piątek, kwiecień 12, 2024
środa, 23 marzec 2016 16:21

Czym umyć twarz? Przegląd produktów do demakijażu

Wieczorny demakijaż jest niemal tak ważny jak mycie zębów lub higiena dłoni. Nie należy o nim zapominać, ponieważ na twarzy gromadzą się się kurz, sebum i pozostałości kosmetyków. Nieprawidłowe oczyszczenie twarzy sprawia, że na cerze pojawiają się zaskórniki i krostki. Najpopularniejsze produkty do demakijażu to łagodne żele i płyny micelarne.

 Drogerie internetowe np. drogeria superkoszyk.pl oferują szeroki wachlarz produktów do demakijażu. Od mydeł, przez mleczka i żele oczyszczające, po płyny micelarne. Które z nich są najlepsze i najbezpieczniejsze dla skóry na twarzy?

Czy wiesz, że...?

Podczas codziennego demakijażu twarzy należy zwrócić uwagę na to, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz pozostałości makijażu. Ważne jest także, aby przez silne tarcie i produkty na bazie alkoholu i SLS (środków powierzchniowo czynnych, które myją, ale też podrażniają skórę i niszczą naturalną warstwę ochronną) nie naruszyć ochronnej warstwy tłuszczowej naskórka. Warstwa ta zabezpiecza skórę przez promieniami UV, bakteriami i utratą wody. Odpowiada też za jędrną i gładką skórę na twarzy.

Demakijaż mydłem

Mydło dobrze oczyszcza twarz. Dzięki temu, że wcieramy je w skórę opuszkami palców, nie narażamy cery na podrażnienia i powstawanie mikrourazów, które powstają pod wpływem tarcia. Większość mydeł ma jednak pH zasadowe, przy czym naturalne pH skóry jest niskie, lekko kwaśne. Mydło może więc podwyższać pH skóry powodując utratę jej wilgotności.

Żele do demakijażu

Żele usuwają zarówno tłuszcz, jak i brud. Mają dobre pH. Można dobierać je do odpowiedniego rodzaju cery. W kategorii żeli do mycia twarzy najlepiej wybierać te łagodne. Nie zawierają SLS, przesuszającego alkoholu ani substancji zapachowych. Żel dobrze usuwa zabrudzenia, ale może też podrażniać delikatną skórę wokół oczu.

Mleczka oczyszczające

Zaletą mleczek jest fakt, że nie podrażniają skóry, ale należy zwracać uwagę na ich skład. W składzie niektórych mleczek do demakijażu można znaleźć olej mineralny, który osadza się na skórze w postaci warstwy zapychającej pory i powodującej powstawanie zaskórników. Takie mleczko trzeba więc dodatkowo spłukać z twarzy letnią wodą.

Płyny micelarne

Płyn micelarny to kosmetyk, który nanosimy na wacik, przykładamy do skóry na kilka chwil i po chwili bez tarcia, lekko ścieramy. Nie podrażnia skóry i nie wymaga dodatkowego spłukiwania wodą. Często ma w swoim składzie składniki odżywcze i nawilżające. Produkt nadaje się do każdego rodzaju skóry. Micelle zawarte w płynie micelarnym to kuliste struktury, które umożliwiają usunięcie z powierzchni twarzy zabrudzeń o różnym charakterze.

 

Zobacz także: Od kostki myjącej po ulubioną kobiecą markę kosmetyczną