wtorek, marzec 19, 2024
czwartek, 28 maj 2020 14:19

Testy na koronawirusa – Czy warto je przeprowadzić i jak zrobić to bezpiecznie?

Koronawirus testy Koronawirus testy

W dobie szalejącej epidemii wirusa SARS-CoV-2 nikt nie jest bezpieczny. Każdy z nas może zostać zarażony, a być może to już się stało. Dlatego tak ważne jest wdrożenie kompleksowych procedur diagnostycznych i ułatwienie dostępu do testów.

 

Pozwoli to na ustalenie ognisk choroby wywołanej wirusem oraz pomoże tym osobom, które już zostały zakażone poprzez szybsze skierowanie ich do kontaktu ze służbą zdrowia. Przyjrzyjmy się, czy warto przeprowadzić test na koronawirusa oraz, jak można zrobić to bezpiecznie.

Rodzaje testów na koronawirusa

Większość placówek oferuje możliwość przeprowadzenia trzech rodzajów testów. Może być to test serologiczny z krwi żylnej, test kasetkowy z krwi włośniczkowej lub żylnej oraz test molekularny RT-PCR.

Zasadnicza różnica pomiędzy rodzajami testu polega na tym, co w jego wyniku zostaje ustalone. Test molekularny RT-PCR pozwala na wykrycie w organizmie osoby badanej materiału genetycznego wirusa. Tego typu badanie trwa dosłownie kilka minut i często jest wykonywane nawet w mobilnych punktach medycznych.

Z kolei serologiczny test na koronawirusa pozwala na wykrycie przeciwciał, jakie nasz organizm wytworzył podczas kontaktu z wirusem. Musimy pamiętać, że tego typu testy nie potwierdzają ani nie zaprzeczają zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Typowy test kasetkowy pozwala na jakościowe oznaczenie przeciwciał IgG oraz IgM. W przypadku typowego testu serologicznego jest to oznaczenie półilościowe, a zatem dokładniejsze niż przy teście kasetkowym.

Co tak naprawdę oznacza wynik testu? Rezultat pozytywny może znaczyć, że osoba badana walczy z infekcją albo, że w przeszłości już ją przeszła. Z kolei wynik negatywny może, ale nie musi oznaczać, że nie jest ona zarażona koronawirusem.

Jaki materiał pobiera się do badań?

W przypadku badań molekularnych jest to wymaz z gardła lub nosogardzieli. Dla testów serologicznych jest to – próbka krwi żylnej (dla typowego testu serologicznego) lub próbka krwi z palca (w przypadku testu kasetkowego).

Czas oczekiwania na wynika badań jest krótki i waha się od jednego do trzech dni w zależności od wybranej metody badań.

Który test na koronawirusa jest najlepszy i jak bezpiecznie przeprowadzić badanie?

Obecnie, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stoi na stanowisku, że jedynym testem, który daje stuprocentową pewność wyniku jest test molekularny wykonywany metodą RT-PCR. Jeżeli zdecydujemy się na jego wykonanie, zwróćmy uwagę, aby obejmował on badanie genów typowych dla włoskiej i chińskiej wersji wirusa (te są najbardziej typowe). Jeżeli zakupiony test jest odpowiednio wysokiej jakości, może on wykryć już jedną kopię RNA wirusa.

Ważne, aby badanie zostało przeprowadzone przez doświadczony i przeszkolony personel. Coraz więcej placówek medycznych umożliwia rejestrację on-line na określoną godzinę, zaś sama wizyta nie powinna potrwać dłużej niż kilka minut. Popularnym – i w pełni bezpiecznym rozwiązaniem jest także przeprowadzenie badań w mobilnym punkcie. Dzięki temu ograniczony jest kontakt międzyludzki. Samo opłacenie testu oraz odbiór jego wyników najczęściej możliwy jest on-line.

Pamiętajmy o tym, że zdrowie i życie mamy jedno. Zadbajmy o siebie i o swoich bliskich wykonując test na koronawirusa. Nasza odpowiedzialność może uratować komuś życie.