wtorek, marzec 19, 2024
czwartek, 28 maj 2020 14:24

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry i co to jest?

Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry

Termin atopowe oznacza dziedziczną predyspozycję do alergii. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry? Najczęściej choroba ta objawia się najpierw w dzieciństwie. U większości osób w wieku pięciu lat atopowe zapalenie skóry przechodzi w trwałą remisję, ale często choroba może utrzymywać się u dorosłych.

Dokładne przyczyny choroby nie zostały ustalone, ale współczesna medycyna uważa, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą wieloczynnikową, która opiera się na genetycznych predyspozycjach do chorób atopowych.

 

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

  Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych dziecięcych chorób alergicznych. Przejawia się w przewlekłym zapaleniu skóry w postaci wysypek skórnych, zaczerwienienia, pęknięć, łuszczenia. Może wystąpić suchość, pogrubienie skóry. Tendencję do atopowego zapalenia skóry można zaobserwować, gdy występują czynniki prowokujące takie jak: stres psychoemocjonalny, zaburzenie w pracy narządów wewnętrznych, niekorzystne środowisko. Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest swędzenie o różnym nasileniu.

Istnieje kilka etapów choroby:

  W okresie niemowlęcym wysypki z reguły są obrzękłym zaczerwienieniem, złuszczającym się na skórze twarzy, na powierzchniach rąk i nóg. W cięższych przypadkach mogą pojawić się pęcherzyki. U dzieci w wieku dwóch lat atopowe zapalenie skóry objawia się wysypką na skórze w zgięcia łokcia, dołu podkolanowego. Zachowana jest zwiększona suchość skóry, jej łuszczenie i podrażnienie. U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat choroba przechodzi w stabilną remisję (brak objawów choroby). Wraz z dalszym przebiegiem choroby w wieku dorosłym na pierwszym miejscu jest intensywne swędzenie. Wysypki na skórze mogą być różne (pęcherzyki, guzki, ogniska zaczerwienienia). U większości osób występuje wyraźny związek między zaostrzeniami a czynnikami psychoemocjonalnymi.

Leczenie atopowego zapalnie skóry

  Przy atopowym zapaleniem skóry należy stosować codziennie krem zmiękczająco-nawilżający. Należy nosić ubrania z bawełny i unikać kontaktu skóry z wełną, materiałami syntetycznymi. Skóra powinna być chroniona przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Na przykład przy użyciu kremów o wysokim stopniu ochrony (SPF30+ i wyższym). Pierwszym krokiem w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest identyfikacja i eliminacja czynników prowokujących. Leczeniem atopowego zapalenia skóry zajmuje się dermatolog, który może przepisać leki przeciwhistaminowe, aby wyeliminować swędzenie skóry.

  Ponadto miejscowe leki przeciwzapalne (kremy, maści), w tym hormony, są stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Do wyboru leku należy podchodzić bardzo ostrożnie, szczególnie u niemowląt. Wymagana jest konsultacja lekarska. Samoleczenie może prowadzić do niepożądanych rezultatów. To samo zalecenie dotyczy leków stosowanych w leczeniu dysbiozy, która jest ważna w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Jeśli pojawią się powikłania zakaźne (często związane z drapaniem), do leczenia stosuje się leki przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Media