piątek, kwiecień 19, 2024
środa, 26 styczeń 2022 18:11

Wszywka alkoholowa Łódź - terapia awersyjna

 Esperal Łódź Esperal Łódź pixabay

Dane z najnowszych badań są zatrważające. W Polsce żyje ponad 2,5 mln osób nadużywających alkoholu. W rodzinach alkoholowych żyje około 4 mln osób, gdzie szacuje się, że w takiej sytuacji znajduje się 2 mln dzieci. Sam alkoholizm dotyczy blisko miliona osób w naszym kraju.

Zaczynając leczenie alkoholizmu, osoba uzależniona oczekuje trwałych efektów. Do dyspozycji mają równe rodzaje leczenia, jednak nie każde cieszą się wysoką skutecznością. Warto jednak mieć świadomość, że każda osoba to inna historia i inny przypadek, tak więc nie każda metoda sprawdzi się w taki sam sposób u wszystkich osób.

Od lat wśród osób uzależnionych coraz większą popularność zyskuje Esperal, zaliczany do awersyjnych metod leczenia farmakologicznego. W ramach mało inwazyjnego zabiegu, Pacjentom podaje się tabletki mające w swoim składzie Disulfiram. Jego celem jest zniechęcenie alkoholika do sięgania po używkę. Należy jednak mieć świadomość, że zaleca się, aby wszywki alkoholowe traktować jako uzupełnienie lub jeden z elementów kompleksowej terapii, a nie jako główną metodę działań antyalkoholowych. Warto skorzystać z odtruwania alkoholowego, detoksu, psychoterapii, czy też grup wsparcia. Czas działania wszytego pod skórą Esperalu waha się od 8 do 12 miesięcy i w tym czasie nie należy sięgać nawet po najmniejsze dawki alkoholu.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Działanie Disulfiramu można opisać jako blokadę. Zahamowany zostaje łańcuch metabolitu alkoholu w organizmie człowieka. Przestaje działać dehydrogenaza aldehydowa, będąca głównym enzymem rozkładającym etanol do innych związków chemicznych. Tym samym Pacjent łamiąc zasady abstynencji naraża się na kumulowanie toksyn, wywołujących silne zatrucie alkoholowe. Za ten fakt głównie należy winić aldehyd octowy. W normalnych warunkach jest on utleniany do postaci kwasu octowego. Jest on niegroźny dla człowieka. Następnie ulega on kolejnym przemianom, aby finalnie zostać wydalonym. Celem podania Esperalu jest więc zaburzenie łańcucha trawienia i wywołanie nieprzyjemnych objawów. Czas działania wszywki waha się od 8 do 12 miesięcy i jest to czas, w którym należy zachowywać trzeźwość, aby nie dopuścić do złego samopoczucia.

Skumulowane ilości toksyn prowadzą do powstania licznych zaburzeń, a także niepożądanych objawów. Nieco przypominają popularnego kaca, jednak różnią się od niego czasem trwania i poziomem dokuczliwości objawów. Typowe są tutaj: mdłości, wymioty, ból różnych części ciała, zawroty głowy, nieprawidłowa praca serca, przyspieszone tętno, skoki ciśnienia, tachykardia. Dodatkowo istnieje realne ryzyko wystąpienia trwałych zaburzeń pracy serca, a sam alkoholizm stanowi przyczynę powstania i rozwinięcia wielu chorób przewlekłych.

Jak długo działa Esperal Łódź?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależna od różnych czynników. Część z nich jest niezależna od samego Pacjenta, a z kolei inne związane są z zachowaniem danej osoby. Należy tutaj uwzględnić dawkę leku. Jest ona dobierana przez lekarza indywidualnie pod potrzeby i możliwości danej osoby na podstawie wywiadu medycznego i badań. Istotne są tutaj takie aspekty jak m.in.: stopień uzależnienia, ciężar ciała, wiek, stopień aktywności fizycznej, a także ogólna fizjonomia.

Esperal Łódź jest tabletką przeznaczoną do umiejscowienia podskórnego. Kiedy zostanie ona podana, zaczyna się rozpuszczać, uwalniając swoją substancję czynną. Jeżeli Pacjent jest trzeźwy, nie czuje on konsekwencji zaszycia. Jednak w sytuacji złamania abstynencji, w jego organizmie dochodzi do ostrego zatrucia alkoholem, co jest bardzo nieprzyjemne w skutkach.

