czwartek, kwiecień 25, 2024
sobota, 25 wrzesień 2021 17:29

Disulfiram jako chętnie wykorzystywana substancja w działaniach antyalkoholowych

Esperal Poznań Esperal Poznań pixabay

Wszywka alkoholowa Esperal a leczenie uzależnienia od alkoholu‒ co warto wiedzieć?

Wśród Esperalu narosło wiele mitów i legend. W niektórych znajduje się ziarno prawdy. Może jest to jeden z powodów, dla których wszywki alkoholowe są tak popularne? Warto zauważyć, że nie jest to wymysł ostatnich lat, a działanie Disulfiramu, czyli organicznego związku chemicznego stanowiącego substancję aktywną leku odkryto już pod koniec XIX wieku. Z początkiem XX zaczęto baczniej się nim zajmować w aspekcie medycznym. Nie mniej jednak, wśród lekarzy, terapeutów, jak i samych Pacjentów budzi skrajne emocje.

Czym są Esperal i Disulfiram?

Esperal jest przestarzałą nazwą leku, który dawniej był produkowany i rozpowszechniany wśród Pacjentów cierpiących z powodu choroby alkoholowej. Samo słowo „Esperal” ściśle utkwiło w mentalności ludzi, dlatego mimo, iż od kilku lat zastąpiono go przez produkt Polfy Warszawa o nazwie Disulfiram WZF, w dalszym ciągu określenie to jest stosowanie wymiennie z nową nazwą leku, jak i z terminem „wszywka alkoholowa”. Disulfiram jest głównym składnikiem wszywki, który warunkuje jej antyalkoholowe działanie. Co ciekawe, zarówno dawny Esperal jak i współczesny Disulfiram WZF posiadają identyczny skład, a tym samym – działanie.

Celowość zastosowania wszywki alkoholowej

Wszywkę alkoholową wprowadza się wspomagająco przy próbach leczenia alkoholizmu. Jest to farmakologiczne działanie awersyjne, od którego oczekuje się wsparcia silnej woli i motywacji do zmian. Zakłada się, że Pacjent posiadający podaną wszywkę alkoholową będzie w stanie odmówić sobie alkoholu w obawie o konsekwencje, które mu grożą w momencie połączenia działania Disulfiramu z etanolem. Forma takiej opieki jest wydajna od 8 do 12 miesięcy – jest to czas, w którym podany lek rozpuszcza się i całkowicie wchłania do organizmu człowieka. Każdego dnia człowiek znajduje się pod wpływem Disulfiramu. Mimo, iż nie groźny na co dzień przy zachowaniu abstynencji, jego reakcja na alkohol stanowi poważne zagrożenie.

Opis działania Disulfiramu na organizm człowieka

Uwalniany z tabletki Disulfiram krwioobiegiem dociera do wątroby, która w normalnych warunkach produkuje enzym odpowiedzialny za metabolizowanie alkoholu. Nazywa się on dehydrogenazą aldehydową (alkoholową). W normalnych warunkach u osoby spożywającej napoje procentowe, etanol rozkładany jest do postaci toksycznej – aldehydu octowego, a następnie utleniany do mniej szkodliwego kwasu octowego, który następnie wydalany jest z organizmu. Disulfiram blokuje ten łańcuch, czego efektem jest kumulowanie w organizmie znacznych ilości trucizny. Szacuje się, że w takiej sytuacji stężenie omawianej toksyny może być nawet dziesięciokrotnie wyższe, niż u osoby, która nie znajduje się pod działaniem wszywki. W ten sposób dochodzi do zatrucia alkoholowego, poważnie zagrażającemu zdrowiu, a niekiedy nawet życiu. Zakłada się, że znając sposób działania wszywki alkoholik zacznie kojarzyć alkohol ze źródłem bólu, dyskomfortu i stanem zagrożenia, przez co w jego umyśle wytworzą się negatywne skojarzenia doprowadzające do powstania awersji, niechęci i postawy unikającej wobec alkoholu.

Zagrożenia płynące z posiadania wszywki

Esperal może nieść ze sobą szereg korzyści, jak i zagrożeń. To, w jaki sposób będzie wpływać na danego Pacjenta zależne jest tylko i wyłącznie od niego, jego nastawienia do leczenia, poziomu motywacji wewnętrznej na starcie, a także od tego, w jakich okolicznościach i warunkach podjął decyzję o leczeniu. Jeżeli został do tego namówiony, wręcz zmuszony przez osoby trzecie (np. pracodawcę lub żonę, która straszy rozwodem) skutek leczenia może być niższy, niż oczekiwano pierwotnie. Z reguły taka osoba szybko wraca do swoich dawnych przyzwyczajeń lub próbuje przepić wszywkę. Często obserwuje się sytuacje, kiedy ludzie wracają do gabinetów chirurgicznych prosząc o usunięcie wszywki.

