Polecane artykuły

 • 1
piątek, 19 lipiec 2019 19:47

Rozwód z orzeczeniem o winie - Najważniejsze informacje

Rozwód z orzeczeniem o winie Rozwód z orzeczeniem o winie

Na początku jest zauroczenie, które przeradza się w miłość i chęć bycia razem przez całe życie.

Następnie jest ślub. Jednak życie nie zawsze układa się bajkowo i czasem nawet te związki, które wydają się idealne, kończą się.

Wówczas podejmowana jest decyzja o rozwodzie. Niestety niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy jedynym rozwiązaniem jest rozwód z orzeczeniem o winie jednego lub obojga współmałżonków. W jakiej sytuacji można złożyć pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie? Jakie są jego skutki i jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Rozwód z orzeczeniem o winie – co to oznacza?

Polskie prawo przewiduje trzy możliwości orzeczenia rozwodu – bez orzekania o winie, z orzeczeniem winy jednego z małżonków oraz orzeczeniem o winie obojga małżonków. Zazwyczaj najczęściej składane są pozwy o rozwód bez orzekania, a także z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że sprawa, w której będzie orzekana wina, nie będzie możliwa w każdym przypadku. Są to też sprawy często bardzo trudne. Dlatego też często przydaje się pomoc prawna, którą służy np. adwokat. Rozwód z orzeczeniem o winie wymaga bowiem przygotowania odpowiednich pism procesowych, ale także dowodów, które potwierdzą winę współmałżonka. Dowodami mogą być np. zeznania świadków, ale i różnego rodzaju dokumenty. Adwokat może być pomocny również w sytuacji, gdy chce się przeprowadzić negocjacje, a także może reprezentować mocodawcę przed sądem.

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa? Z czym wiąże się orzeczenie o winie?

To, ile trwa sprawa rozwodowa, zależy od wielu czynników. Jeżeli strony nie wnoszą o orzeczenie o winie, kończy się ona bardzo szybko – nawet na pierwszej rozprawie, jeżeli strony mają gotową ugodę. Jednak sprawy z orzeczeniem o winie mogą trwać o wiele dłużej od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Zależy to głównie od ilości przedstawionych wniosków dowodowych, szczególnie liczby świadków do przesłuchania, a także tego, czy w czasie sprawy będą powoływani biegli.

Często pada pytanie, jak uzyskać rozwód. W przypadku orzeczenia o winie muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki np. alkoholizm czy brutalne zachowanie współmałżonka. Przesłanką może być też znęcanie psychiczne czy zdrada, a nawet nieuzasadniona odmowa współżycia. Warto wiedzieć, że przy orzeczeniu o winie, osoba uznana za winną będzie mogła być zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz osoby niewinnej.

Czytany 404 razy

Artykuły powiązane

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 • Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra

  Noc sylwestrowa to czas, w którym panie mogą dać upust swoim modowym fantazjom i założyć na siebie strojne kreacje oraz połyskujące dodatki, które są spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Wiele pań uwielbia błyszczącą garderobę, ale jednak nie decyduje się na to, aby zakładać ją na co dzień.

 • Zimowe wyprzedaże - co warto kupić Zimowe wyprzedaże - co warto kupić

  Zimowa wyprzedaż to doskonała okazja do złowienia czegoś wyjątkowego w atrakcyjnej cenie. Warto jednak wiedzieć, na czym się skupić, aby przypadkiem nie wpaść w wir promocji i nie wydać ogromnych ilości pieniędzy. Doradzamy, jakie rzeczy należy mieć na oku w trakcie zimowych wyprzedaży.