czwartek, 16 styczeń 2020 11:43

Dom inteligentny – skąd to się wzięło?

Automatyka budynkowa Automatyka budynkowa

Biurowce

Instalowanie systemu dla domu inteligentnego w małych mieszkaniach wydaje się nadużyciem, jednak zarządzanie dużymi biurowcami bez takowego systemu wydaje się obecnie wręcz niemożliwe.

Generowałoby to ogromne koszty pochodzące ze zużycia energii elektrycznej i duże zagrożenie kradzieżą.

Jak powstały?

Na rynku zawsze jest tak, że kiedy pojawia się jakaś nowość, wykonuje ją jedna firma, która ma monopol na daną usługę i z łatwością się utrzymuje. Z czasem jednak jest coraz więcej firm, które powstają dla zaspokojenia potrzeb wszystkich klientów. Przychodzi jednak moment, kiedy rynek się wysyca i trzeba poszukać innych odbiorców, indywidualizując swój produkt. Tak właśnie powstał dom inteligentny. Początkowo systemy zarządzania budynkiem były stworzone dla dużych biurowców, co miało zapewnić im oszczędność i bezpieczeństwo. Następnie te same systemy z odpowiednimi modyfikacjami zostały wprowadzone do domów jednorodzinnych. Za chwilę dom inteligentny będzie standardem w każdym gospodarstwie.

Co daje dom inteligentny

Dom inteligentny to standard w posiadłościach oddalonych od miejsca zamieszkania i w dużych domach. Daje możliwość zarządzania domem na odległość, z czym wiąże się wiele korzyści. Możemy non stop kontrolować co się dzieje w domu za pomocą kamer, nadzorować i kierować pracą różnych urządzeń od ogrzewania i zapalania światła po podlewanie ogródka. Kilka funkcji możemy łączyć w jedną, np. wychodząc z domu możemy jednym kliknięciem zgasić światło, opuścić rolety, włączyć alarm i obniżyć moc grzania pomieszczeń. Wszystkie te możliwości pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Zaawansowanie i możliwości systemu kontrolującego dom inteligentny zależy od możliwości producenta i potrzeb klienta i środków, które może on przeznaczyć na instalację. Na jakość systemu składa się przede wszystkim łatwość kierowania nim i niezawodność. Warto zaufać sprawdzonym firmom, gdyż montaż systemu kiepskiej jakości wiąże się z ogromnymi stratami i często z koniecznością odinstalowania i kupna innego.

Czytany 85 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.