czwartek, 07 luty 2019 12:39

Kim jest jubiler i jak wygląda jego praca?

Wiele osób chciałoby wiedzieć, co jubilerzy tak naprawdę robią w swojej codziennej pracy. Warto w pierwszej kolejności uzmysłowić sobie, kim są jubilerzy. Jest on w rzeczywistości rodzajem artysty. Jego praca wymaga od niego doskonałej wyobraźni, poczucia estetyki i doskonałego wyczucia dotykowego.

Tylko wówczas będzie on tworzył niepowtarzalne i naprawdę oryginalne dzieła. Powinien on także wyróżniać się starannością, rzetelnością i terminowością w wykonywaniu swoich obowiązków. Ponadto, jeśli prowadzi on własną firmę, powinien być doskonałym organizatorem swojej pracy. Ponieważ jest w stałym kontakcie z klientami, często musi umieć wykazywać się cierpliwością i umiejętnościami sprzedaży, a także podstawowymi zasadami zintegrowanej obsługi klienta.

Z kolei pracodawcy najczęściej potrzebują specjalnego wykształcenia, ale warto zauważyć, że jubiler może być osobą, która posiada wiedzę o produkcie jubilerskim, studiuje indywidualnie lub korzysta z prywatnych kursów różnego typu. Najczęściej są one organizowane przez szkoły policealne. Jeśli jednak chce on udokumentować swoją wiedzę i umiejętności dyplomem uniwersyteckim, może wstąpić do jednej z uczelni oferujących trendy takie, jak projektowanie biżuterii lub wzornictwa artystycznego. Wynagrodzenie, jakie otrzymuje jubiler lub złotnik zależy od tego, gdzie on pracuje, a przede wszystkim od lokalizacji tego miejsca, jego prestiżu i liczby zamówień, które otrzymuje. Wiele zależy również od zakresu usług oferowanych przez specjalistę oraz od tego, czy pracuje on dla kogoś, czy prowadzi własną firmę.

Liczy się również doświadczenie. Warto także wiedzieć, że jubilerzy mogą pracować w jednym z warsztatów lub w sklepach jubilerskich. Zadaniem jubilera jest wykonanie biżuterii z cennych materiałów, również z dodatkiem kamieni szlachetnych, i innych przedmiotów przeznaczonych do indywidualnego użytku. Oprócz tego, zajmuje się on również projektowaniem, naprawą i konserwacją wyżej wymienionych produktów, jak również ich dalszą obróbką, czyli wytapianiem, dekorowaniem, skracaniem, restauracją na życzenie klienta. Jubilerzy mogą również kupować metale szlachetne. Dużą rolę odgrywa jego talent manualny, ponieważ większość pracy jest wykonywana ręcznie.

Czytany 433 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.