piątek, marzec 29, 2024
poniedziałek, 24 styczeń 2022 18:30

Wszywka alkoholowa Gdynia swoją skuteczność zawdzięcza wymuszeniu abstynencji alkoholowej

Wszywka alkoholowa Gdynia Wszywka alkoholowa Gdynia pixabay

Esperal Gdynia, to awersyjna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej.

 Szacuje się, że problem z nadużywaniem alkoholu dotyczy około 12% społeczeństwa, co w praktyce przekłada się na zaburzone funkcjonowanie setek tysięcy rodzin. Osoba uzależniona nie jest w stanie myśleć w taki sam sposób jak osoba zdrowa. Dodatkowo nie potrafi już kontrolować swojego zachowania i swoich czynów. Alkohol całkowicie zmienia osobę uzależnioną. Wcześniej kochający mąż i ojciec nagle zaczyna kraść, zadłuża się, sprzedaje rzeczy domowe, aby tylko pozyskać kolejną dawkę swojej używki. Często pod wpływem alkoholu stosuje przemoc i agresję, zmieniając życie rodzinne w istny koszmar. Niestety badania psychologów, pedagogów i socjologów to potwierdzają. Leczenie choroby alkoholowej wiąże się z trudną i długotrwałą terapią. Często osoby wymagające pomocy przebywają w ośrodkach zamkniętych.

Co ciekawe, alkoholizm uznany jest za chorobę cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz większa ilość osób, niezależnie od jej pochodzenia, wieku, płci, statusu społeczno-ekonomicznego, czy też wykształcenia i wykonywanego zawodu. Każdego roku przybywa coraz więcej osób uzależnionych. Co więcej, jeśli już się zachowuje na chorobę alkoholową, to alkoholikiem pozostaje się do końca życia. Można kontrolować swoją chorobę i żyć w trzeźwości, jednak praktyka pokazuje, że czasami nawet po wielu latach jeden bodziec może spowodować nawrót choroby. Konieczne jest więc respektowanie prawidłowych zachowań i opieranie się pokusom. Od Pacjenta wymagana jest więc umiejętność konstruktywnego radzenia sobie ze stresem oraz w trudnych sytuacjach, bez zażywania używek.

Jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?

Zabieg zaszycia alkoholowego dokonuje lekarz chirurgii. Nacina on skórę w wybranym miejscu, a następnie umieszcza indywidualnie oszacowaną dawkę leku pod skórą Pacjenta. Zazwyczaj nacięcie skalpelem wykonywane jest w okolicy pośladka, łopatki lub ramienia. W ten sposób tabletki zaczynają się wchłaniać, a substancja aktywna zaczyna krążyć w krwioobiegu. Czas aktywności wszywki w organizmie waha się od 8 do 12 miesięcy.

Czym jest aktywny składnik wszywki alkoholowej Esperal Gdynia?

Głównym składnikiem wszywki jest chemiczny związek organiczny o nazwie Disulfiram. Jego działanie zatrzymuje wątrobowy enzym trawienny o nazwie dehydrogenaza aldehydowa. To ona przekształca toksyczny aldehyd octowy w kwas octowy, który następnie rozkładany do prostych związków, wydalany jest z organizmu. W normalnych warunkach za pomocą tego łańcucha człowiek nie odczuwa efektów zatrucia alkoholem, a silny kac pojawia się tylko przy znacznym przekroczeniu ilości wypitego etanolu. Działanie Esperalu włącza się po to, aby zniszczyć naturalne procesy metabolizowania alkoholu, doprowadzając do wyeksponowania człowieka na wzmożone zatrucie alkoholem. Dana osoba odczuwa więc nieprzyjemne konsekwencje i objawy natury psychosomatycznej.

Esperal jako metoda leczenia uzależnienia alkoholowego

Konsekwencje połączenia działania Disulfiramu z etanolem to np. uporczywy, tętniący ból głowy. Człowiek odczuwa również uderzenia gorąca, serce zaczyna kołatać, pojawiają się mdłości i wymioty. Częste są także zaburzenia rytmu serca, a nawet zapaść lub zawał. Za pomocą tych dolegliwości dąży się do odstraszenia danej osoby przed spożywaniem napojów alkoholowych. Od farmakologicznej metody awersyjnej, do której Esperal się zalicza, oczekuje się wywołanie awersji i psychicznej blokady przed używką. Znając lub doświadczając konsekwencji braku zachowanej abstynencji Pacjent staje się bardziej zdyscyplinowany i łatwiej oprzeć mu się pokusie przy jednoczesnej zmianie podejścia do napojów wyskokowych. Stają się one źródłem bólu i dyskomfortu, a nie tak jak dotychczas – przyjemności.

