poniedziałek, 18 grudzień 2017 11:20

Jak prawidłowo dbać o wrażliwą skórę twarzy

Uczucie pieczenia i swędzenia? Ściągnięta i zaczerwieniona skóra? Jeżeli masz te problemy, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jesteś posiadaczką skóry wrażliwej. Prawidłowa pielęgnacja może więc być dla Ciebie niemałym wyzwaniem.

 

1) CHROŃ SKÓRĘ PRZED CZYNNIKAMI ZEWNĘTRZNYMI

Wiatr, mróz, skoki temperatur, klimatyzacja, silne detergenty – mogą wywoływać nieprawidłowe reakcje na Twojej skórze (np. zaczerwienienia). W miarę możliwości unikaj czynników drażniących, a kiedy jest to trudne, postaraj się o dobrą ochronę (np. użyj kremu chroniącego przez zimnem i mrozem).

2) PRZYJRZYJ SIĘ SWOIM KOSMETYKOM

Postaw na kosmetyki z prostymi składami, najlepiej z naturalnymi składnikami. Nie musisz kupować wszystkich preparatów w aptece, ale dokładnie przemyśl swoją pielęgnację.

3) NIE STOSUJ TRADYCYJNYCH PEELINGÓW

Tradycyjne peelingi z drobinkami mogą dodatkowo podrażnić Twoją skórę i pogłębić problemy. Zamiast nich, poszukaj dobrego peelingu enzymatycznego. Swoje właściwości złuszczające zawdzięcza on nie ostrym drobinkom, ale odpowiednio dobranym substancjom aktywnym.

4) NIE EKSPERYMENTUJ

Nawet jeżeli kosmetyki to Twoja pasja i uwielbiasz testować nowości, częsta zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych nie jest dobrym pomysłem przy wrażliwej skórze. Trzymaj się sprawdzonych produktów, a nowości sprawdzaj tylko od czasu do czasu. Zacznij od mniejszego opakowania, a najlepiej zdobądź próbkę kosmetyku. Postaraj się ustalić, jakie substancje powodują nieprawidłowe reakcje na Twojej skórze, tak aby w przyszłości nie kupować produktów, które je zawierają.

5) MYJ DELIKATNIE

Demakijaż i mycie skóry twarzy, to jeden z najważniejszych, a przy tym najbardziej zaniedbywanych punktów pielęgnacji. Jeszcze niedawno specjaliści kategorycznie odradzali używanie mydła. Te rady są dalej aktualne, ale dotyczą zwykłych mydeł drogeryjnych. Na rynku coraz częściej można znaleźć specjalistyczne, pielęgnacyjne mydła (np. z duża zawartością drogocennych olejków), a część z nich świetnie nadaje się do skór wrażliwych. Oprócz tego dobrym zakupem będzie płyn micelarny i delikatny żel myjący o prostym składzie. Pamiętaj o przynajmniej dwuetapowym myciu twarzy – najpierw pozbywamy się makijażu, a dopiero potem dokładnie oczyszczamy twarz.

6) ZWRÓĆ SIĘ O POMOC DO SPECJALISTY

Skóra wrażliwa wymaga przemyślanej i kompleksowej pielęgnacji. Bardzo dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do lekarza dermatologa lub doświadczonego kosmetologa. Dodatkowo polecić mogą oni specjalistyczne zabiegi, które polepszą kondycję skóry wrażliwej.

Tekst przygotowany przy współpracy z warszawską kliniką urody - Beauty Duty (www.beautyduty.pl).

Czytany 414 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.