Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 01 październik 2019 16:58

Jak wybrać wędkę?

Jak wybrać wędkę Jak wybrać wędkę

Wybór odpowiedniej wędki to bardzo ważna kwestia, jednak jest to spory problem nawet dla bardziej doświadczonych osób, a co dopiero dla początkujących, którzy mogą się poczuć niezwykle zagubieni.

Będąc w miejscach, w których dostępne są artykuły wędkarskie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Czym się kierować podczas wyboru wędki?

Wybierając wędkę, w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o kilku parametrach, takich jak: akcja, ciężar wyrzutu, długość i długość transportowa oraz waga. 

Akcje, mają wpływ na to, jak wędka będzie się zachowywała w trakcie rzutu i holowania ryb. Ciężar wyrzutu wiąże się z obciążnikami przynęty. Długość jest zależna od rodzaju wędkarstwa, które się uprawia. Im wędka dłuższa, tym można ją zarzucać na dalsze odległości i łowić ryby, które żyją dalej od brzegu. Natomiast długość transportowa, decyduje o tym, w jaki sposób odbywa się transport wędki i czy jest on komfortowy. Jeśli chodzi o wagę, warto pamiętać, że im ona lżejsza, tym lepiej, ponieważ można wyłowić różne ryby, nawet dość ciężkie i żadne dodatkowe obciążenie, które nie ma znaczenia, nie jest potrzebne. 

Po zapoznaniu się z parametrami różnych wędek można przejść do analizy poszczególnych rodzajów. Poszczególne typy można podzielić na: wędki teleskopowe, segmentowe i jednoczęściowe. Wędki teleskopowe składają się z wysuwanych elementów, które są w sobie schowane. Z kolei segmentowe, można podzielić na kilka części, które są zupełnie od siebie oddzielne. Ostatni rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, nie dzieli się na mniejsze elementy, jednak jest on wyjątkowo wytrzymały i solidny. 

Dużą zaletą wędek teleskopowych, jest to, że po złożeniu mogą one zajmować naprawdę niewiele miejsca. Co za tym idzie, bardzo łatwo można je przetransportować. Podczas zakupów, w wyborze bardzo mogą pomoc specjaliści pracujący w sklepach wędkarskich, którzy dobrze znają się na sprzęcie. 

Oprócz odpowiedniej wędki każdy wędkarz powinien pamiętać o całej liście, bardzo ważnych akcesoriów. W sklepach można znaleźć różne żyłki, haczyki, obciążniki i spławiki. Trzeba też zadbać o sprawdzony kołowrotek oraz podstawkę pod wędkę. Dla większego komfortu, z pewnością przyda się także małe, rozkładane krzesełko, torba z jedzeniem i piciem, a także właściwe buty i odzież. Wędkarz powinien być ubrany wygodnie i na tyle grubo, żeby nie przemoknął i był ochroniony przed chłodnymi powiewami wiatru.

Czytany 92 razy

Artykuły powiązane

 • Już niedługo, coraz bliżej. Ciekawostki o studniówce Już niedługo, coraz bliżej. Ciekawostki o studniówce

  Eleganckie suknie i garnitury, polonez, a czasem nawet... lampka szampana wypita z najmniej lubianą nauczycielką matematyki – studniówka to czas, w którym uczniowie mogą na chwilę zapomnieć o przedmaturalnym stresie. Przedstawiamy zwyczaje, przesądy oraz ciekawostki dotyczące imprezy studniówkowej.

 • Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód

  Czasami, bez względu na to, ile par wełnianych skarpet nosisz, Twoje stopy po prostu nie mogą się rozgrzać. Istnieją schorzenia, które mogą sprawić, że stopy będą wiecznie zimne.

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!