czwartek, marzec 28, 2024
środa, 26 październik 2016 10:55

Operacja powiek górnych - w jakim wieku można ją przeprowadzić?

Plastyka powiek należy do jednych z prostszych, mniej inwazyjnych i obarczonych stosunkowo niskim ryzykiem zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Jednocześnie zapewnia spektakularne efekty w postaci odmłodzenia okolic oczu – to właśnie ich wygląd świadczy o naszym wieku. Nie dziwi więc niesłabnąca popularność tej procedury. W jakim wieku można poddać się zabiegowi? Czy istnieją w tej kwestii jakieś ograniczenia?

Wskazaniem do operacji plastycznej powiek górnych najczęściej jest nadmiar zwiotczałej, rozciągniętej skóry. Marszczący się fałd powiekowy zapewnia dość przykry efekt kosmetyczny. Zmarszczki i obwisła skóra nad oczami dodają nam lat, gdyż wygląd oczu i ich okolic ma bardzo duże znaczenie dla wyrazu całej twarzy. Właśnie dlatego chirurgiczną plastykę powiek uważa się za zabieg o wysoce satysfakcjonujących i spektakularnych efektach odmładzających. Operacja jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu chirurgii plastycznej. W ciągu jednego roku w Stanach Zjednoczonych wykonuje się ok. 200 tys. zabiegów (więcej o zabiegu - sprawdź tu: www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/operacja-plastyczna-powiek/

W jakim wieku najlepiej poddać się operacji powiek górnych?

U części osób pierwsze widoczne oznaki starzenia się skóry zauważalne są już po 25. roku życia, u innych zaś – w okolicach 35. urodzin. Nie ma tutaj reguły, tak jak i nie istnieją w zasadzie żadne ograniczenia wiekowe do operacji plastyki powiek. Warto nadmienić, iż blepharoplastykę, bo tak fachowo nazywa się operacja powiek, przeprowadza się zarówno ze wskazań estetycznych, jak i zdrowotnych oraz funkcjonalnych. W pierwszym przypadku zabieg najczęściej przeprowadza się u kobiet powyżej 35. roku życia, o czym informują statystyki. Statystyki statystykami, jednak chirurdzy podkreślają, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie oraz dokładnie przenalizować z pacjentem wszystkie wskazania i ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. W praktyce lekarze spotykają się z pacjentami w różnym wieku, na blepharoplastykę decydują się zarówno osoby młode, dwudziesto- czy trzydziestoletnie, jak i pięćdziesięcio- lub sześćdziesięciolatkowie. „Jedną z ostatnio operowanych przez nas pacjentek była kobieta, która w ten sposób chciała przygotować się do obchodów 50. rocznicy swojego ślubu” – zdradza portalowi kobieta.wp.pl dr Dorota Żukowska, chirurg plastyk.

Osoby młode poddają się plastyce powiek nie po to, aby odmłodzić spojrzenie. Najczęstszym wskazaniem wśród pacjentów dwudziesto- i trzydziestoletnich jest budowa anatomiczna oka. Wady wrodzone oraz nabyte uszkodzenia nerwów i mięśni powodują zwężenie szpary powiekowej. Górna powiek oka opada, co z kolei wywołuje problemy ze wzrokiem. Pola widzenia ulega zwężeniu, a wielu pacjentów narzeka na liczne utrudnienia wynikające z tego faktu w życiu codziennym. Mogą również pojawiać się problemy z odprowadzaniem łez nawilżających powierzchnię oka. Wówczas plastyka powiek górnych pozwala poprawić komfort życia. Nie jest więc prawdą, że zabiegi przeprowadza się tylko u osób po 35. roku życia, a blepharoplastyka jest wyłącznie sposobem na odmłodzenie okolic oczu.

Czy istnieje górna granica wieku, w jakim można przeprowadzić korekcję powiek?

Lekarze nie mówią nic o górnej granicy wieku, w jakim można poddać się operacji plastycznej powiek. Oczywiście, ważny jest ogólny stan zdrowia pacjenta, jednak przy braku przeciwskazań chirurgiczną korekcję powiek można przeprowadzić nawet u osób po 80. roku. Z drugiej strony, z takimi pacjentami chirurdzy plastycy nie spotykają się zbyt często.

Sam zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm i nie istnieje konieczność podawania znieczulenia ogólnego. Plastykę powiek można wykonać w znieczuleniu miejscowym, a powrót do domu jest możliwy jeszcze tego samego dnia. „Sama operacja nie polega jedynie na wycięciu nadmiaru skóry. Podstawę stanowi korekta elementów budujących powiekę, czyli powięzi, mięśni, przepuklin tłuszczowych i tarczki” – tłumaczy doktor Żukowska. Cięcia prowadzone są w taki sposób (w fałdzie powiekowym), że blizny pozostają niewidoczne przy otwartych oczach.