piątek, marzec 29, 2024
niedziela, 26 wrzesień 2021 13:52

Wszywka alkoholowa Esperal – co grozi człowiekowi po spożyciu alkoholu?

Esperal Wrocław Esperal Wrocław pixabay

Esperal i jego działanie – awersja, niechęć, strach, ale także wsparcie, motywacja do zmian i usprawnienie wielotorowego leczenia odwykowego.

Każdy człowiek potrafi z pamięci wyrecytować objawy kaca, a także bez problemu wskaże czynniki, które sprzyjają nadmiernemu piciu. Wbrew pozorom mimo pewnego poziomu wiedzy ludzie w dalszym ciągu nie są w stanie połączyć ryzykownych zachowań względem alkoholu z możliwością wpadnięcia w uzależnienie, a nawet ciągi alkoholowe. Bardzo często dzieje się tak, że dopiero w ostatnich fazach rozwoju choroby alkoholowej człowiek zaczyna realnie patrzeć na swój stan, dostrzegając niszczycielskie konsekwencje picia. Mimo, iż późno, to jednak warto mieć świadomość, że nigdy nie jest zbyt późno na wprowadzenie zmian. Co prawda będzie to trudniejsze, niż w przypadku wprowadzanych zmian na początku rozwoju nałogu, jednak przy odpowiednim wsparciu, motywacji i silnej woli może uda się odzyskać kontrolę nad własnym zdrowiem i życiem. Jednym z przykładów wspierających działań antyalkoholowych jest wszywka alkoholowa Esperal.

Esperal i jego wspierające działanie

Jałowe tabletki Esperal o niewielkich rozmiarach stanowią wyrób medyczny, który wydawany jest chętnym Pacjentom na receptę, o ile zachodzą takie wskazania. Potocznie mówi się o nich „wszywka alkoholowa”, co wskazuje na ich podskórne podanie w ramach małoinwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Podstawowym ze wskazań ich zastosowania jest stwierdzenie rozwoju choroby alkoholowej. Należy jednak mieć na uwadze specyficzne działanie Disulfiramu, który jest głównym składnikiem omawianych tabletek. Przede wszystkim nie jest to cudowny lek na alkoholizm, jak mogłoby się to wydawać. Na rynku farmaceutycznym nie ma żadnych dostępnych specyfików chemicznych, które byłyby w stanie obniżyć głód alkoholowy i obniżyć poziom uzależnienia. Takie działanie można osiągnąć jedynie poprzez aktywne uczestnictwo w sesjach terapeutycznych ze specjalistą łącząc je z uczęszczaniem na mitingi grup samopomocowych. Esperal podaje się osobom, które poszukują dodatkowego bodźca do zmian, nie radząc sobie samodzielnie lub w momencie, gdy inne działania odwykowe, jak np. wspomniana terapia, jest niewystarczająca i nie przynosi spodziewanych efektów. Alkoholizm jest podstępną chorobą, która oddziałuje za ogół funkcjonowania człowieka, zaburzając jego zdrowie fizyczne, psychiczne, funkcje społeczne, emocjonalne, moralne, zawodowe, pogarszając przy tym sytuację materialno-ekonomiczną w rodzinie. Tym samym uznaje się, że choroba alkoholowa dotyka w takim samym stopniu samego uzależnionego, ale także jego najbliższych. Jak widać, alkoholizm działa wieloaspektowo, oddziałując na każdą sferę życia. Z tego powodu łatwo zauważyć, że stosowanie jedynie pojedynczych oddziaływań antyalkoholowych będzie wykazywać niską skuteczność, niezależnie czy wybór padnie na samą terapię, czy też jedynie na wszywkę alkoholową, człowiek pozbawiony wielotorowego wsparcia może nie osiągnąć sukcesu terapeutycznego lub jego osiągnięcie znacznie odwlecze się w czasie.

Sposób działania Disulfiramu

W tym miejscu warto przybliżyć sposób w jaki Disulfiram oddziałuje na człowieka. W momencie jego podskórnego podania, lek zaczyna natychmiastowo się wchłaniać, przez co składniki aktywne uwalniają się i trafiają do krwioobiegu, a tą drogą prosto do wątroby, zmieniając sposób rozkładania spożytego etanolu. Na co dzień wątroba wytwarza enzym nazywany dehydrogenazą aldehydową, który utlenia spożyty alkohol do postaci aldehydu octowego, a następnie za pomocą kolejnych przemian sprawia, iż trucizna ta (aldehyd jest znacznie bardziej toksyczny od alkoholu) przekształca się w mniej szkodliwy kwas octowy, który w następnym czasie zostaje wydalony z organizmu. Uwalniany do krwioobiegu Disulfiram zaburza ten łańcuch, czego konsekwencją jest nadmierne gromadzenie się toksyny, która nie może zostać detoksykowana. Narastające stężenie aldehydu octowego wywołuje szereg objawów zatrucia alkoholowego, przy czym od zwykłego kaca różni się natężeniem reakcji, dokuczliwością, a także czasem trwania sięgającego nawet do kilkunastu godzin. Nie da się do końca przewidzieć reakcji zaszytego organizmu na spożywane napoje procentowe. Wiadomo, że ciało człowieka zareaguje w ciągu kilku pierwszych minut od momentu rozpoczęcia picia, przy czym konkretna reakcja i jej siła zależy od stężenia alkoholu, objętości jego spożycia, podanej dawki leku, a także cech budowy anatomicznych danego Pacjenta i jego zdolności metabolicznych.

