piątek, 17 sierpień 2018 11:16

Dzianiny i tkaniny, co warto o nich wiedzieć?

Podział na tkaniny i dzianiny wynika ze sposobu, w jaki pozyskiwany jest materiał. Jak sama nazwa wskazuje, dzianiny są dziane, a tkaniny tkane. Co jeszcze warto wiedzieć o tych materiałach?

Tkaniny, które dobrze się noszą

Tkaniny są mało elastyczne, za to potrafią doskonale podkreślić figurę. Znajdują szerokie zastosowanie, bo tworzy się z nich nie tylko odzież do noszenia na co dzień, choć tę bardziej elegancką, ale i obrusy, pościele czy mundury. Gdzie kupować tkaniny i dzianiny Łódź to miasto, które w swojej historii znalazło sporo miejsca dla włókiennictwa. Tutaj mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa, ale i sporo zakładów włókienniczych. Przejeżdżając przez Łódź, nie sposób ominąć mnogość reklam związanych ze sprzedażą materiałów wszelkiego rodzaju, nie tylko tkanin czy wyrobów, jakimi są dzianiny Łódź może poszczycić się sukcesami w tej dziedzinie i oczywiście szerokim asortymentem.

Dzianinowe swetry, skarpety, rękawiczki, T-shirty czy dresy. Wygodne i rozciągliwe, bo powstające właśnie z dzianiny. Ten materiał bazuje na jednej nitce formowanej w oczka, które łączone ze sobą tworzą prostopadłe rzędy.

Sploty tkanin i dzianin

Spośród tkanin można wyróżnić trzy rodzaje splotów: płócienny – stosowany w batyście, flaneli i szyfonie, skośny, który spotykamy w dżinsach, ponadto jest charakterystyczny dla jodełki i gabardyny oraz splot atłasowy goszczący w satynie.

W dzianinach podział jest nieco prostszy, bo wyróżnia się dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe. Pośród tych pierwszych wymienić można dzianinę swetrową, dzianinę ściągaczową oraz dżersej, natomiast sploty kolumienkowe występują w trykocie oraz tiulu.

Zarówno tkaniny, jak i dzianiny można również dzielić ze względu na rodzaj włókien. W przemyśle włókienniczym spotykamy bowiem włókna naturalne, ale i syntetyczne, a pośród obydwu występuje cała gama włókien o odmiennych właściwościach.

Taka podstawowa wiedza może się przydać podczas kolejnych zakupów w sklepie odzieżowym, choć nie tylko. A jeśli interesuje nas konkretny gatunek tkaniny czy też dzianiny, wystarczy wpisać odpowiednie hasło w swojej wyszukiwarce, np. „dzianiny Łódź” bądź wpisując dowolne miasto, do którego zawężamy obszar poszukiwań, i gotowe!

Czytany 235 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.