wtorek, 24 wrzesień 2019 08:20

Piękny taras – jakie rośliny go ozdobią?

Hiacynt uprawa i pielęgnacja Hiacynt uprawa i pielęgnacja

Taras to miejsce, w którym szuka się relaksu i wypoczynku po ciężkim dniu w pracy.

Coraz częściej organizowane są na nim spotkania rodzinne i popołudniowe herbatki. Między innymi z uwagi na to, warto zadbać o jego ładny wygląd. Warto też pamiętać, że coraz częściej taras jest również przedłużeniem otwartego salonu, co pozwala na stworzenie bardzo ciekawej aranżacji. Główną ozdobą tarasu są różnego rodzaju rośliny, które można dobrać kolorystyką i wyglądem do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza. Warto też odpowiednio zagospodarować teren przy tarasie – jakie zatem rośliny wybrać?

Jakie rośliny wybrać na taras?

Na tarasie dobrze będą prezentowały się zarówno rośliny w skrzyniach, jak i pojedynczych doniczkach. Jedną z chętniej wybieranych w celu udekorowania tego miejsca jest hortensja bukietowa. Jest to niewielki krzew, który doskonale wygląda w pojedynczych doniczkach. Tworzy piękne, kolorowe kwiatostany w formie kulistej. Jej zaletą jest to, że bardzo długo kwitnie – nawet do końca września. Warto też podkreślić, że odmiana bukietowa jest jedną z łatwiejszych w uprawie, jeśli chodzi o hortensje.

Jeżeli ktoś woli nieco mniejsze kwiaty, może zdecydować się na hiacynty. Wyrastają one z pojedynczych cebulek i w zależności od odmiany dorastają do ok. 20 cm wysokości. Hiacynt dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. Co istotne, roślina ta dobrze czuje się zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Kwiaty te są jednymi z pierwszych, które kwitną w ogrodzie. Ich pięknym wyglądem można cieszyć się przeważnie w kwietniu i maju.

Kolejną rośliną wartą uwagi jest lawenda. Można ją sadzić w skrzyniach, ale i w gruncie wokół tarasu. A warto to zrobić nie tylko ze względu na piękny, fioletowy kolor jej kwiatów. Lawenda wydziela bowiem pięknie pachnące olejki eteryczne. Tego zapachu nie lubią jednak komary. Dzięki temu wieczory spędzane na tarasie będą o wiele przyjemniejsze, bez wizyt nieproszonych gości.

Jakie rośliny zasadzić wokół tarasu?

Również teren przy tarasie powinien być odpowiednio zagospodarowany. Pięknie będzie prezentować się przy nim bukszpan, z którego można „wyczarować” żywopłot. Roślinę tę można też przyciąć na kształt kul lub zostawić rosnącą w naturalny sposób. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzony jest ogród.

Natomiast, jeśli przy tarasie chce się uzyskać odrobinę naturalnego cienia, można zasadzić przy nim klon palmowy. Osłoni od lekko taras, a także będzie piękną ozdobą całego ogrodu, szczególnie w okresie jesieni, gdy jego liście przybierają piękny, intensywnie czerwony kolor.