czwartek, 27 luty 2020 11:35

Kominki elektryczne oraz ich wady i zalety

Kominek elektryczny Kominek elektryczny

Kominek jest czymś, o czym marzy każdy, kto w przyszłości planuje zamieszkać "na swoim". Jest symbolem ciepła, ogniska domowego - czegoś, do czego każdy zmierza właśnie przy planowaniu swojego samodzielnego życia. Niestety, często okazuje się, że zderzenie z rzeczywistością nie pozwala nam na zainwestowanie w "prawdziwy" kominek - na przykład zamieszkując w bloku czy budynku wielorodzinnym.

Naszczęście w dzisiejszych czasach na wszystko istnieje rozwiązanie - a tym w takim przypadku są kominki elektryczne https://just-home.com.pl/kominki-elektryczne Jakie tak naprawdę są ich wady i zalety?

Czym jest kominek elektryczny?

W wielkim skrócie i ogromnym uproszczeniu, kominek elektryczny jest urządzeniem działającym w oparciu o prąd, wyświetlającym obraz mający imitować wnętrze "prawdziwego kominka". Jego działanie nie zawsze sprowadza się wyłącznie do wyświetlania obrazu, niczym na telewizorze - często towarzyszą temu bowiem również odgłosy charakterystyczne dla pierwowzoru, a także wydawanie ciepła przez zamontowane w nich specjalistyczne termowentylatory https://just-home.com.pl

Zalety kominka elektrycznego

Jedną z największych zalet kominków elektrycznych jest fakt, że ich eksploatacja jest niedroga i wygodna. Korzystając z nich nie musimy się martwić o to, by uzupełniać paliwo, czyścić palenisko z sadzy czy też dokładać i składować drewno (a wcześniej je kupować). Kominki tego typu są bezpieczne - nie można się przez nie poparzyć, nie spowodują pożaru oraz nie spowodują zaczadzenia. Jest to świetna sprawa zwłaszcza w momencie, gdy posiadamy dzieci i nie chcemy narażać ich na nieprzyjemności, które mogłyby im grozić w przypadku tradycyjnych kominków.

Zaletą związaną z zastosowaniem kominków elektrycznych jest również sposób montażu, w wielu przypadkach sprowadzony do postawienia gotowego kominka w wybrane przez nas miejsce. Jak już zostało wcześniej wspomniane, kominek może też stanowić dodatkowe źródło ciepła, dogrzewając pomieszczenie, w którym się znajdzie.

Wady tego typu kominka

Główną wadą, jaką posiadają kominki elektryczne jest fakt, że jakikolwiek by on nie był, nie dorówna tradycyjnemu tworzoną przez siebie atmosferą, która w przypadku klasycznego rozwiązania jest tworzona nie tylko przez sam wygląd, ale i przez żywy ogień, dźwięk, który wydaje (da się go imitować, ale to nie to samo) oraz zapach, który przy tym wszystkim powstaje, w połączeniu z emitowanym ciepłem, które nie jest "wwiewane" do środka pomieszczenia. Jeżeli oczekiwaliśmy dokładnie tego samego, co w przypadku klasycznego kominka, tym elektrycznym możemy się poważnie zawieść.

Choć sam kominek elektryczny nie wymaga od nas ponoszenia większych kosztów związanych z kupnem wkładu, olejków, drewna czy innych rzeczy, jego eksploatacja wiąże się z dużym zużyciem prądu. Zwłaszcza, jeśli zainwestowaliśmy w opcję 3D oraz rodzaj kominka, w ramach którego wydzielane jest ciepło, a całość wydaje dźwięk imitujący prawdziwe palenie się drewna. Temu możemy jednak zaradzić, po prostu decydując się na nieco mniej efektowny, ale na pewno bardziej energooszczędny model kominka.

Czytany 68 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.