Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 28 marzec 2019 15:57

Podział nieruchomości

Chęć sprzedaży mniejszego pasa działki czy choćby konieczność podzielenia nieruchomości w celu uregulowania czynności spadkowych wymaga przeprowadzenia szeregu czynności prawno - geodezyjnych. Przy podziale działki nie wystarczy bowiem przesunąć kamieni granicznych, konieczna jest wizyta w urzędzie gminy i u geodety.

Podział nieruchomości


Wydzielenie mniejszych działek z jednej większej nieruchomości wymaga zgody gminy, zastosowania się do obowiązujących przepisów, a przede wszystkim ścisłej współpracy z geodetą. Właściciel działki nie może sam podejmować decyzji np. o odsprzedaniu pasa działki na budowę drogi czy podzieleniu nieruchomości dla przyszłych spadkobierców. Każda działka znajduje się bowiem w określonej przestrzeni i musi być do niej dopasowana. Dlatego podział nieruchomości nie zawsze jest możliwy. Jeśli np. nowa działka nie będzie mieć drogi dojazdowej bądź wyznaczonego prawnie dojazdu, gmina nie wyda zgody na podział. Wszystkie regulacje dotyczące podziału zawarte są w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015.1774 z dnia 2015.11.03). Nasza firma Geo – Osnowa również zajmuje się podziałem nieruchomości, a także wyjaśnianiem wszelkich zawiłości prawnych w tym temacie.

 

Geodezyjny podział nieruchomości


Przy planowanym podziale nieruchomości należy więc bezwzględnie odwiedzić gminę i zorientować się, czy dysponuje ona planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to szczególnie ważne w przypadku działek rolnych i leśnych. Dla uzyskania nowych granic czy wpisów w księdze wieczystej niezbędny jest tak zwany geodezyjny podział nieruchomości, który dla Państwa zrealizuje firma Geo – Osnowa. Zgodnie z prawem żadna nowa działka nie może być wytyczona bez geodety. Reasumując, wydanie zgody na podział działki to za mało, by stawiać już płot. Bez pomiarów i dokumentacji sporządzonej przez geodetę, podział będzie zwyczajnie nieważny. Z geodetą warto umówić się jednak jeszcze przed wizytą w gminie. Dlaczego? Ponieważ istotny jest również układ działki i zgoda sąsiadów. Geodeta natomiast zwróci uwagę na istotne dla całej procedury szczegóły i podpowie, w jaki sposób mogą Państwo podzielić nieruchomość, by gmina wydała pozytywną opinię.

 

Podział nieruchomości - Warszawa


W celu rozpoczęcia całej procedury należy najpierw w urzędzie Geodezji i Katastru złożyć odpowiedni wniosek, w którym konieczne jest podanie celu podziału działki a także powołanie się na konkretny artykuł ustawy, na podstawie, którego będzie dzielona nieruchomość. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy przy ulicy Sandomierskiej 12. Geodeci z firmy Geo – Osnowa posiadają wszelkie uprawnienia by przeprowadzić taki podział nieruchomości w Warszawie i w okolicach. Jeśli nie mają Państwo pewności, czy działkę można podzielić bądź zastanawiają się Państwo, jak to przeprowadzić, to prosimy o kontakt. Udzielimy wszelkich rad i wskazówek w tym zakresie.

Czytany 114 razy

Artykuły powiązane

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 • Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra

  Noc sylwestrowa to czas, w którym panie mogą dać upust swoim modowym fantazjom i założyć na siebie strojne kreacje oraz połyskujące dodatki, które są spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Wiele pań uwielbia błyszczącą garderobę, ale jednak nie decyduje się na to, aby zakładać ją na co dzień.

 • Zimowe wyprzedaże - co warto kupić Zimowe wyprzedaże - co warto kupić

  Zimowa wyprzedaż to doskonała okazja do złowienia czegoś wyjątkowego w atrakcyjnej cenie. Warto jednak wiedzieć, na czym się skupić, aby przypadkiem nie wpaść w wir promocji i nie wydać ogromnych ilości pieniędzy. Doradzamy, jakie rzeczy należy mieć na oku w trakcie zimowych wyprzedaży.