piątek, marzec 29, 2024
środa, 08 czerwiec 2022 18:29

Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

jak pozbyć się wody z organizmu jak pozbyć się wody z organizmu pexels

Zatrzymywanie wody w organizmie to dolegliwość, która często pojawia się latem. Zdarza się także u kobiet przed miesiączką. Zazwyczaj mija samodzielnie po wprowadzeniu kilku zmian w swoim codziennym życiu, choć niekiedy należy wykonać szerszą diagnostykę. Poznaj sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Na zatrzymywanie się wody w organizmie najczęściej narzekają kobiety. Charakterystycznymi objawami są opuchnięte dłonie i stopy, a także twarz i łydki. Wiele osób nie wie, jak pozbyć się wody z organizmu, która powoduje m.in. zwiększenie masy ciała i uczucie ciężkości nóg. Wprowadzenie kilku zasad pozwoli na zmniejszenie tej uciążliwej dolegliwości. Nietypową przyczyną zatrzymywania wody jest brak odpowiedniego nawodnienia organizmu, a także stosowanie niektórych leków, np. antykoncepcyjnych, nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia czy niektóre choroby. 

Kiedy zatrzymuje się woda w organizmie?

Woda w organizmie zatrzymuje się u kobiet w drugiej fazie cyklu. Pojawia się wtedy trudność ze zdjęciem biżuterii z palców rąk, ubraniem butów czy niektórych ubrań. Woda często wtedy gromadzi się w brzuchu, nogach i pośladkach, ale może również obejmować pozostałe części ciała. Jest to związane ze wzrostem estrogenów, które po miesiączce spadają wraz z ustąpieniem objawów zatrzymywania wody. 

Zatrzymywanie się wody pojawia się również u osób, które stosują ciężkostrawne, źle zbilansowane diety. Często cierpią także na otyłość, zmęczenie i senność. Zmiana nawyków żywieniowych nie tylko pozwoli pozbyć się problemu, ale także poprawi wygląd sylwetki. 

Jak radzić sobie z tą dolegliwością?

Istnieją sposoby na zatrzymywanie wody w organizmie, które można wprowadzić do swojej codzienności. Bardzo ważnym elementem jest stosowanie diety, bogatej w świeże warzywa i owoce. W swoim składzie zawierają wodę, która pomaga w nawodnieniu organizmu. Dodatkowo są bogate w błonnik, witaminy i minerały. Należy natomiast unikać produktów przetworzonych, fast foodów, a także dużej ilości soli. Lepiej poprawić smak potraw świeżymi ziołami. Warto też włączyć regularną aktywność fizyczną. Dobrym pomysłem są spacery, jazda na rowerze czy bieganie. 

Bardzo ważne nawodnienie

Nie zapominaj o piciu wody! Zaleca się minimum 2 litry dziennie, jednak w okresie letnim i podczas aktywności fizycznej ta ilość powinna być większa. Można ją wzbogacić dodatkiem cytryny, świeżych malin czy liścia mięty. Równie dobrze sprawdza się spożywanie herbatek ziołowych. Dobrym pomysłem jest napar z mniszka lekarskiego czy czystka. Można także sięgać po rumianek czy melisę. Warto raz dziennie pić herbatę z pokrzywy lub skrzypu polnego, ponieważ działają one moczopędnie. 

Należy natomiast unikać spożywania dużej ilości kawy i herbaty. Warto po wypiciu filiżanki tych napojów, wypić dla równowagi szklankę wody.