wtorek, 24 wrzesień 2019 08:15

Jakie kwiaty i krzewy wybrać do ogrodu na początek?

Piwonia sadzenie i pielęgnacja Piwonia sadzenie i pielęgnacja

Coraz więcej osób interesuje się samodzielnym zakładaniem ogrodów. Jednak często wymaga to już pewnej wprawy.

Dlatego też osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, powinny zdecydować się na rośliny łatwe w uprawie. W sklepach ogrodniczych można znaleźć różne odmiany roślin, które idealne będą czuły się w każdych warunkach, a także nie ucierpią za bardzo, jeśli popełni się mały błąd w ich pielęgnacji. Z czasem, gdy nabierze się wprawy i większej wiedzy, można stopniowo uzupełniać nasadzenia w ogrodzie o kolejne, już bardziej wymagające gatunki. Jakie zatem rośliny wybrać do ogrodu na początek? Co sprawdzi się u osób bardziej wprawionych?

Kwiaty, które pięknie ozdobią ogród

Jednym z bardziej wdzięcznych kwiatów ogrodowych jest piwonia. Jest ona wybierana właśnie ze względu na to, że jest łatwa w uprawie. Co więcej, roślina ta ceniona jest również za swoje właściwości prozdrowotne, znane już w starożytności. Wyciąg z niej ma między innymi właściwości moczopędne, antybakteryjne, a także wspomagające układ krwionośny i nerwowy. Jest ponad 30 odmian tej rośliny, dlatego bez problemu każdy wybierze sobie taką, która idealnie będzie pasować do jego ogrodu.

Kolejną ciekawą rośliną, która udekoruje każdy ogród, jest stokrotka afrykańska. Mimo jej egzotycznego wyglądu i pochodzenia, dobrze czuje się w polskich ogrodach. Kwiat ten nie ma specjalnych wymagań glebowych. Trzeba jednak wybrać dla niego dobrze nasłonecznione stanowisko i pamiętać o regularnym podlewaniu.

Piękna dekoracja ogrodu i tarasu

Niektóre z roślin łatwych w uprawie, można sadzić bezpośrednio do gruntu, ale i do donic. Wówczas można je wykorzystać jako dekorację ogrodu lub tarasu. Doskonałym przykładem jest tutaj surfinia. Roślina ta doskonale prezentuje się przede wszystkim w wysokich skrzyniach lub w podwieszanych donicach. Dlatego bardzo często można zobaczyć ją właśnie na lub przy tarasach, a także balkonach w budynkach wielorodzinnych.

Kolejną rośliną dla początkujących ogrodników jest werbena. Kwiat ten dobrze czuje się zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Warto wybrać go ze względu na piękne, pełne kwiaty w różnych kolorach, ale i z uwagi na właściwości prozdrowotne. Napar z werbeny pomaga między innymi wzmocnić organizm, a także przy chorobach górnego układu oddechowego.

Krzewy dla nieco bardziej zaawansowanych

Krzewy zazwyczaj kojarzone są z bardzo dużymi wymaganiami. Jednak są odmiany, które mogą zasadzić w ogrodzie nawet osoby rozpoczynające swoją karierę ogrodniczą. Przykładem może być tutaj tawuła. Wybór odpowiedniego stanowiska i wykorzystanie dobrze rozwiniętych sadzonek, w tym przypadku będzie gwarancją sukcesu w uzyskaniu pięknych i dorodnych krzewów.

Czytany 319 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.