wtorek, kwiecień 16, 2024
czwartek, 22 listopad 2018 13:51

Czym jest i skąd bierze się łupież?

Łupież jest bardzo problematyczną dolegliwością, która dotyczy szerokiego grona osób. Szacuje się, że najczęściej występuje on pomiędzy 10 a 40 rokiem życia, często stając się przyczyną sporego dyskomfortu oraz złego samopoczucia. Jak wygląda patogeneza i leczenie tego schorzenia?

Czym jest łupież?

Rodzajów łupieżu jest tak naprawdę kilka i każdy z nich ma odmienną etiopatogenezę. Wspólnym czynnikiem związanym z powstawaniem i charakterystycznym obrazem łupieżu jest na pewno złuszczanie się naskórka w nadmiernym stopniu i powstawanie płytek zbudowanych ze złuszczonego naskórka. Jest to spory problem w populacji, który niekiedy doprowadzać może również do przedwczesnego wyłysienia. Szczególnie problematyczne okazuje się jednak to, iż w przebiegu łupieżu brakuje ściśle zdefiniowanego czynnika etiologicznego. Klasyczne badania mikrobiologiczne wskazały, iż za powstawanie łupieżu zwykłego oraz łojotokowego zapalenia skóry odpowiedzialny jest de facto grzyb Malassezia furfur – obecnie koncepcja ta przesunęła się w kierunku innego grzyba z grupy Malassezia.

Warstwa rogowa naskórka ulega nadmiernemu rogowaceniu, a sam cykl życiowy naskórka ulega zaburzeniu, co doprowadza do tworzenia się charakterystycznych białych łusek na powierzchni skóry owłosionej głowy. Wraz za tym idą takie dolegliwości, jak choćby świąd oraz stan zapalny skóry owłosionej głowy. Jest to bardzo poważny problem – nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Ważnym podkreślenia jest fakt, iż w przebiegu łupieżu możemy mieć do czynienia z częstszym występowaniem różnych innych schorzeń jak:

• choroby serca,
• schorzenia alergiczne,
• choroby nowotworowe,
• depresja,
• zaburzenia nastroju.

Pośrednio stan naszej skóry skorelowany jest bezpośrednio z tym, w jakim stanie jest nasz organizm oraz psychika – czynniki hormonalne szczególnie mocno wpływają na metabolizm naskórka i tym samym mogą być równoważnikiem biologicznym zmian, które np. odbywają się wyłącznie na poziomie psychicznym.

Jak leczyć łupież?

Metody terapii łupieżu są bezpośrednio zależne od tego, z jakiego rodzaju łupieżem mamy do czynienia. Klasyczny łupież zwykły powinien dawać się leczyć za pomocą specjalnych szamponów nawilżających i witaminowych. Często w tej grupie polecane są również szampony zawierające antybiotyki przeciwgrzybicze np. ketokonazol. W przypadku innych podtypów łupieżu o wiele korzystniej jest zastosować leki cytostatyczne – np. izotretynoinę oraz inne preparaty retinoidów. Każda postać łupieżu wymaga starannej pielęgnacji, przemyślanego doboru kosmetyków oraz kierunkowego leczenia.