sobota, czerwiec 15, 2024
czwartek, 09 czerwiec 2022 16:57

Dlaczego warto pić owocowo-warzywne smoothie?

blender kielichowy jaki wybrać blender kielichowy jaki wybrać Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Coraz więcej mówi się o sposobie odżywiania i jaki ma on wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio skomponowana dieta pozwala bowiem na zachowanie lepszego zdrowia i samopoczucia.

Istotnym jej elementem są warzywa i owoce, najlepiej w jak najmniej przetworzonej postaci. Jak zatem najlepiej włączyć je do diety?

Smoothie jako dobry sposób na włączenie warzyw i owoców do codziennej diety

Sposobów na włączenie warzyw i owoców do swojej codziennej diety jest wiele. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest samodzielne przygotowywanie napojów typu smoothie. Mają one konsystencję pośrednia między purée a sokiem. Dzięki temu, że owoce przetwarzane są w nich w całości, bez wyciskania czy podgrzewania, zachowuje się w nich bardzo dużo cennych składników odżywczych zawartych w tych produktach. Dodatkowo, dzięki swojej konsystencji smoothie jest bardzo pożywne, dzięki czemu może stanowić zastępstwo dla przekąsek czy drugiego śniadania. Zaletą jest też to, że można do niego dodać swoje ulubione nasiona, co zwiększa jeszcze wartość odżywczą i smakową gotowego produktu.

Z jakich warzyw i owoców najlepiej przygotowywać smoothie?

Smoothie, podobnie jak soki można przygotowywać praktycznie z większości warzyw i owoców. Trzeba tutaj pamiętać jednak o ich odpowiednim przygotowaniu przed obróbką. Chodzi tutaj np. o obranie ze skórki czy wydrylowanie. Połączenia smakowe mogą być dowolne. Warto jednak pamiętać, aby sprawdzić przed wrzuceniem wszystkich składników do miksera czy blendera, czy dane produkty nie wchodzą w interakcje ze sobą. Do napojów typu smoothie można też dodać wybrane zioła np. miętę czy natkę pietruszki. Kombinacji jest bardzo dużo, dlatego też praktycznie każdy znajdzie zestawienie, które przypadnie mu do gustu.

smoothie zrobione w blenderze kielichowym

smoothie zrobione w blenderze kielichowym

Jak przygotowywać owocowo-warzywne smoothie?

Do przygotowania smoothie owocowo-warzywnego bardzo dobrze sprawdzi się blender kielichowy. Jaki wybrać? Tutaj dużo zależy od tego, z jakich warzyw i owoców będą przygotowywane napoje i czy będzie on służył wyłącznie do tego. Najważniejsze parametry to moc urządzenia i trwałość jego ostrzy. Ma to szczególne znaczenie, gdy napoje będą przygotowywane z twardych warzyw i owoców np. buraków czy marchwi. Warto też zwrócić uwagę na to, czy urządzenie ma tryb pulsacyjny oraz jego obudowa jest odporna na wysokie temperatury. Można bowiem wtedy w nim przygotowywać także zupy kremy bez konieczności czekania, aż ugotowane warzywa przestygną. Dobrze jest też zwrócić uwagę na pojemność kielicha. Szczególnie, gdy będzie się przygotowywać smoothie dla większej liczby osób jednocześnie.