Leczenie awersyjne poleca się osobom, które szczerze chcą pokonać swoją chorobę, ale ich wola i chęć zwalczenia nałogu jest zbyt słaba. Szukają więc dodatkowej motywacji.

Zaszycie alkoholowe z użyciem Esperalu

Esperal Gdynia podaje się Pacjentowi w ramach małoinwazyjnego, bezbolesnego i bezpiecznego zabiegu chirurgicznego. Umieszczona podskórnie tabletka jest idealnym rozwiązaniem uzupełniającym już podjęte leczenie. Dzieje się tak, ponieważ samoistnie wszywka nie jest w stanie zmniejszyć uzależnienia, a jedynie zadziałać na zasadzie „straszaka”, który pokazuje, jak wiele szkód wyrządza picie alkoholu.

Zabieg trwa dosłownie chwilę, zwykle jego wykonanie zajmuje ok 30 minut. Wcześniej jednak lekarz bada Pacjenta, sprawdza obecność przeciwwskazań zabiegowych, a następnie podaje znieczulenie miejscowe. Ilość umiejscawiany tabletek zależy od lekarza i indywidualnego przypadku danej osoby. Dawka leku określana jest m. in. Za pomocą masy ciała Pacjenta. Ważne jest to, aby na zabieg przyjść całkowicie trzeźwym, zachowując minimum 24 godziny abstynencji alkoholowej. Trzeźwość potwierdzana jest w gabinecie za pomocą badania alkomatem. W naszym gabinecie zabieg wykonywany jest tylko i wyłącznie u osób mających świadomość konsekwencji złamania trzeźwości podczas leczenia wszywką, którzy poddają się zabiegowi dobrowolnie, potwierdzając swoją wolę własnoręcznym podpisem.

Poprawnie zaimplantowana wszywka będzie aktywna minimum 8 miesięcy lub dłużej. Jeżeli dana osoba będzie potrzebować dalszego wsparcia, będzie mogła wykonać ponowny zabieg.

Miejsce wszycia Esperalu

Esperal podawany jest głęboko w mięśniu, podpowięzią. Zazwyczaj miejscem nacięcia skóry jest pośladek, łopatka lub ramię. Pośladek jest najbardziej korzystny. Pozwala zachować całkowitą dyskrecję, a także jest to wybór najbardziej bezpieczny pod kątem anatomicznym. W jego okolicy nie przechodzą skomplikowane sploty nerwowe ani krwionośne.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

Zabieg może zostać przełożony na inny termin lub niemożliwy do wykonania w przypadku stwierdzenia:

  • Braku zgody na zabieg,
  • Braku świadomości konsekwencji picia alkoholu lub sposobu działania wszywki,
  • Nadwrażliwości na wszelkie składniki leku Esperal,
  • Stanu nietrzeźwości lub braku zachowania minimum 24 godzin abstynencji alkoholowej,
  • Ciąży lub okresu karmienia piersią,
  • Stosowania leków wpływających na zmianę krzepnięcia krwi,
  • Posiadania chorób układu sercowego, naczyniowego, krwionośnego,
  • Posiadania chorób lub zaburzeń psychicznych,
  • Posiadania zapalenia nerwu wzrokowego oraz zapalenia wielonerwowego.

Dlaczego warto wybrać tę metodę leczenia?

Korzyści, jakie uzyskiwane są przez Pacjentów wybierających farmakologiczne leczenie awersyjne, oferowane przez gabinet https://esperalgdansk.com/, mieszczącego się na terenie Gdynia  są następujące:

  • Całkowite bezpieczeństwo zabiegu – Pacjentom podawany jest oryginalny lek Esperal w sterylnych i higienicznych warunkach z zachowaniem najwyższych standardów obsługi klienta i procedur zabiegowych,
  • Opiekę jedynie doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy chirurgów, którzy wykazują umiejętność zindywidualizowania procesu zabiegowego, dostosowując sposób leczenia do potrzeb i możliwości konkretnej osoby,
  • Krótki czas zabiegu, a także krótki czas gojenia się rany,
  • Wcześniejsze podanie znieczulenia miejscowego, które skutecznie eliminuje wszelkie odczucia bólowe, jeszcze po wyjściu z gabinetu,
  • Brak okresu koniecznej rekonwalescencji pozabiegowej – jeszcze tego samego dnia Pacjent może prowadzić samochód i wrócić do swoich codziennych obowiązków, wliczając w to możliwość zachowania umiarkowanej aktywności fizycznej (na czas gojenia się lepiej zrezygnować z ciężkich ćwiczeń i dźwigania),
  • Brak widoczności blizny po nacięciu skalpelem – jest ona niewielka, zwykle ma od 1 do 2 cm długości,
  • Długotrwałe działanie – pojedynczo wykonany zabieg gwarantuje efekty terapeutyczne w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy.