wtorek, 01 październik 2019 16:58

Jak wybrać wędkę?

Jak wybrać wędkę Jak wybrać wędkę

Wybór odpowiedniej wędki to bardzo ważna kwestia, jednak jest to spory problem nawet dla bardziej doświadczonych osób, a co dopiero dla początkujących, którzy mogą się poczuć niezwykle zagubieni.

Będąc w miejscach, w których dostępne są artykuły wędkarskie, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Czym się kierować podczas wyboru wędki?

Wybierając wędkę, w pierwszej kolejności trzeba pamiętać o kilku parametrach, takich jak: akcja, ciężar wyrzutu, długość i długość transportowa oraz waga. 

Akcje, mają wpływ na to, jak wędka będzie się zachowywała w trakcie rzutu i holowania ryb. Ciężar wyrzutu wiąże się z obciążnikami przynęty. Długość jest zależna od rodzaju wędkarstwa, które się uprawia. Im wędka dłuższa, tym można ją zarzucać na dalsze odległości i łowić ryby, które żyją dalej od brzegu. Natomiast długość transportowa, decyduje o tym, w jaki sposób odbywa się transport wędki i czy jest on komfortowy. Jeśli chodzi o wagę, warto pamiętać, że im ona lżejsza, tym lepiej, ponieważ można wyłowić różne ryby, nawet dość ciężkie i żadne dodatkowe obciążenie, które nie ma znaczenia, nie jest potrzebne. 

Po zapoznaniu się z parametrami różnych wędek można przejść do analizy poszczególnych rodzajów. Poszczególne typy można podzielić na: wędki teleskopowe, segmentowe i jednoczęściowe. Wędki teleskopowe składają się z wysuwanych elementów, które są w sobie schowane. Z kolei segmentowe, można podzielić na kilka części, które są zupełnie od siebie oddzielne. Ostatni rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, nie dzieli się na mniejsze elementy, jednak jest on wyjątkowo wytrzymały i solidny. 

Dużą zaletą wędek teleskopowych, jest to, że po złożeniu mogą one zajmować naprawdę niewiele miejsca. Co za tym idzie, bardzo łatwo można je przetransportować. Podczas zakupów, w wyborze bardzo mogą pomoc specjaliści pracujący w sklepach wędkarskich, którzy dobrze znają się na sprzęcie. 

Oprócz odpowiedniej wędki każdy wędkarz powinien pamiętać o całej liście, bardzo ważnych akcesoriów. W sklepach można znaleźć różne żyłki, haczyki, obciążniki i spławiki. Trzeba też zadbać o sprawdzony kołowrotek oraz podstawkę pod wędkę. Dla większego komfortu, z pewnością przyda się także małe, rozkładane krzesełko, torba z jedzeniem i piciem, a także właściwe buty i odzież. Wędkarz powinien być ubrany wygodnie i na tyle grubo, żeby nie przemoknął i był ochroniony przed chłodnymi powiewami wiatru.

Czytany 195 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.