środa, kwiecień 24, 2024
poniedziałek, 27 wrzesień 2021 17:42

Ból zęba – jak go uśmierzyć, czekając na wizytę u dentysty

tabletki na ból zęba tabletki na ból zęba Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Ból zęba może być wywołany przez różne czynniki. Często jego przyczyną są zmiany próchnicze, zapalenia miazgi czy stany zapalne w jamie ustnej. Nieprzyjemne odczucia mogą coraz bardziej się nasilać, dlatego warto niezwłocznie skontaktować się z dentystą.

Co jednak zrobić, gdy dokucza nam ból zęba, ale musimy zaczekać na wizytę u stomatologa? Jak złagodzić dolegliwości i wytrzymać do czasu, aż dentysta udzieli nam pomocy?

Zimne okłady

Gdy czekamy na wizytę u dentysty, możemy tymczasowo uśmierzyć ból zęba, stosując zimne okłady. Chłód pomoże zmniejszyć obrzęk i podrażnienia, zadziała kojąco i lekko znieczulająco. Okłady możemy przygotować, zawijając kostki lodu w ściereczkę albo mocząc ręcznik w zimnej wodzie. Akcesoria należy przyłożyć delikatnie do policzka. Chłodne okłady przygotowane w ten sposób przyniosą ulgę, nie narażając przy tym na odmrożenie skóry czy dalsze podrażnianie zębów.

Leki na ból zęba

Jeżeli czujemy wiercący albo rozpierający ból zęba, możemy sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Przy lekkim albo umiarkowanym nasileniu dolegliwości dobrym wyborem okaże się paracetamol albo ibuprofen. Druga z substancji należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, dlatego poza łagodzeniem nieprzyjemnych odczuć działa na stan zapalny, z którym może być związany ból zęba.

Jeżeli przykre dolegliwości mają średnie nasilenie i trudno je wytrzymać, ulgę powinny przynieść tabletki na ból zęba zawierające ketoprofen, deksketoprofen czy diklofenak, czyli silniej działające niesteroidowe leki przeciwzapalne. Farmakologiczne środki przeciwbólowe pomogą nam lżej znieść czas oczekiwania na pomoc stomatologa. Musimy jednak pamiętać, że wszystkie leki na ból zęba (szczególnie te o silniejszym działaniu) są awaryjnym, doraźnym rozwiązaniem. Nie zaleca się ich częstego czy długotrwałego stosowania. Ich zażywanie w żadnym wypadku nie zastąpi wizyty u dentysty, może jedynie pomóc w oczekiwaniu na leczenie stomatologiczne.

Płukanki o działaniu ściągającym

W przypadku gdy ból zęba wiąże się ze stanem zapalnym jamy ustnej, możemy sięgnąć po ziołowe płukanki o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i odkażających. W aptekach dostępne są gotowe płyny do płukania ust lub koncentraty i proszki do sporządzenia roztworu. Do wyboru mamy także zioła, z których możemy samodzielnie przygotować napary (np. rumianek czy szałwia). W ich przypadku koniecznie trzeba zaczekać, aż przygotowana mikstura wystygnie, zanim zacznie się nią płukać jamę ustną.

Olejek goździkowy

Innym roślinnym środkiem na ból zęba jest olejek goździkowy. Substancja może tymczasowo złagodzić dolegliwości bólowe i zmniejszyć obrzęk. Olejek goździkowy zawiera eugenol – naturalny środek znieczulający i odkażający. Aby przygotować okład, nasączamy wacik kilkoma kroplami olejku, a następnie delikatnie pocieramy nim bolące dziąsła i ząb. Zanim zdecydujemy się na ten domowy sposób na ból zęba, pamiętajmy, że olejek goździkowy ma nieprzyjemny smak. Ponadto podobnie jak leki przeciwbólowe czy płukanki ściągające olej z goździków nie poradzi sobie z przyczyną dolegliwości, czyli np. z próchnicą czy zapaleniem miazgi.

Ból zęba bywa męczący i trudny do wytrzymania. Pierwszym krokiem, który musimy podjąć, by się go pozbyć, jest umówienie się na wizytę u dentysty. Czekając na leczenie stomatologiczne, możemy sięgnąć po leki przeciwbólowe, zimne okłady, ziołowe płukanki czy olejek goździkowy. Wspomniane środki pomogą tymczasowo złagodzić ból i wytrzymać do wizyty u dentysty. Będą też doraźnym sposobem na poradzenie sobie z dolegliwościami, które przydarzą się w nocy lub o innej porze, gdy nie możemy dodzwonić się do stomatologa.