środa, maj 29, 2024
środa, 23 marzec 2022 19:11

Stopery do spania - jak polepszyć swoją jakość snu

Stopery Stopery pixabay

Sen ma znaczący wpływ na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Niekiedy jednak hałas nie pozwala nam zmrużyć oka. Jeśli masz dość nieprzespanych nocy, idealnym rozwiązaniem będą stopery do spania.

Powinny one pozostawać w środku ucha, być wygodne, jak również blokować niepożądane dźwięki… tylko który ich rodzaj będzie najlepszy? Za moment poznasz odpowiedź na to pytanie!

Stopery – dlaczego warto?

Stopery do uszu idealnie sprawdzą się w domowych warunkach, kiedy potrzebujemy się skoncentrować na pracy czy nauce, a nasi współlokatorzy zachowują się zbyt głośno. Jeśli mamy dość upominania ich po raz kolejny, wystarczy założyć zatyczki – zaoszczędzi to nam odrobinę nerwów. 

To również świetna opcja, kiedy potrzebujemy odpoczynku bądź ciszy do spania. Sen ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Niewyspanie negatywnie wpływa na naszą produktywność w pracy, kreatywność, sprawność układu odpornościowego, jak również prawidłowe funkcjonowanie serca oraz mózgu. Brak snu nierzadko prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry, zwiększonej podatności na cukrzycę lub chorobę Alzhaimera. To niezwykle ważne argumenty potwierdzające konieczność odpowiedniego wysypiania się! Jeśli chcesz polepszyć jakość swego snu, nie czekaj i sprawdź dostępne stopery na Eplaster.pl.

Jednak to nie wszystko – stopery możemy wykorzystać na zewnątrz, podczas korzystania z komunikacji miejskiej. Dodatkowo, są one konieczne, kiedy pracujemy w niekorzystnych warunkach! Słuch to bardzo ważny zmysł – nie pozwól sobie na to, by go stracić. Początkowo możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z problemu i zauważymy go dopiero wtedy, gdy już będzie za późno, aby odwrócić negatywne skutki przebywania w hałasie.

Stopery – rodzaje i ich zalety

Stopery do spania potrafią być prawdziwym wybawieniem… jednak jaki ich rodzaj wybrać? Należy się nad tym dobrze zastanowić, gdyż każdy z nich oferuje inne zalety!

Stopery z pianki dostosowują się do kształtu naszego ucha – po włożeniu zaczynają się powoli rozprężać, a następnie całkowicie zatykają kanał słuchowy. Nie przepuszczają dźwięków, a dodatkowo są bardzo tanie. Stopery woskowe są natomiast wykonane z bawełny i nasączone woskiem, wazeliną czy parafiną. Są przez to dość tłuste – ułatwia nam to umieszczenie ich w uchu. Aby były one jednak odpowiednio plastyczne, należy je ogrzać przed użyciem. To doskonała opcja dla osób z mniejszymi lub większymi kanałami słuchowymi, gdyż możemy dowolnie dopasowywać je do kształtu naszego ucha.

Stopery silikonowe to idealny wybór dla posiadaczy wrażliwej skóry – ich materiał jest hipoalergiczny. Można ich wielokrotnie używać! Aby utrzymać je w czystości, po każdym użyciu powinniśmy je myć ciepłą bądź zimną wodą z odrobiną mydła. Gumowe stopery są natomiast trwałe i łatwe w czyszczeniu. Trudno je jednak dopasować do kształtu kanału usznego – winowajcą jest ich twardość.

Jak wybrać stopery do spania?

Przy wyborze stoperów powinniśmy zwrócić uwagę na tworzywo, z jakiego je wykonano. To właśnie od tego zależy komfort ich użytkowania, skuteczność, jak również to, czy możliwe jest ich wielokrotne wykorzystanie. Stopery do spania powinny być miękkie – dzięki temu będziemy mogli oprzeć głowę o poduszkę bez obaw, że wystąpi jakikolwiek ból czy chociażby dyskomfort. Rozmiar zatyczek nie pozostaje też bez znaczenia – zły wybór będzie się wiązał z nieodpowiednim tłumieniem hałasów.

Do zdecydowanych liderów w kwestii wygody zaliczamy zatyczki silikonowe oraz piankowe. Te pierwsze są lepsze pod względem niewypadania z uszu. Stopery wykonane z pianki są natomiast zdecydowanie tańsze – warto jednak pamiętać, że ze względu na swój materiał, łatwo gromadzą w środku bakterie, dlatego należy je regularnie wymieniać. Dobrym wyborem będą również zatyczki woskowe – można ich wielokrotnie używać, a dodatkowo dopasowują się do kształtu ucha, doskonałe tłumiąc dźwięki.

Czy spanie ze stoperami jest szkodliwe?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: nie, spanie z zatyczkami do uszu nie jest szkodliwe dla naszego słuchu. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej higienie – jeśli stopery nadają się do wielokrotnego użytku, powinniśmy je codziennie czyścić. Nie zapominajmy również o sprawdzeniu, czy w uchu nie zebrała się duża ilość woskowiny. Kiedy zwracamy uwagę na powyższe kwestie, nie mamy powodów do obaw.