piątek, kwiecień 19, 2024
poniedziałek, 24 styczeń 2022 18:56

Kiedy warto zdecydować się na odtrucie alkoholowe?

Odtrucia alkoholowe Odtrucia alkoholowe pixabay

Alkohol, który sam w sobie nazywany bywa trucizną, w istocie zawiera szereg toksyn mających zgubny wpływ na ciało i psychikę.

W organizmie osoby uzależnionej, spożywającej alkohol w tak zwanym ciągu, powodują one zaburzenia gospodarki elektrolitowej, a także niedobory witamin i minerałów. Gwałtowne odstawienie alkoholu, prowadzi do zespołu abstynencyjnego, charakteryzującego się nieprzyjemnymi dla alkoholika objawami. Sposobem na bezpieczne przejście tego stanu, są odtrucia alkoholowe. Jak przebiegają i kto powinien się na nie decydować?

Czym są odtrucia alkoholowe?

Odtrucia alkoholowe, znane również jako detoksami, to procesy, które pozwalają na usunięcie z organizmu toksyn będących pozostałością spożywania alkoholu etylowego w ciągu alkoholowym. Jednym z elementów detoksu jest również uzupełnienie niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu elektrolitów, witamin i soli mineralnych.

Kiedy należy zdecydować się na detoks?

Pierwszymi objawami zespołu odstawienia alkoholu, są przede wszystkim bóle głowy i mięśni, nudności, wymioty i biegunki. W kolejnej fazie pojawiają się psychiczne objawy zatrucia. Alkoholik odczuwa rozdrażnienie, napady agresji i stany lękowe. Pojawiają się zaburzenia snu, a także tak zwane majaki alkoholowe. Samodzielne radzenie sobie z takim stanem może okazać się niemożliwe. Dzięki odtruciu, organizm alkoholika wraca do równowagi szybciej i mniej boleśnie.

Na czym dokładnie polegają odtrucia?

Detoks prowadzony pod kontrolą lekarza, to nie tylko wypłukanie z organizmu pozostałości alkoholu przy pomocy kroplówek. Zatrucie alkoholowe wymaga podawania szeregu substancji, między innymi zastępujących działanie alkoholu w procesach metabolicznych. Leki jakie podawane są alkoholikowi podczas odtruwania, obniżają ciśnienie krwi i tętno, zmniejszają zagrożenie padaczką alkoholową, zawałem serca lub udarem. Łagodzą również skutki negatywnego działania alkoholu na przewód pokarmowy.

Kto powinien przeprowadzać odtrucie alkoholowe?

Proces odtruwania organizmu po ciągu alkoholowym, powinien być przeprowadzany pod ścisłą kontrolą lekarską. Co więcej, decydując się na odtrucie, należy wybrać lekarza, bądź zespół lekarzy doświadczonych w nadzorowaniu tego typu zabiegów. Detoksykacja może być przeprowadzana zarówno w specjalistycznej placówce odwykowej, jak i w domu uzależnionego. Niezwykle istotne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, z uwzględnieniem stanu jego organizmu. Odrębnie dla każdego przypadku, ustalany jest również minimalny czas trwania detoksu. NFZ przyjmuje kryterium minimum 7 do 10 dni, jednak dokładny czas ustalany jest przez specjalistę. Brany pod uwagę w każdym przypadku jest stopień zaawansowania alkoholizmu, poziom zatrucia organizmu, a także ogólny stan fizyczny oraz psychiczny osoby uzależnionej.

Czy detoks jest jednoznaczny z wyleczeniem choroby alkoholowej?

Odtrucie alkoholowe, pozwala wprawdzie wzmocnić organizm i złagodzić skutki zespołu abstynencyjnego, nie jest jednak jednoznaczne z wyleczeniem alkoholika. Można jedynie stwierdzić, że jest pierwszym, niezwykle ważnym krokiem przygotowującym pacjenta do dalszej terapii odwykowej. Leczenie choroby alkoholowej, to proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga długiej pracy nad sobą samego alkoholika, a także wsparcia ze strony otoczenia i fachowej terapii, która pozwoli trzeźwiejącemu na zmianę sposobu myślenia. Dopiero uświadomienie sobie szkód, jakie wywołuje nadmierne spożywanie alkoholu i całkowite jego odstawienie, pozwala na utrzymanie się w trzeźwości. Efektu tego, nie da się niestety osiągnąć wyłącznie za pomocą detoksu i pomocy farmakologicznej.

Dlaczego warto decydować się na odtrucie pod kontrolą lekarza w domu?

Detoks przeprowadzany pod nadzorem specjalistów w domu pacjenta, to gwarancja całkowitej anonimowości, a także większego komfortu. Jest to niezwykle ważne dla wielu chorych, w których życiu prywatnym i zawodowym alkoholizm wyrządził już wystarczająco wiele szkód. Stan pacjenta jest stale monitorowany przez lekarza prowadzącego. W razie wystąpienia nagłych i silnych skutków ubocznych, możliwa jest natychmiastowa reakcja i podanie właściwych leków. Duże znaczenie dla alkoholika przechodzącego przez odtrucie alkoholowe, ma obecność i wsparcie rodziny, co jest możliwe przy zabiegu wykonywanym w domu pod nadzorem lekarza.

Nie ulega wątpliwości, że zatrucie organizmu w wyniku ciągu alkoholowego jest stanem poważnym. Rujnuje ciało i psychikę osoby uzależnionej. Dlatego też decydując się na przerwanie ciągu, warto sięgnąć po wsparcie specjalistów.