niewiedzy i strachu. Pora na odszyfrowanie tego, do czego służą poszczególne pędzle do makijażu!
Rodzaje pędzli do makijażu
Jeden pędzel do wszystkiego? Ależ skąd! W zależności od kształtu włosia każdy pędzel jest przeznaczony do innej partii twarzy. Dobrze dobrany pędzel to podstawa wykonania poprawnego makijażu, dlatego tak ważny jest wybór pędzli wysokiej jakości, np. pędzle do makijażu Donegal
Podział pędzli ze względu na przeznaczenie
Pędzle do podkładu — w aplikacji podkładu bardzo ważne jest jego równomierne rozprowadzenie. Najlepiej sprawdzają się pędzle typu flat top, czyli z włosiem płasko ściętym zebranym w skuwce oraz języczkowym — włosie płasko ułożone, ścięte w kształt kociego języka.
pędzel płaski do podkładu donegal
Pędzle do korektora — ich budowa pozwala na precyzyjne rozprowadzenie kosmetyku nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak okolice nosa. Pędzel do korektora sprawdzi się doskonale również do używania w okolicach oczu oraz punktowo na całej twarzy.
pędzel do korektora donegal
Pędzle do różu — jeden z najczęściej używanych pędzli do makijażu, to właśnie ten do różu. Róż odświeża cały look i odejmuje lat. Pędzel do różu zazwyczaj jest ścięty, aby móc precyzyjnie rozprowadzić kosmetyk na wybranych partiach twarzy.
Pędzle do bronzera — bronzera używa się do konturowania lub ocieplania twarzy. Pędzel do bronzera może być ścięty lub lekko zaokrąglony, w zależności od przeznaczenia i efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Pędzle do pudru — pędzle do pudru z reguły są puchate, aby równomiernie rozprowadzić kosmetyk. Puder albo wtłacza się w skórę twarzy (stempluje), ale muska całą twarz, utrwalając cały look.
Pędzle do rozświetlacza — mogą być w różnych kształtach, w zależności od preferencji. Najczęściej spotyka się pędzle „wachlarzyki” lub stożkowe. Świetnie sprawdzają do modelowania i podkreślania policzków.
pędzel do rozświetlacza donegal
Pędzle do brwi — są małe i skośne, aby móc precyzyjnie i poprawnie malować brwi oraz uzupełniać ubytki, nadając finalnie odpowiedni kształt. Używając specjalnego pędzla, brwi będą wyglądały naturalnie.
Szczoteczka do rzęs — szczoteczka rozczesze włoski brwi oraz rzęsy, dzięki czemu będą przygotowane do aplikacji kosmetyku.
Pędzle do ust — małe, z wąską końcówką, aby aplikacja wszelkich kosmetyków do malowania ust była jak najbardziej precyzyjna.
Pędzle do cieni (blendowania, nakładania, rozcierania) - aplikacja cieni składa się z kilku etapów, dlatego potrzebnych jest kilka pędzli, które znacznie ułatwią wykonanie makijażu oka. Przede wszystkim potrzebne są pędzle do nakładania cieni, ich rozcierania oraz blendowania.
Podział pędzli ze względu na typ budowy
Pędzel KABUKI — pędzel, przypominający męski pędzel do golenia. Posiada krótką rączkę, miękkie gęste i zaokrąglone włosie. Najczęściej używa się go jako pędzla do pudru, różu lub bronzera, ponieważ wypukła część włosia dobrze sprawdzi się do nakładania kosmetyku tylko na wybrane partie twarzy. Stosuje się tu zarówno włosie syntetyczne, jak i naturalne.
pędzel kabuki do pudru donegal
Pędzel KULKA — doskonały do blendowania oraz rozcierania cieni lub kredek do oczu. W większej wersji sprawdzi się do nakładania kosmetyków mineralnych, bronzerów, różu oraz podkładu. Może mieć włosie syntetyczne lub naturalne.
Pędzel FLAT TOP — charakteryzuje się płasko ściętym włosiem zebranym w okrągłej skuwce. Takiego typu pędzle nadają się do aplikacji kosmetyków zarówno o kremowej, jak i płynnej oraz suchej konsystencji. Przeznaczone są do kamuflażu (podkład, korektor, puder), modelowania (róż, puder brązujący, rozświetlacz) oraz makijażu oka. Na ogół stosowane jest włosie syntetyczne lub mieszane.
pędzel flat top neess
Pędzel JĘZYCZKOWY — charakteryzuje się płasko zebranym włosiem, zarówno naturalnym jak i syntetycznym. Używa się go do podkładu, korektora, pomadki, cieni w kremie oraz pigmentów.
Rodzaj włosia pędzli do makijażu
Włosie naturalne — do tworzenia pędzli naturalnych najczęściej używa się specjalnie dobranego i wyselekcjonowanego włosia kozy, sobola, kucyka lub wiewiórki. Ich włosia różnią się między sobą elastycznością i miękkością. Włosie naturalne charakteryzuje się delikatnością i sprężystością, co pomaga w aplikowaniu i blenowaniu sypkich oraz prasowanych produktów. Ten rodzaj włosia posiada porowatą strukturę, dzięki czemu idealnie sprawdza się do aplikowania produktów napigmentowanych.
Włosie syntetyczne — jest niezwykle miękkie, bez porów. Idealnie sprawdza się do nakładania kremowych i płynnych kosmetyków. Dzięki gładkiej strukturze włosia kosmetyki nie są absorbowane, więc łatwo o utrzymanie pędzli w czystości. Nowoczesna wersja włosia taklon imituje włosie naturalne, a więc jest dobrą alternatywą dla wegan lub alergików.
Włosie mieszane — kompromisem jest połączenie włosia naturalnego z syntetycznym. Jest to zmieszanie ze sobą włosia typu taklon z włosiem kozy. Dzięki temu pędzle dobrze sprawdzą się zarówno z sypkimi, jak i kremowymi kosmetykami.