Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 28 marzec 2019 14:57

Podział nieruchomości

Chęć sprzedaży mniejszego pasa działki czy choćby konieczność podzielenia nieruchomości w celu uregulowania czynności spadkowych wymaga przeprowadzenia szeregu czynności prawno - geodezyjnych. Przy podziale działki nie wystarczy bowiem przesunąć kamieni granicznych, konieczna jest wizyta w urzędzie gminy i u geodety.

Podział nieruchomości


Wydzielenie mniejszych działek z jednej większej nieruchomości wymaga zgody gminy, zastosowania się do obowiązujących przepisów, a przede wszystkim ścisłej współpracy z geodetą. Właściciel działki nie może sam podejmować decyzji np. o odsprzedaniu pasa działki na budowę drogi czy podzieleniu nieruchomości dla przyszłych spadkobierców. Każda działka znajduje się bowiem w określonej przestrzeni i musi być do niej dopasowana. Dlatego podział nieruchomości nie zawsze jest możliwy. Jeśli np. nowa działka nie będzie mieć drogi dojazdowej bądź wyznaczonego prawnie dojazdu, gmina nie wyda zgody na podział. Wszystkie regulacje dotyczące podziału zawarte są w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015.1774 z dnia 2015.11.03). Nasza firma Geo – Osnowa również zajmuje się podziałem nieruchomości, a także wyjaśnianiem wszelkich zawiłości prawnych w tym temacie.

 

Geodezyjny podział nieruchomości


Przy planowanym podziale nieruchomości należy więc bezwzględnie odwiedzić gminę i zorientować się, czy dysponuje ona planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to szczególnie ważne w przypadku działek rolnych i leśnych. Dla uzyskania nowych granic czy wpisów w księdze wieczystej niezbędny jest tak zwany geodezyjny podział nieruchomości, który dla Państwa zrealizuje firma Geo – Osnowa. Zgodnie z prawem żadna nowa działka nie może być wytyczona bez geodety. Reasumując, wydanie zgody na podział działki to za mało, by stawiać już płot. Bez pomiarów i dokumentacji sporządzonej przez geodetę, podział będzie zwyczajnie nieważny. Z geodetą warto umówić się jednak jeszcze przed wizytą w gminie. Dlaczego? Ponieważ istotny jest również układ działki i zgoda sąsiadów. Geodeta natomiast zwróci uwagę na istotne dla całej procedury szczegóły i podpowie, w jaki sposób mogą Państwo podzielić nieruchomość, by gmina wydała pozytywną opinię.

 

Podział nieruchomości - Warszawa


W celu rozpoczęcia całej procedury należy najpierw w urzędzie Geodezji i Katastru złożyć odpowiedni wniosek, w którym konieczne jest podanie celu podziału działki a także powołanie się na konkretny artykuł ustawy, na podstawie, którego będzie dzielona nieruchomość. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy przy ulicy Sandomierskiej 12. Geodeci z firmy Geo – Osnowa posiadają wszelkie uprawnienia by przeprowadzić taki podział nieruchomości w Warszawie i w okolicach. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy działkę można podzielić bądź zastanawiają się Państwo, jak to przeprowadzić, to prosimy o kontakt. Udzielimy wszelkich rad i wskazówek w tym zakresie.

Czytany 34 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!