Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 28 marzec 2019 15:57

Podział nieruchomości

Chęć sprzedaży mniejszego pasa działki czy choćby konieczność podzielenia nieruchomości w celu uregulowania czynności spadkowych wymaga przeprowadzenia szeregu czynności prawno - geodezyjnych. Przy podziale działki nie wystarczy bowiem przesunąć kamieni granicznych, konieczna jest wizyta w urzędzie gminy i u geodety.

Podział nieruchomości


Wydzielenie mniejszych działek z jednej większej nieruchomości wymaga zgody gminy, zastosowania się do obowiązujących przepisów, a przede wszystkim ścisłej współpracy z geodetą. Właściciel działki nie może sam podejmować decyzji np. o odsprzedaniu pasa działki na budowę drogi czy podzieleniu nieruchomości dla przyszłych spadkobierców. Każda działka znajduje się bowiem w określonej przestrzeni i musi być do niej dopasowana. Dlatego podział nieruchomości nie zawsze jest możliwy. Jeśli np. nowa działka nie będzie mieć drogi dojazdowej bądź wyznaczonego prawnie dojazdu, gmina nie wyda zgody na podział. Wszystkie regulacje dotyczące podziału zawarte są w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015.1774 z dnia 2015.11.03). Nasza firma Geo – Osnowa również zajmuje się podziałem nieruchomości, a także wyjaśnianiem wszelkich zawiłości prawnych w tym temacie.

 

Geodezyjny podział nieruchomości


Przy planowanym podziale nieruchomości należy więc bezwzględnie odwiedzić gminę i zorientować się, czy dysponuje ona planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to szczególnie ważne w przypadku działek rolnych i leśnych. Dla uzyskania nowych granic czy wpisów w księdze wieczystej niezbędny jest tak zwany geodezyjny podział nieruchomości, który dla Państwa zrealizuje firma Geo – Osnowa. Zgodnie z prawem żadna nowa działka nie może być wytyczona bez geodety. Reasumując, wydanie zgody na podział działki to za mało, by stawiać już płot. Bez pomiarów i dokumentacji sporządzonej przez geodetę, podział będzie zwyczajnie nieważny. Z geodetą warto umówić się jednak jeszcze przed wizytą w gminie. Dlaczego? Ponieważ istotny jest również układ działki i zgoda sąsiadów. Geodeta natomiast zwróci uwagę na istotne dla całej procedury szczegóły i podpowie, w jaki sposób mogą Państwo podzielić nieruchomość, by gmina wydała pozytywną opinię.

 

Podział nieruchomości - Warszawa


W celu rozpoczęcia całej procedury należy najpierw w urzędzie Geodezji i Katastru złożyć odpowiedni wniosek, w którym konieczne jest podanie celu podziału działki a także powołanie się na konkretny artykuł ustawy, na podstawie, którego będzie dzielona nieruchomość. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy przy ulicy Sandomierskiej 12. Geodeci z firmy Geo – Osnowa posiadają wszelkie uprawnienia by przeprowadzić taki podział nieruchomości w Warszawie i w okolicach. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy działkę można podzielić bądź zastanawiają się Państwo, jak to przeprowadzić, to prosimy o kontakt. Udzielimy wszelkich rad i wskazówek w tym zakresie.

Czytany 82 razy

Artykuły powiązane

 • Zegarki Casio G-Shock - co sprawia, że są tak wytrzymałe? Zegarki Casio G-Shock - co sprawia, że są tak wytrzymałe?

  Popularne na całym świecie zegarki Casio G-Shock są reklamowane jako niezniszczalne i nadzwyczaj wytrzymałe. Jeżeli więc zastanawiasz się nad zakupem tego kultowego zegarka przekonaj się, co sprawia, że są one nie do zdarcia i nosi je na sobie tak dużo osób - nie tylko sportowców.

 • Damskie trampki - jaki model wybrać i z czym je nosić? Damskie trampki - jaki model wybrać i z czym je nosić?

  Trampki to rodzaj lekkiego i wygodnego sportowego obuwia, które jest na tyle uniwersalne, że pasuje do wielu stylizacji, nawet w nieco bardziej eleganckim stylu. Szeroki wybór różnorodnych modeli oferuje marka Converse. Wśród nich panie znajdą dla siebie, zarówno klasyczne płócienne tenisówki w klasycznych kolorach: białym i czarnym, jak i kolorowych, w festiwalowym stylu, na platformie, a nawet wykonane z weluru.

 • Przy biurku usiądź jak król Przy biurku usiądź jak król

  Przy biurku spędzamy sporo czasu, dlatego też warto zadbać o zapewnienie sobie sprzyjających do tego warunków.

 • Profesjonalny fotograf ślubny w Twoim mieście Profesjonalny fotograf ślubny w Twoim mieście

  Gdzie szukać i jak znaleźć najlepszego fotografa na wesele?

 • Najpopularniejsze portale randkowe Najpopularniejsze portale randkowe

  Dla wielu osób poszukujących prawdziwej miłości, portale randkowe zdają się być jedynym słusznym rozwiązaniem.