Początki rumu i uprawa trzciny cukrowej
Pochodzenie słowa “rum” nie jest w pełni znane i możemy tu jedynie teoretyzować. Współcześnie w użyciu występuje jednak kilka nazw opisujących ten alkohol - rum, rhum (w lokalizacjach francuskojęzycznych) oraz ron (w lokalizacjach hiszpańskojęzycznych).
Rum powstaje z trzciny cukrowej, oryginalnie pochodzącej z Papui Nowej Gwinei. Stamtąd trzcina trafiła do Azji, Afryki i następnie Hiszpanii. Niektóre źródła wskazują jednak na wykorzystanie trzciny cukrowej dużo wcześniej - kluczowy był tutaj XXI-XXII wiek, gdy Europejczykom po raz pierwszy przedstawili ją Arabowie.
Złota era rumu - kolonie
Trunki przypominające rum pojawiały się w historii kilka razy - od alkoholowych zaleceń Vagbhaty, indyjskiego znachora z VII wieku, przez wspominany w sanskrycie napój Shidhu, czy opisywany przez Marco Polo brum.
Jednak znany nam rum zyskał na popularności dopiero w XVII wieku, gdy jego produkcja nabrała tempa w europejskich koloniach Ameryki Środkowej. Niektóre źródła sugerują, że pierwsza produkcja tego trunku nastąpiła na Barbadosie, ale nie ma na to twardych dowodów. W tych czasach rum stał się standardowym trunkiem brytyjskiej marynarki (i był nawet oficjalne racjonowany marynarzom!), a jego eksport do Ameryki Północnej i Europy stał się świetnie prosperującym biznesem. Popularność rumu szybko przełożyła się na założenie destylarni na terenie dzisiejszego USA - pierwsza z nich powstała w 1664 roku na bostońskim Staten Island.
Czy istnieje europejski rum?
Co ciekawe, z czasem również kraje europejskie podjęły się prób produkcji "rumu" z buraków cukrowych, nie był to jednak trunek jaki znamy dziś, a z czasem nazwa "rum" została prawnie zastrzeżona.
Podział rumów
Najpopularniejsze i najczęściej spotykane są podziały rumu wg stylu (angielski, hiszpański, francuski), barwy koloru ( rumy białe, złote, ciemne).
Źródło:
https://blackbeard.com.pl/rum-przewodnik-dla-poczatkujacych/
https://rumlovefestiwal.com/pl/rum-jak-wybrac-poradnik-poczatkujacego/