czwartek, 27 luty 2020 11:35

Kominki elektryczne oraz ich wady i zalety

Kominek elektryczny Kominek elektryczny

Kominek jest czymś, o czym marzy każdy, kto w przyszłości planuje zamieszkać "na swoim". Jest symbolem ciepła, ogniska domowego - czegoś, do czego każdy zmierza właśnie przy planowaniu swojego samodzielnego życia. Niestety, często okazuje się, że zderzenie z rzeczywistością nie pozwala nam na zainwestowanie w "prawdziwy" kominek - na przykład zamieszkując w bloku czy budynku wielorodzinnym.

Naszczęście w dzisiejszych czasach na wszystko istnieje rozwiązanie - a tym w takim przypadku są kominki elektryczne https://just-home.com.pl/kominki-elektryczne Jakie tak naprawdę są ich wady i zalety?

Czym jest kominek elektryczny?

W wielkim skrócie i ogromnym uproszczeniu, kominek elektryczny jest urządzeniem działającym w oparciu o prąd, wyświetlającym obraz mający imitować wnętrze "prawdziwego kominka". Jego działanie nie zawsze sprowadza się wyłącznie do wyświetlania obrazu, niczym na telewizorze - często towarzyszą temu bowiem również odgłosy charakterystyczne dla pierwowzoru, a także wydawanie ciepła przez zamontowane w nich specjalistyczne termowentylatory https://just-home.com.pl

Zalety kominka elektrycznego

Jedną z największych zalet kominków elektrycznych jest fakt, że ich eksploatacja jest niedroga i wygodna. Korzystając z nich nie musimy się martwić o to, by uzupełniać paliwo, czyścić palenisko z sadzy czy też dokładać i składować drewno (a wcześniej je kupować). Kominki tego typu są bezpieczne - nie można się przez nie poparzyć, nie spowodują pożaru oraz nie spowodują zaczadzenia. Jest to świetna sprawa zwłaszcza w momencie, gdy posiadamy dzieci i nie chcemy narażać ich na nieprzyjemności, które mogłyby im grozić w przypadku tradycyjnych kominków.

Zaletą związaną z zastosowaniem kominków elektrycznych jest również sposób montażu, w wielu przypadkach sprowadzony do postawienia gotowego kominka w wybrane przez nas miejsce. Jak już zostało wcześniej wspomniane, kominek może też stanowić dodatkowe źródło ciepła, dogrzewając pomieszczenie, w którym się znajdzie.

Wady tego typu kominka

Główną wadą, jaką posiadają kominki elektryczne jest fakt, że jakikolwiek by on nie był, nie dorówna tradycyjnemu tworzoną przez siebie atmosferą, która w przypadku klasycznego rozwiązania jest tworzona nie tylko przez sam wygląd, ale i przez żywy ogień, dźwięk, który wydaje (da się go imitować, ale to nie to samo) oraz zapach, który przy tym wszystkim powstaje, w połączeniu z emitowanym ciepłem, które nie jest "wwiewane" do środka pomieszczenia. Jeżeli oczekiwaliśmy dokładnie tego samego, co w przypadku klasycznego kominka, tym elektrycznym możemy się poważnie zawieść.

Choć sam kominek elektryczny nie wymaga od nas ponoszenia większych kosztów związanych z kupnem wkładu, olejków, drewna czy innych rzeczy, jego eksploatacja wiąże się z dużym zużyciem prądu. Zwłaszcza, jeśli zainwestowaliśmy w opcję 3D oraz rodzaj kominka, w ramach którego wydzielane jest ciepło, a całość wydaje dźwięk imitujący prawdziwe palenie się drewna. Temu możemy jednak zaradzić, po prostu decydując się na nieco mniej efektowny, ale na pewno bardziej energooszczędny model kominka.