środa, kwiecień 24, 2024
poniedziałek, 24 styczeń 2022 18:53

Jak dobrze wybrać fizjoterapeutę?

fizjoterapia w Krakowie fizjoterapia w Krakowie pixabay

W dzisiejszych czasach na rynku działa wiele gabinetów fizjoterapii, a ich oferta jest szeroka. Duży wybór możliwości nie oznacza jednak, że wybór właściwego fizjoterapeuty jest łatwy. Wprost przeciwnie – czasami trudno się w tym połapać. Warto więc wyjaśnić sobie kilka kwestii związanych z fizjoterapią i usługami fizjoterapeutów.

Fizjoterapia Kraków - prywatnie, czy na NFZ?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie, czy chcemy zdecydować się na fizjoterapię w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, czy też prywatnie. To pierwsze rozwiązanie ma tę przewagę, że jest darmowe. Z drugiej jednak strony dostanie się na fizjoterapię na NFZ czasami graniczy z cudem, a terminy oczekiwania bywają absurdalnie długie. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość osób decyduje się skorzystać jednak z usług gabinetów prywatnych. Ich zaletą jest duża dostępność i szeroki wybór fizjoterapeutów różnych specjalizacji.

Różne specjalizacje w obrębie fizjoterapii

Należy pamiętać, że w obrębie fizjoterapii istnieją różne specjalizacje. Czym innym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy, a czym innych osoba specjalizująca się w rehabilitacji ludzi po zabiegach chirurgicznych. Wiele osób pracujących w tym zawodzie zajmuje się też problemami cywilizacyjnymi, czyli terapią dolegliwości i schorzeń wynikających z siedzącego trybu życia, otyłości, czy braku aktywności fizycznej. Poszczególne gabinety mogą też specjalizować się w pracy z ludźmi z konkretnymi schorzeniami, o czym najczęściej informują na swoich stronach.

Dlatego jeżeli interesuje nas fizjoterapia w Krakowie, to pierwsze co powinniśmy zrobić, to sprawdzić dokładnie, które gabinety zajmują się takimi problemami, jak nasze. Dzięki temu wiemy, że trafiliśmy w miejsce, w którym pracują ludzie o odpowiednich kompetencjach i doświadczeniu i mamy dużą szansę uzyskać skuteczną pomoc. W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest zadzwonienie, napisanie maila, albo umówienie się na rozmowę z fizjoterapeutą przed rozpoczęciem właściwej fizjoterapii w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

Opinie innych pacjentów – dlaczego warto się z nimi zapoznać?

W dzisiejszych czasach ludzie bardzo chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w Internecie. Dobrze jest pamiętać, że fizjoterapia to nie tylko fizyczne działania i ćwiczenia i nie jest to zawód ściśle techniczny. To przede wszystkim praca z ludźmi. Jego wykonywanie wymaga odpowiednich kompetencji, ale również właściwego podejścia do pacjentów, umiejętności komunikacyjnych, szacunku do potrzeb i ograniczeń innych. Z fizjoterapeutą, który ma te cechy i umiejętności, pracuje się przyjemnie i bezpiecznie. Z kolei praca z osobami, które swoje zajęcie widzą tylko w perspektywie konkretnych ćwiczeń i zabiegów, nie zawsze jest korzystna.

Dlatego też zawsze warto sięgnąć po opinie innych. W sieci funkcjonują strony i fora internetowe, na których każdy może umieścić swoją opinię na temat dowolnego przedstawiciela zawodów medycznych i zbliżonych. Oczywiście można powiedzieć, że opinie te nie zawsze są wartościowe i czasem piszą je ludzie pod wpływem emocji, którzy niekoniecznie są w stanie obiektywnie ocenić pracę innych. Można z nich jednak sporo wyczytać. Naprawdę dobrzy fizjoterapeuci mają zazwyczaj sporo pozytywnych opinii i bardzo niewiele negatywnych (każdemu zdarzają się wpadki albo po prostu niezadowoleni klienci). Jeżeli na temat danej osoby przeważają opinie negatywne, to warto zastanowić się nad wyborem kogoś innego. W przypadku osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową (ale mogą mieć ogromną wiedzę, zaangażowanie i świetne podejście do ludzi), raczej nie znajdziemy zbyt wielu opinii. Warto wtedy kierować się raczej opiniami na temat samego gabinetu. Brak jakichkolwiek informacji w sieci na temat fizjoterapeutów z większym doświadczeniem wydaje się podejrzany i najczęściej oznacza po prostu, że ktoś dobrze zarządza opiniami na swój temat.

Nowoczesny sprzęt i dostęp do nowych metod leczenia

Ważne jest również wyposażenie gabinetu i oferowane metody terapii. Tak samo, jak w innych gałęziach medycyny i zawodów pokrewnych, fizjoterapia rozwija się w dzisiejszych czasach bardzo szybko. Możliwości, które jeszcze parę lat temu nie były dostępne w naszym kraju, dziś stają się powszechne. Na rynku panuje spora konkurencja, dlatego wiele gabinetów oferuje swoim klientom możliwości leczenia przy wykorzystaniu nowatorskich technik, czy przy pomocy zaawansowanych narzędzi. Takie metody niekoniecznie muszą w naszym przypadku lepiej się sprawdzić, ale na pewno świadczą o tym, że w danym miejscu pracują fizjoterapeuci otwarci na nowe możliwości i cały czas się rozwijający.