sobota, czerwiec 15, 2024
wtorek, 07 czerwiec 2022 11:09

Programowanie dla dzieci, jaki język wybrać?

kurs programowania dla dzieci kurs programowania dla dzieci pexels

Najpopularniejsze języki programowania.

Wybierając kursy programowania dla swojego dziecka niejednokrotnie poza wieloma innymi zaletami wyboru tego typu ścieżki edukacji, patrzy się także na przyszłość, w oparciu o posiadane umiejętności.

Dobra szkoła programowania dla dzieci i młodzieży oferuje szeroki wybór języków zarówno tych najpopularniejszych i najbardziej pożądanych jako umiejętność, jak i tych, które ukierunkowane są pod kątem tego, co konkretnie chce robić młody programista. Stąd znaleźć można zarówno kurs programowania dla dzieci z poszczególnych języków, jak i tworzenie gier komputerowych, etyczny hacking i wiele innych. Jakie są, więc najpopularniejsze języki programowania, nie tylko popularne w szkołach, ale też mające zadatki do stania się wyjątkowo pożądanymi w przyszłości? Oto trzy, które przez ostatnie lata stoją na podium najbardziej wymaganych na rynku pracy.

Programowanie w C++.

Jest to jeden z najstarszych języków, który nadal z powodzeniem wykorzystywany jest w wielu aspektach pracy programisty. Jest to język wieloplatformowy, czyli na tyle uniwersalny, że napisane w nim gry i programy można uruchamiać na prawie każdym urządzeniu. Na dodatek programy napisane za pomocą C++ maksymalnie ograniczają potrzebę wydajnościową sprzętu, co oznacza, że nawet nowe programy powinny bezproblemowo działać na starszych urządzeniach. C++ używany jest w największych korporacjach, takich jak Adobe, Amazon, Facebook Intel i wiele, wiele innych używanych przez nas systemów, programów i gier komputerowych. Jednak z jego uniwersalność płacimy cenę dużego skomplikowania składni, dlatego stawiając na kurs programowania dla młodzieży niekoniecznie jest to najlepszy język programowania na start.

Język programowania Java.

Java podobnie jak C++ to opcja naukę wieloplatformowego języka programowania. W przeciwności jednak do tego pierwszego, jej uniwersalność uzyskiwana jest przez zastosowanie zewnętrznych programów do jej „przełożenia”. Język programowania Java to olbrzymia społeczność i miliony bibliotek, czyli gotowych fragmentów kodu udostępnianych przez innych, wywołujących konkretne, oczekiwane zachowanie finalnego programu. Jest mniej skomplikowana, niż C++, ale uruchamianie jej programów w większym stopniu obciąża sprzęt. Większość programistów Javy na pierwszym miejscu wymienia jej zastosowanie w backendach stron internetowych.

Python

Język programowania Python zamyka tę listę. Jest to ciekawy, dosyć prosty w swojej składni język, który zarówno teraz, jak i zaraz po jego powstaniu uważany jest za kandydata na pierwszy język programowania. Kurs programowania dla dzieci, zwłaszcza tych starszych, często opiera się między innymi o naukę Pythona. Python wyróżnia się uniwersalnością, ale jego priorytetem nie jest wydajność. Wielką zaletą Pythona (oprócz prostoty) są prognozy mówiące o tym, że tak, jak i obecnie tak i przyszłości będzie to numer jeden w dziedzinach takich jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja i data science.