Esperal połączony z działaniem alkoholu daje następujące objawy:

  • wymioty, biegunkę i nudności,
  • problemy z oddychaniem i duszności,
  • ciśnienie tętnicze gwałtownie się zmienia, rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne, pojawia się więc efekt zaczerwienionej skóry, serce kołacze i bije nierówno, człowiek ma wrażenie gorąca,
  • wzmaga się potliwość,
  • zawroty głowy,
  • silny ból brzucha, głowy, w klatce piersiowej i mięśni,
  • drgawki padaczkowe,
  • metaliczny posmak w ustach,
  • utrata przytomności,
  • skrajne reakcje zaburzeń snu: bezsenność lub nadmierna senność,
  • stany lękowe, strach o swój stan zdrowia.

Stopień pojawiających się reakcji zależy od ilości wypitego alkoholu, podanej dawki leku, a także od indywidualnych cech danego człowieka. Znane są przypadki, kiedy reakcja disulfiramowa była tak silna, że powodowała zawał, paraliż, trwałe uszkodzenie narządów wewnętrznych, a nawet zgon.

Należy uważać także na inne produkty z alkoholem w składzie, np. niektóre leki, kosmetyki oraz produkty spożywcze. Ich konsumpcja i zażywanie również generuje reakcję na alkohol, aczkolwiek w formie łagodnej. Przy piciu alkoholu zatrucie alkoholowe jest silne i natężone, może trwać nawet kilkanaście godzin.

Przeciwwskazania zabiegowe

Nie każda osoba może poddać się zabiegowi zaszycia alkoholowego. Jest on dostępny dla osób pełnoletnich, które świadomie wyrażają zgodę na zabieg, potwierdzając to stosownym dokumentem i własnoręcznym podpisem. Pacjent musi być także całkowicie trzeźwy, po przejściu minimum 48 godzinnej abstynencji. Jest to czas kiedy z organizmu usuwane są toksyny i resztki alkoholowe. Podanie Esperalu osobie nietrzeźwej skutkuje natychmiastową reakcją disulfiramową. Jeżeli nie ma możliwości zachowania abstynencji, przed zabiegiem należy odbyć odtruwanie alkoholowe. Pacjent nie może być w ciąży, ani karmić piersią. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na Disulfiram. Osoba chętna przejść przez zabieg musi charakteryzować się dość dobrym zdrowiem – o wszelkich zdrowotnych przeciwwskazaniach lekarz informuje podczas konsultacji medycznej.

Opis zabiegu

Zabieg zaszycia alkoholowego można wykonać w Poznaniu https://esperalpoznan.pl/. Jest on całkowicie bezpieczny, prosty, bezbolesny i krótki - trwa około 30 minut. Na początku lekarz sprawdza stan zdrowia i trzeźwość. Jeżeli Pacjent choruje przewlekle na niektóre choroby, zabieg może nie dojść do skutku. Następnie podpisywane są dokumenty, w tym zgoda na zabieg. Kolejnym krokiem jest podanie znieczulenia miejscowego. Kiedy ono działa, lekarz nacina skórę, sterylnymi narzędziami umieszcza indywidualnie dobraną dawkę leku pod powięzią, zwykle na pośladku, a ranę zaszywa szwami. Przykładany jest opatrunek i podawane są profilaktycznie antybiotyki, które nie dopuszczają do zakażenia rany i rozwoju infekcji. Jeszcze tego samego dnia Pacjent wraca do domu.

Szanse płynące z posiadania wszywki

Ze względu na swoje specyficzne działanie, wszywka alkoholowa może nieść ze sobą liczne korzyści. Wywołanie negatywnych skojarzeń może być trwałe, jednak warto, aby swoje uzależnienie i mechanizmy jego działania przepracować także na psychoterapii, która pomoże obniżyć głód alkoholowy. Wszywka alkoholowa jest realną szansą na:

  • Poprawienie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego – każdy dzień abstynencji pozwala na regenerowanie swojego organizmu wycieńczonego destrukcyjnym działaniem alkoholu,
  • Trwałe wyrobienie nowych nawyków – aktywność wszywki szacuje się od 8 do 12 miesięcy działań, co umożliwia odzyskanie kontroli nad własnym zachowaniem,
  • Naprawę zaniedbanych aspektów życia – alkoholik skupia się jedynie na piciu i pozyskiwaniu kolejnych dawek alkoholu, zaniedbując przy tym bliskich i swoje obowiązki,
  • Zmiana postrzegania alkoholu – czynnik wcześniej utożsamiany z relaksem, odprężeniem, dodaniem odwagi, nagle staje się źródłem bólu i dyskomfortu,
  • Odbudowanie zerwanych lub zaburzonych relacji rodzinnych,
  • Poprawę sfery ekonomicznej – każdy dzień abstynencji generuje oszczędności równe kwotom wydawanych poprzednio na alkohol,
  • Rozwój motywacji do zmian i silnej woli,
  • Udzielenie wsparcia – sama znajomość konsekwencji jest już dużym wsparciem, jednak wchodząc na drogę antyalkoholową podczas wymuszonej abstynencji wszywką warto połączyć jej działanie z innymi metodami.