Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 28 marzec 2019 14:57

Podział nieruchomości

Chęć sprzedaży mniejszego pasa działki czy choćby konieczność podzielenia nieruchomości w celu uregulowania czynności spadkowych wymaga przeprowadzenia szeregu czynności prawno - geodezyjnych. Przy podziale działki nie wystarczy bowiem przesunąć kamieni granicznych, konieczna jest wizyta w urzędzie gminy i u geodety.

Podział nieruchomości


Wydzielenie mniejszych działek z jednej większej nieruchomości wymaga zgody gminy, zastosowania się do obowiązujących przepisów, a przede wszystkim ścisłej współpracy z geodetą. Właściciel działki nie może sam podejmować decyzji np. o odsprzedaniu pasa działki na budowę drogi czy podzieleniu nieruchomości dla przyszłych spadkobierców. Każda działka znajduje się bowiem w określonej przestrzeni i musi być do niej dopasowana. Dlatego podział nieruchomości nie zawsze jest możliwy. Jeśli np. nowa działka nie będzie mieć drogi dojazdowej bądź wyznaczonego prawnie dojazdu, gmina nie wyda zgody na podział. Wszystkie regulacje dotyczące podziału zawarte są w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015.1774 z dnia 2015.11.03). Nasza firma Geo – Osnowa również zajmuje się podziałem nieruchomości, a także wyjaśnianiem wszelkich zawiłości prawnych w tym temacie.

 

Geodezyjny podział nieruchomości


Przy planowanym podziale nieruchomości należy więc bezwzględnie odwiedzić gminę i zorientować się, czy dysponuje ona planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to szczególnie ważne w przypadku działek rolnych i leśnych. Dla uzyskania nowych granic czy wpisów w księdze wieczystej niezbędny jest tak zwany geodezyjny podział nieruchomości, który dla Państwa zrealizuje firma Geo – Osnowa. Zgodnie z prawem żadna nowa działka nie może być wytyczona bez geodety. Reasumując, wydanie zgody na podział działki to za mało, by stawiać już płot. Bez pomiarów i dokumentacji sporządzonej przez geodetę, podział będzie zwyczajnie nieważny. Z geodetą warto umówić się jednak jeszcze przed wizytą w gminie. Dlaczego? Ponieważ istotny jest również układ działki i zgoda sąsiadów. Geodeta natomiast zwróci uwagę na istotne dla całej procedury szczegóły i podpowie, w jaki sposób mogą Państwo podzielić nieruchomość, by gmina wydała pozytywną opinię.

 

Podział nieruchomości - Warszawa


W celu rozpoczęcia całej procedury należy najpierw w urzędzie Geodezji i Katastru złożyć odpowiedni wniosek, w którym konieczne jest podanie celu podziału działki a także powołanie się na konkretny artykuł ustawy, na podstawie, którego będzie dzielona nieruchomość. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy przy ulicy Sandomierskiej 12. Geodeci z firmy Geo – Osnowa posiadają wszelkie uprawnienia by przeprowadzić taki podział nieruchomości w Warszawie i w okolicach. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy działkę można podzielić bądź zastanawiają się Państwo, jak to przeprowadzić, to prosimy o kontakt. Udzielimy wszelkich rad i wskazówek w tym zakresie.

Czytany 49 razy

Artykuły powiązane

 • Nawigacja samochodowa, ekspres i sprzęt elektroniczny, czyli co kupić na prezent Nawigacja samochodowa, ekspres i sprzęt elektroniczny, czyli co kupić na prezent

  Wybór prezentu na urodziny, imieniny czy na dowolną inną okazję nie jest łatwym zadaniem. Są jednak produkty, z których zakupu ucieszy się niemalże każdy. Dobrej jakości sprzęt elektroniczny jest zawsze sprawdzonym rozwiązaniem. Co więc warto podarować bliskiej osobie? Przedstawiamy polecane pomysły.

 • Własna działka w mieście, dlaczego warto? Własna działka w mieście, dlaczego warto?

  Posiadanie własnej działki w mieście to bardzo opłacalna inwestycja. Najczęściej są to działki budowlane, których wartość stale rośnie, w zależności od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz koniunktury na rynku inwestycyjnym. O takie działki, nawet w centrum miast, nie jest trudno. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku działek rekreacyjnych.

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.