Warto mieć na uwadze, że sam producent leku gwarantuje minimum 8 miesięcy działań antyalkoholowych, jednak według szacunków specjalistów, w tym lekarzy, okres ten może sięgać nawet roku. Jest to bardzo dobra informacja, ponieważ okres ten można wykorzystać jako okazję do rozpoczęcia innych sposobów leczenia. Dobrym wyborem jest psychoterapia i uczestnictwo w grupach samopomocowych. Tym samym czas wymuszonej abstynencji jest momentem rozpoczęcia trwałych zmian.

Jakie są skutki połączenia Esperalu z alkoholem?

Jak wspomniano powyżej, w momencie umieszczenia tabletek z lekiem do organizmu człowieka, zaczyna się z niej wydobywać Dsulfiram, krążący w krwioobiegu, stanowiący podstawowy składnik czynny tabletki. Blokując enzym trawiący alkohol, zaburza pracę wątroby, uniemożliwiając trawienie etanolu. Tym samym Pacjent nie doznaje stanu upojenia alkoholem, ale za to silnie odczuwa objawy zatrucia. Pierwsze symptomy pojawiają się tuż po pierwszym łyku napoju wyskokowego. Dzieje się tak, ponieważ etanol zostaje przekształcony w toksyczny aldehyd octowy. Nie mogąc go strawić, organizm odkłada go, a kiedy jego ilości zaczynają być duże, człowiek próbuje bronić się innymi sposobami. Powstaje więc reakcja disulfiramowa, charakteryzująca się:

  • Bólem i zawrotami głowy,
  • Mdłościami,
  • Wymiotami,
  • Kołataniem serca,
  • Problemami z oddychaniem i dusznościami,
  • Nadmiernym poceniem się,
  • Skokami ciśnienia,
  • Drgawkami alkoholowymi,
  • Zaczerwienieniem twarzy,
  • Stanami lękowymi,
  • W skrajnych przypadkach pojawia się trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, w tym zawał.

Czas trwania objawów również jest indywidualny. Najdłużej objawy mogą utrzymywać się kilkanaście godzin, co w założeniach metody prowadzi do trwałej awersji i niechęci do alkoholu. Niestety osoby uzależnione często za swój zły stan obarczają nie alkohol, a samą wszywkę.

Wszywka alkoholowa Esperal Łódź – przebieg zabiegu

Implantacja wszywki alkoholowej jest bezpieczna, niebolesna i mało inwazyjna. Lekarz na długość około 2 cm nacina skórę, a następnie pod powięzią umieszcza indywidualnie oszacowaną ilość niezbędnych tabletek Esperali. Powstała w wyniku działań skalpela rana zaszywana jest szwami, przez co po wygojeniu powstaje blizna – na szczęście niewidoczna. Zazwyczaj Disulfiram podaje się w okolice łopatki, ramienia lub pośladka. Są to miejsca pozwalające na zachowanie dyskrecji i pełni komfortu.

Mając na uwadze dobro Pacjentów w gabinecie na terenie http://esperallodz.com/ lekarze dbają o komfort Pacjentów, podając im znieczulenie miejscowe, eliminując ból. Zabieg trwa około 30 minut. Aby móc bezpiecznie poddać się działaniom medycznym, Pacjenci zobligowani są do udziału we wcześniejszej konsultacji medycznej, podczas której szacowana jest dawka leku i badane jest istnienie przeciwwskazań zabiegowych.

Warto mieć świadomość, że samo zaszycie nie gwarantuje wyeliminowanie problemu. Terapia alkoholowa to złożony proces, łączący ze sobą kompleksowość wielotorowych działań. Powinna bazować na psychoterapii, a także odtruwaniu alkoholowym.

Wszywka alkoholowa Łódź – skutki uboczne

Skutki uboczne są dość rzadkie. Większość osób skarży się na późniejszy ból miejsca nacięcia skóry. Zazwyczaj jest to dolegliwość mało dokuczliwa i krótkotrwała. Czasami Pacjenci odczuwają metaliczny posmak w ustach, ogólne rozbicie (złe samopoczucie), dyskomfort oraz mogą pojawić się bóle brzucha.

Niemniej jednak główne skutki uboczne wiążą się z piciem alkoholu podczas leczenia Disulfiramem. Nawet niewielka ilość wypitego alkoholu przyczynia się do powstania opisanych wyżej objawów.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, albo ktoś z Twoich bliskich nadużywa alkoholu i nie radzi sobie z jego odstawieniem, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.