Charakterystyczne objawy reakcji disulfiramowej

Reakcja disulfiramowa to groźniejsza i bardziej dokuczliwa wersja kaca, czyli zatrucia alkoholowego. Tym samym można zaobserwować takie objawy jak:

  • Reakcje psychiczne: lęk, strach, dezorientacja, problemy z koncentracją, rozdrażnienie,
  • Reakcje somatyczne: biegunka, wymioty, nudności,
  • Reakcje z zakresu układu sercowo-krążeniowego: skoki ciśnienia, rozszerzanie naczyń krwionośnych, tachykardia,
  • Reakcje z zakresu układu oddechowego: problemy z oddychaniem, duszności,
  • Reakcje neurologiczne: drgawki padaczkowe, zaburzenia snu, zwiększona potliwość, chwilowa impotencja, silny ból w różnych częściach ciała, nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia równowagi,
  • Ogólne złe samopoczucie i osłabienie.

Istnieje jednak ryzyko pojawienia się poważniejszych konsekwencji:

  • Trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych,
  • Paraliż,
  • Zawał,
  • Śmierć.

Opis zabiegu i przeciwwskazania

Mało inwazyjny, trzydziestominutowy, bezbolesny i skuteczny – tymi określeniami można opisać implantację wszywki alkoholowej. Sam zabieg jest całkowicie bezpieczny, o ile Pacjent wybiera profesjonalny i sprawdzony gabinet medyczny np. https://esperalwroclaw.com/ gwarantujący mu opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego chirurga.

Sama implantacja odbywa się etapami: rozmowa kwalifikacyjna do zabiegu, podanie znieczulenia miejscowego, nacięcie skóry zazwyczaj na pośladku, wprowadzenie głęboko pod skórę indywidualnie dobranej dawki leku, zaszycie rany szwami, przyłożenie opatrunku, podanie antybiotyku, wydanie zaleceń i zaświadczenia o odbyciu zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku.

Niestety ze względu na swoje specyficzne działanie Esperal nie może zostać podany osobom, które nie wyraziły zgody na zabieg, nie podpisały dokumentów podczas wizyty wstępnej, nie mają świadomości sposobu działania leku, są niepełnoletnie, nietrzeźwe lub nie zachowały 48godzinnej abstynencji (warto wcześniej skorzystać z odtruwania alkoholowego), są kobietami w ciąży lub karmiącymi piersią, posiadają choroby przewlekłe – o wszelkich wykluczających z zabiegu chorobach lekarz informuje Pacjenta podczas wywiadu medycznego.

Wszywka alkoholowa – szansa, czy zagrożenie?

Wiele osób zapoznając się ze sposobem działania wszywki waha się, czy warto włączyć ją do swojego programu odwykowego, obawiając się o własne zdrowie i życie. Należy podkreślić, że na co dzień, o ile Pacjent stosuje się do zaleceń medycznych, nie ma powodów do obaw. Disulfiram nie daje żadnych oznak swojej obecności. Aktywuje się jedynie w przypadku picia alkoholu skutecznie zniechęcając swoimi objawami do kontynuowania tej czynności. W ten sposób Pacjent zmienia swoje nastawienie do używki. Zaczyna wykazywać postawę unikającą, wręcz awersyjną. Wcześniej w jego umyśle utrwalały się pozytywne skojarzenia z alkoholem, niejednokrotnie alkoholicy twierdzą, że etanol pomaga im normalnie funkcjonować i przetrwać kolejny dzień. Dzięki wszywce alkoholowej pozytywne skojarzenia zmieniają się w te negatywne, które utożsamiają używkę z bólem i strachem.

Tym samym, każdy Pacjent musi sam podjąć decyzję i rozważyć, czy sposób wsparcia, jaki Esperal oferuje jest dobrym dla niego rozwiązaniem. W zależności od podejścia danej osoby, może być on zarówno realną szansą, jak i zagrożeniem.