środa, lipiec 24, 2024
poniedziałek, 20 czerwiec 2022 11:43

Zalecenia po wyrwaniu zęba

dentysta Mokotów dentysta Mokotów pixabay

Usunięcie zęba może być konieczne z wielu powodów, w tym z powodu poważnych uszkodzeń lub próchnicy. Jest to jeden z najczęstszych zabiegów stomatologicznych. Usunięcie zęba może wyeliminować bakterie i poprawić ogólny stan zdrowia jamy ustnej.

 

Co to jest ekstrakcja zęba?

Ekstrakcja zęba to zabieg stomatologiczny, podczas którego ząb jest całkowicie usuwany z zębodołu. Czasami mówi się o tym jako o "wyrwaniu"zęba.

Kiedy zalecane jest usunięcie zęba?

Wbrew pozorom zalecenie usunięcia zęba nie jest częste. Lekarze wolą zachować naturalne zęby, jeśli tylko jest to możliwe. Czasami jednak inne metody odbudowy zęba, takie jak wypełnienie lub korona protetyczna, nie są wystarczające. Jeśli ząb został poważnie uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jego naprawę, konieczne może być jego usunięcie. Lekarz stomatolog może zalecić usunięcie zęba, jeśli u pacjenta występuje:

  • Poważna próchnica (ubytki)

  • Złamany ząb

  • Ząb zatrzymany

  • Stłoczone zęby

  • Ciężka choroba dziąseł

  • Zwichnięcie zęba lub inne urazy zębów

Kto przeprowadza ekstrakcję zęba?

Ekstrakcje zębów mogą wykonywać lekarze stomatolodzy oraz niektórzy specjaliści z dziedziny stomatologii, tacy jak chirurdzy szczękowi i periodontolodzy. Zespół dentystów na Mokotowie wykonuje wiele ekstrakcji, ale bardziej skomplikowane przypadki są zazwyczaj kierowane do chirurgów szczękowych lub periodontologów. Pamiętaj jednak, aby wybrać się do sprawdzonego stomatologa, takiego jak dentysta Mokotów, w którym chirurgia stomatologiczna w Warszawie jest dobrze rozwinięta.

Co dzieje się po usunięciu zęba?

Po zakończeniu zabiegu stomatolog umieści kawałek gazy w miejscu ekstrakcji i poprosi o zamknięcie go z mocnym, równomiernym naciskiem. Pomoże to spowolnić krwawienie, aby mógł utworzyć się skrzep krwi. Tworzenie się skrzepów jest normalnym etapem powrotu do zdrowia. Sprzyja gojeniu i zmniejsza ryzyko powstania suchych gniazdek. Gazę należy wyjąć, gdy krwawienie ulegnie wystarczającemu spowolnieniu. Przez pierwsze 24 godziny może utrzymywać się lekkie krwawienie.

Zalecenia po wyrwaniu zęba

Po usunięciu zęba należy dbać o jamę ustną. Wykonywanie pewnych czynności, nawet pierwszego dnia, może pomóc Ci poczuć się lepiej i szybciej się zagoić. Poniżej podano kilka rzeczy, których należy unikać w trakcie leczenia.

  1. Nie pij przez słomkę-ssanie przez słomkę może spowodować usunięcie skrzepu krwi.

  2. Nie należy pić gorących płynów — gorące płyny mogą zwiększyć obrzęk.

  3. Należy ograniczyć spożywanie alkoholu — nadmierne spożywanie alkoholu może spowolnić gojenie.

  4. Nie pal. Palenie może spowodować rozpad skrzepu krwi, ci powoduje bolesność zębodołu.