środa, 06 maj 2020 16:30

Salon jak żaden inny

Fototapety do salonu Fototapety do salonu

Nie bez przyczyny niektórzy projektanci wnętrz nazywają salon sercem domu. To przede wszystkim w tym pomieszczeniu spędzamy nasz wolny czas i to tutaj spotykamy się z odwiedzającymi nas gośćmi - przyjaciółmi oraz rodziną.

Nic więc dziwnego, że chcemy, aby wnętrze to wyróżniał wyjątkowy wygląd i przyjemna, komfortowa atmosfera. Zdaniem zaproszonego przez nas eksperta zajmującego się aranżacją wnętrz, w tym celu najlepiej posłużyć się efektowną dekoracją, taką jak fototapeta. Do salonu poleca on szczególnie kilka typów wzorów o dużym potencjale. Przekonajcie się na jakie ozdoby warto zdaniem eksperta zwrócić szczególną uwagę. Dzięki jego radom macie szansę stworzyć naprawdę wyjątkowy i elegancki salon.

 

Pogodne fototapety do salonu: drzewa, kwiaty i inne motywy zaczerpnięte z natury

Fototapety do salonu

Fototapety do salonu

Świat przyrody od zawsze stanowił źródło niezliczonych inspiracji dla projektantów domowych ozdób. Współcześnie motywy nawiązujące do natury biją jednak rekordy popularności. Na dobre zagościły w aranżacjach skandynawskich, stały się także nieodłącznym elementem pomieszczeń urządzonych w klimatach eko. Zdaniem zaproszonego przez nas eksperta, fototapety do salonu wykorzystujące tematykę przyrodniczą to także idealny wybór do tego typu wnętrz. Opowiedział nam o kilku szczególnych wzorach, które doskonale łączą się z charakterem tego wnętrza.

- W dużym uproszczeniu nasze domowe salony możemy podzielić na dwie grupy: urządzone nowocześnie i klasycznie. W tych pierwszych najczęściej dominują jasne, pogodne i żywe kolory. W przypadku drugich - ciemniejsze barwy oraz stonowane tonacje. Do obu typów pasują jednak roślinne fototapety. W przypadku nowoczesnych wnętrz, aby dodatkowo podkreślić ich estetykę,

nie wahajmy się sięgnąć po wzory kontrastowe, o mocnych kolorach - na przykład wizerunki egzotycznych kwiatów czy wypełnione naturalną zielenią krajobrazy. Skutecznie ożywią one przestrzeń salonu, wypełniając ją pozytywną energią oraz pobudzającą atmosferą. Taki zabieg sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniu, w którym dominują biele i spokojne kolory. W salonach o bardziej tradycyjnej estetyce dobrym rozwiązaniem będą natomiast wzory nawiązujące estetycznie do klasycznej sztuki. Fototapety z artystycznymi wizerunkami róż, maków, chabrów i innych kwiatów są dekoracjami gustownymi i ponadczasowymi. Z łatwością wkomponujemy je więc w przestrzeń dużego, eleganckiego salonu. Omawiając wzory inspirowane roślinami nie sposób pominąć też tych przeznaczonych do wnętrz eko. Nawet nieduża fototapeta przedstawiająca źdźbła trawy lub liście nada pomieszczeniu wyrazistego charakteru nawiązującego do świata przyrody.

Elegancka fototapeta do salonu: czarno-białe wzory

Elegancka fototapeta

Elegancka fototapeta

Elegancki salon niekoniecznie musi być urządzony tradycyjnie. Stylowy wygląd można bowiem uzyskać również stawiając na estetyczny umiar i gustowny minimalizm. Zdaniem zaproszonego przez nas eksperta również w takim przypadku warto postawić na fototapety. Do minimalistycznych salonów polecił szczególnie jeden ich typ.

- Wielu osobom zależy na tym, aby ich salon był uniwersalny estetycznie - między innymi po to, aby mogli umieścić w nim dowolne dekoracje - ale także elegancki. Takie połączenie wcale nie jest trudne do osiągnięcia. W mojej opinii do stworzenia gustownego salonu wystarczy odpowiednia fototapeta posługująca się czarno-białą estetyką. Interesującą opcją są między innymi wzory przedstawiające złożone mozaiki lub skomplikowane schematy. Takie dekoracje nie wykraczają poza minimalistyczne podejście, a mimo to wzbogacają wizualnie pomieszczenie o intrygujące i przyciągające wzrok akcenty. Z tego powodu czarno-biała fototapeta będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zachować balans pomiędzy surową prostotą, a oryginalną stylistyką.

Panorama na fototapecie do salonu

Fototapeta panorama

Fototapeta panorama

Fototapety są dekoracjami o olbrzymim potencjale między innymi dlatego, iż mogą odwoływać się do niemal dowolnej tematyki. Dzięki temu pod nasz dach są w stanie wprowadzić niesamowicie zróżnicowane motywy. Poprosiliśmy więc eksperta o to, aby zdradził nam swój ulubiony typ fototapet, uzasadniając dodatkowo dlaczego wysoko ceni akurat właśnie takie wzory.

- Osobiście jestem wielkim entuzjastą dekoracji panoramicznych. Fototapety tego typu są wręcz stworzone do dużego salonu! W żadnym innym domowym pomieszczeniu krajobraz górski, leśny czy marynistyczny nie będzie prezentował się tak zachwycająco! Aby jednak finalny efekt był naprawdę imponujący, musimy spójnie zgrać wybrany przez nas wzór pod kątem kolorystyki oraz stylistyki. Przykładowo fototapety z szarymi, skalistymi górami świetnie sprawdzą się jako przeciwwaga dla jasnych ścian i białych mebli. Dla odmiany efektowny widok na zapierający w dech piersiach wodospad najlepiej prezentować się będzie na dobrze eksponowanej ścianie, w minimalistycznym otoczeniu.

Tekst przygotowany we współpracy z Redro.pl