wtorek, marzec 19, 2024
środa, 20 maj 2020 12:56

Czym są nici liftingujące i jakie dają efekty?

 Kobieta z nićmi liftingującymi w okolicach żuchwy. Kobieta z nićmi liftingującymi w okolicach żuchwy.

Nici liftingujące to doskonała alternatywa dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych – w o wiele mniej inwazyjny, a zarazem równie skuteczny sposób pozwalają one na wyraźne odmłodzenie skóry, poprawę jej elastyczności i jędrności, a także zniwelowanie zmarszczek.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • czym są nici liftingujące,
  • jakie zastosowanie mają nici w medycynie estetycznej,
  • jak działa lifting twarzy nićmi.

Nici liftingujące to nowoczesne nici wykonane z polidioksanonu (PDO), które wykorzystuje się w zabiegach medycyny estetycznej. Pomagają one ujędrnić i uelastycznić skórę, a także zniwelować oznaki starzenia się. Lifting twarzy nićmi opiera się na dwóch mechanizmach działania. Pierwszym jest samo wprowadzenie nici w warstwy skóry właściwej lub tkankę podskórną, co powoduje mechaniczne uniesienie oraz poprawę napięcia skóry. Drugi mechanizm to właściwości materiału PDO, który stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu.

Nici liftingujące – rodzaje

Jak już wcześniej wspomniano, wykorzystuje się w zabiegach nici liftingujące z polidioksanonu, który od wielu lat jest stosowany do produkcji nici medycznych, używanych m.in. w ortopedii oraz kardiologii. PDO jest substancją w pełni bezpieczną, bioobojętną dla organizmu, niewywołującą reakcji alergicznych oraz ulegającą biodegradacji w ciele człowieka.

W zależności od budowy wyróżnia się kilka rodzajów nici liftingujących:

  • nici proste – zaczynając od najprostszych typu mono, przez podwójnie skręcone (twin), aż po podwójnie skręcone spiralne (screw twin); sprawdzają się w prostych zabiegach ujędrniających twarzy i ciała,
  • nici haczykowe – dzięki specjalnym cięciom wzdłuż nici po implantacji i naciągnięciu w obrębie ich struktury dochodzi do powstania mikrohaczyków, które wyraźnie podciągają tkankę, zapewniając wyraźny i długotrwały efekt liftingu,
  • nici wypełniaczowe – wykonane z wielokrotnie skręconych i skompresowanych nici prostych, zaimplantowane w zmarszczki poziome szyi, bruzdy nosowo-wargowe oraz zmarszczki poprzeczne czoła stanowią alternatywę dla zabiegów wypełniających z użyciem kwasu hialuronowego.

Nici w medycynie estetycznej – wskazania

Nici liftingujące znalazły bardzo szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie estetycznej. Jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają one kompleksowy lifting twarzy, obejmujący redukcję:

  • poziomych zmarszczek czoła,
  • lwiej zmarszczki,
  • opadających brwi,
  • zwiotczałej skóry poniżej powiek dolnych,
  • bruzd nosowo-wargowych,
  • fałdu podbródkowego,
  • linii marionetek,
  • opadających policzków,
  • zmarszczek palacza,
  • tzw. chomików.

Lifting twarzy nićmi to jednak nie jedyne ich zastosowanie. Mogą one być umieszczane w różnych partiach ciała – w obrębie pośladków, piersi, brzucha czy kończyn górnych i dolnych. Dzięki temu można uzyskać efekt uniesienia piersi, ujędrnienia skóry brzucha i pośladków, poprawy jędrności okolic kolan i łokci czy wyglądu grzbietu dłoni.

Lifting twarzy nićmi – co jeszcze trzeba wiedzieć?

Działanie nici liftingujących polega na mechanicznym uniesieniu tkanek, a także pobudzaniu fibroblastów do wzmożonej produkcji kolagenu, który odpowiada m.in. za jędrność i elastyczność skóry. Ten proces rozpoczyna się około 14 dni po zabiegu, a pierwsze efekty są widoczne już po około miesiącu. W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta (pierwotny stan skóry, tempo starzenia, styl życia) rezultaty zabiegu utrzymują się od 24 do 36 miesięcy. Co ważne, zabieg nićmi liftingującymi jest bezpieczny i mało inwazyjny. Nici PDO nie mają tendencji do zwłóknień i bliznowacenia, a zabiegi można powtarzać.

Oczywiście tak jak przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej również liftingu twarzy nićmi nie wykonuje się u wszystkich. Wśród przeciwwskazań wymienia się m.in. ciążę i okres karmienia, choroby autoimmunologiczne, niewyrównaną cukrzycę, nowotwory czy aktywne infekcje wirusowe lub bakteryjne. O wykonaniu zabiegu za każdym razem decyduje więc lekarz.

Źródła:

http://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE_13_12-18.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2013.3-4.pdf