piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 13 luty 2018 16:53

Szampon na łupież

Czy wiesz, skąd się bierze łupież? Może masz już dość sypiącego się białego proszku, który tak bardzo nieestetycznie wygląda na Twoim ubraniu? Włosy tracą swój urok, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, aby w końcu pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu.

Łupież jest chorobą, grzybem bytującym na skórze głowy. Odżywia się wydzieliną pochodzącą z gruczołów łojowych, a to przekłada się na wzmożenie procesu łuszczenia zrogowaciałej warstwy naskórka.

 

Kiedy pojawi się u Ciebie łupież suchy, nie ma powodu do obaw. Wtedy największym problemem będą białe, drobne, suche płatki pozostające na włosach. O wiele gorszy jest łupież tłusty, który objawia się pojawieniem żółtych, tłustych płatów, a nawet strupów na głowie. Może towarzyszyć temu procesowi swędzenie skóry głowy, zaczerwienienie, czasami rumień oraz krostki i broczące tłustą wydzieliną grudki. To bardzo nieprzyjemne objawy, których o wiele trudniej się pozbyć.

Dlaczego tak wielu ludzi dotyka problem łupieżu? Nie jest to do końca zbadane. Istnieją jednak przesłanki, które pozwalają łączyć wystąpienie łupieżu z łuszczycą, zbyt rzadkim myciem głowy, działaniem niektórych kosmetyków pielęgnacyjnych czy łojotokowym zapaleniem skóry. Nierzadko łupież może wystąpić u osób przeżywających sytuacje stresogenne, czy u takich, które mają problemy hormonalne lub neurologiczne.

Pierwszym najważniejszym sposobem w walce z łupieżem jest stosowanie odpowiedniego szamponu do włosów. Włosy myj często, ale łagodnymi preparatami. Zrezygnuj z pianek, lakierów i podobnych kosmetyków przeciążających włosy i blokujących ujścia gruczołów łojowych. Warto stosować szampon leczniczy, zawierający odpowiednie składniki, łagodzące objawy. Zanim jednak zdecydujesz się na szampon na łupież, spróbuj określić przyczyny łupieżu, jego charakter i objawy mu towarzyszące. Niektóre szampony na łupież mają w składzie dwie substancje czynne działające na jeden i drugi typ łupieżu. W środkach do pielęgnacji włosów z łupieżem tłustym znajduje się substancja czynna, działająca na tłustą skórę głowy, substancje przeciwgrzybiczne czy kwas salicylowy i cynk równoważący poziom wilgotności.

Natomiast w szamponach przeznaczonych do włosów z tendencją do występowania łupieżu suchego, w składzie szamponów występują składniki, oczyszczające skórę, złuszczające i nawilżające.

Jeśli masz problem z jakimkolwiek typem łupieżu, nie stosuj szamponów zapachowych i kolorowych. Muszą to być preparaty lekkie, delikatne, nieobciążające włosa. Pamiętaj, że łupież jest chorobą skóry, dlatego po kuracji przeciwłupieżowej zadbaj o kondycję skóry głowy. Podczas suszenia nie kieruj na włosy gorącego strumienia powietrza, dokładnie spłukuj włosy. Chroń je przed zimnem w chłodne dni oraz stosuj dietę bogatą w witaminy z grupy B, A oraz E.