piątek, marzec 29, 2024
środa, 09 wrzesień 2020 20:05

Tulip – lek obniżający stężenie lipidów we krwi. Opis i właściwości

Tulip Tulip

Lek Tulip wchodzi w skład statyn. Wykorzystywany jest w regulacji gospodarki lipidów – tłuszczów w organizmie. Wskazany jest u osób z hiperlipidemią, a dokładnie z nadmierną ilością cholesterolu, inaczej hipocholesterolemią, oraz zbyt dużym stężeniem trójglicerydów we krwi. Wydawany jest na receptę.

Czym jest lek Tulip?

Tulip to jeden z leków używanych w celu zmniejszenia ilości lipidów we krwi. Ich nadmiar najczęściej jest efektem nieprawidłowej diety, lecz również może towarzyszyć niektórym schorzeniom.

Nadmierna ilość lipidów we krwi, w szczególności „złego” cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, jest niebezpieczna dla zdrowia. Sprzyja poważnym schorzeniom układu sercowo-naczyniowego – prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej i miażdżycy naczyń krwionośnych, niewydolności serca, zawałów serca, udarów mózgu.

Lek Tulip przeznaczony jest dla tych osób, u których działania profilaktyczne, w tym aktywność fizyczna, zmiana diety oraz redukcja masy ciała, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Tulip oferowany jest w dawkach:
- tabletki powlekane 10 mg
- tabletki powlekane 20 mg
- tabletki powlekane 40 mg
- tabletki powlekane 80 mg

Jak działa lek Tulip?

Składnikiem aktywnym leku Tulip jest atorwastatyna. Jest to związek chemiczny zaliczany do syntetycznych statyn – substancji powodujących zmniejszenie stężenia lipidów. Działa jak wybiórczy inhibitor reduktazy HMG-CoA (3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A).

Atorwastatyna powoduje zmniejszenie konwersji HMG-CoA do mewalonianu, co z kolei obniża produkcję cholesterolu w wątrobie. Dochodzi wtedy do zagęszczenia receptorów cholesterolu LDL, co przekłada się na jego większy wychwyt. Efektem jest zmniejszenie ilości cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego we krwi.

Kiedy lekarz przepisuje lek Tulip?

Najczęściej lek Tulip stosowany jest w poniższych przypadłościach:
- hipocholesterolemia – nadmiar cholesterolu we krwi
- hiperlipidemia – nadmiar lipidów we krwi

Lek poprzez obniżenie poziomu lipidów profilaktycznie zapobiega pojawianiu się dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Jak dawkować lek Tulip?

Dawkę preparatu ustala lekarz na podstawie objawów oraz kondycji chorego. Tabletki należy stosować codziennie w wyznaczonej dawce, doustnie. Można zażywać je niezależnie od posiłków.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Tulip?

Do głównych przeciwwskazań leku Tulip zaliczają się przede wszystkim:

  • nadwrażliwość na substancje aktywne w leku
  • podwyższenie poziomu aminotransferaz wątrobowych
  • niewydolność wątroby
  • ciąża i karmienie piersią

Źródło: https://medyk.online/leki/tulip/

Media

artykuły sponsorowane copywriting