sobota, czerwiec 22, 2024
czwartek, 27 styczeń 2022 17:20

Ziołowe suplementy diety – o czym warto pamiętać przed skorzystaniem z nich?

moja zielarnia moja zielarnia pixabay

Polacy coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju suplementy diety. Szczególnie dużą popularnością cieszą się te, które bazują na znanych i popularnych ziołach.

Jednak na rynku pojawiają się także nowości wykorzystujące rośliny rosnące w innych krajach. Warto jednak pamiętać o tym, że tak jak w przypadku innych produktów, tak i przy suplementach diety należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Jakie są obecnie najpopularniejsze ziołowe suplementy diety? O czym należy pamiętać przy ich stosowaniu i gdzie warto kupować tego rodzaju produkty?

Jakie suplementy ziołowe są najchętniej stosowane?

Do produktów ziołowych, które są bardzo popularne zalicza się „herbatki”, czyli susz ziołowy do przygotowywania naparów. Obecnie są też dostępne coraz częściej produkty w formie kapsułek czy tabletek. Jeżeli chodzi o rodzaj produktów, po który często sięgają osoby szukające ulgi w swoich dolegliwościach, to wymienia się tutaj różnego rodzaju preparaty na trawienie, których listę można sprawdzić m.in. na stronie: https://mojazielarnia.pl/. Z reguły są to znane dobrze w Polsce zioła takie jak np. mięta. Można też spotkać się także z preparatami, w których znajdują się wyciągi z kilku roślin, np. z karczocha, rumianku, kopru włoskiego czy melisy.

Często wybierane są też ziołowe produkty mające na celu ułatwienie zasypiania czy wyciszenia się. Tutaj często składnikami są takie zioła jak melisa czy rumianek.

O czym należy pamiętać, wybierając suplementy, nie tylko ziołowe?

Produktów zaliczanych do suplementów diety pojawia się na rynku coraz więcej. To pozwala każdemu wybrać taki preparat, który będzie najlepiej spełniał jego oczekiwania. Warto tutaj pamiętać jednak o kilku podstawowych kwestiach. Tego typu preparaty mają na celu wspomagania kuracji, a nie mogą jej zastępować czy być zamiennikiem dla zróżnicowanej diety. Kolejną ważną kwestią jest to, że najlepiej przyjmowanie tego rodzaju preparatów skonsultować z lekarzem po uprzednim wykonaniu wszelkich badań, które pokażą ewentualne niedobory określonych składników w organizmie. W przypadku przyjmowania suplementów z ziołami ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi, jakie leki się jeszcze przyjmuje, gdyż zioła mogą wpływać na ich działanie. Istotne jest także dokładne zapoznanie się z ewentualnymi skutkami ubocznymi tego rodzaju preparatów, które mogą być niekorzystne dla osób z określonymi schorzeniami.

Gdzie warto szukać dobrej jakości suplementów diety?

Z uwagi na przeznaczenie, produkty takie jak suplementy diety należy kupować ze sprawdzonych źródeł. Dostępne są one zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Przy zakupie zawsze warto zwrócić uwagę na skład produktu i jego producenta, a także to, jaka jest data ważności oferowanej partii. Oprócz tego, dobrze jest dowiedzieć się, jak wysyłany jest produkt. Chodzi głównie o odpowiednie zabezpieczenie go przed ewentualnym zniszczeniem opakowania, co może wpłynąć na przydatność produktu do spożycia.