sobota, kwiecień 20, 2024
poniedziałek, 22 sierpień 2022 16:39

Spodnie taktyczne – różnica między damską a męską odzieżą bojową

spodnie taktyczne spodnie taktyczne Allies

Do niedawna kategoria spodni taktycznych była zdominowana przez produkty dedykowane mężczyznom. Dziś coraz więcej producentów włącza do swoich ofert damską odzież bojową – w odpowiedzi na rosnący udział kobiet w grupach militarnych i paramilitarnych oraz zafascynowanie estetyką wojskową w szeroko rozumianej modzie użytkowej.

Spis treści:

  • Czym charakteryzują się spodnie taktyczne?
  • Odzież bojowa już nie należy wyłącznie do mężczyzn
  • Spodnie „bojówki” damskie a męskie – różnice
  • Jacy producenci oferują spodnie taktyczne damskie?

Cechy charakterystyczne taktycznych spodni

Spodnie taktyczne, przez wielu nazywane po prostu „bojówkami”, to odzież do zadań specjalnych, powstała z myślą o profesjonalnym zastosowaniu w szeregach wojska. Ma być jak narzędzie – wspierać żołnierza w realizacji powierzonych mu zadań oraz treningach w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach.

 

spodnie taktyczne 

spodnie taktyczne

Dlatego charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi i posiada cechy, których nie mają żadne standardowe, typowo modowe spodnie. Mowa przede wszystkim o zwiększonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, komforcie termicznym w różnych środowiskach – zarówno z wysoką, jak i niską temperaturą oraz różną wilgotnością, idealnym dopasowaniu do ciała, a także dostępności wszelkich kieszeni i szlufek na broń oraz akcesoria strzelnicze.

Do niedawna dominowały spodnie taktyczne męskie

Przez długie lata w kategorii odzieży wojskowej dominował tylko jeden wariant płciowy: męskie. Wynikało to z prostego faktu – popularności wojska i związanej z nim estetyki niemal wyłącznie w męskim gronie i w środowisku osób związanych ściśle z militariami. Dziś po taktyczne spodnie sięgają nie tylko żołnierze, ale też wielbiciele trekkingu, outdooru oraz myśliwi. To znacząco poszerzyło grono zainteresowanych kupnem takiej odzieży, również o początkowo mniejszą, a dziś dużą grupę kobiet. Dzięki temu panie nie muszą już decydować się na kupno męskich spodni bojowych i samodzielne poprawki krawieckie lub ubrania trekkingowe, które ze względu na mniejszą wytrzymałość nie zawsze spełniają powierzone im zadanie.

Spodnie taktyczne damskie a męskie – czym się różnią?

Najważniejsza różnica to krój. Damskie spodnie wojskowe są dopasowane do kobiecej sylwetki, o bardziej urozmaiconej linii ciała niż u mężczyzn. Mają mocniej wyprofilowaną część biodrową i pas, a także więcej przestrzeni w obrębie ud i pośladków. Występują też w mniejszych rozmiarach, jako że kobiety naturalnie są mniejsze od mężczyzn i wyróżnia je niższy wzrost oraz odmienne obwody ciała, w tym przypadku głównie bioder, pośladków i nóg. Liczba kieszeni, szlufek oraz sama estetyka „bojówek” nie uległa zmianie. Takie same elementy możemy odnaleźć zarówno w spodniach taktycznych męskich, jak i damskich.

Producenci damskich spodni wojskowych

Jeśli chodzi o spodnie taktyczne, Helikon jest jednym z pierwszych producentów, który skupił się na rozwinięciu asortymentu dla kobiet. W rozbudowanej ofercie odzieży bojowej tej polskiej marki można dziś znaleźć damskie odpowiedniki wielu kultowych modeli „bojówek”, jak choćby słynnych UTP. Kolejnym dużym „graczem” w tej kategorii produktów jest marka 5.11, która wiele projektów ubraniowych skupia na potrzebach kobiet. Tak powstaje coraz więcej modeli dopasowanych do specyfiki damskiej anatomii. Takich, które zapewniają pożądany przez panie komfort i bezpieczeństwo, odpowiedni dla nawet najbardziej wymagających wypraw terenowych.