sobota, kwiecień 20, 2024
wtorek, 23 sierpień 2022 16:14

Miejscowości lecznice w Polsce - poznaj najlepsze uzdrowiska

Krynica Zdrój Atrakcje Krynica Zdrój Atrakcje pexels

Nie każdy wie, że w Polsce jest sporo ciekawych miejscowości uzdrowiskowych. Słyną one z rozbudowanej bazy noclegowej, wielu placówek medycznych i leczniczych, doskonałego powietrza, a często też z pijalni wód.

W tych miejscowościach sezon trwa cały rok i właściwie zawsze można w niej spotkać kuracjuszy rozkoszujących się spacerami po parkach zdrojowych. Jakie są najlepsze i najciekawsze uzdrowiska w Polsce?

Krynica Zdrój – atrakcje

Już od dawna jednym z najpopularniejszych uzdrowisk na terenie naszego kraju jest Krynica Zdrój. Atrakcje, jakie ma dla kuracjuszy są tak ciekawe, że przyciąga z powodzeniem ich z całego świata. Sama nazwa Krynica nawiązuje do źródeł wód leczniczych, które właśnie są w tym miejscu, i to ich przyjmowanie jest zalecana podczas kuracji. Najbardziej znane wody to: Jan, Zuber, Słotwinka, Tadeusz. W lecznictwie są wykorzystane jednak nie tylko one, ale też wszystkie pozostałe rodzaje wód pozyskiwanych na tym terenie z certyfikowanych źródeł leczniczych. Będąc w tym mieście, każdy powinien odwiedzić Park Zdrojowy i wyjątkowe Pijalnie Wód. Na pewno warto też zarezerwować trochę czasu na przeurocze Muzeum Zabawek oraz Muzeum Nikifora Krynickiego, które jest naprawdę niezwykłym miejscem na mapie Polski. Dobrze jest też znaleźć trochę czasu na Park Słotwiński z tężnią solankową. To doskonałe miejsce do rodzinnych spacerów albo samotnych wędrówek w celu oczyszczenia myśli. Z wielu miejsc Krynicy widoczna jest wieża widokowa, która nazywana jest “Ścieżką w koronach drzew”. Z pewnością warto poświęcić przynajmniej kilka godzin, by móc przejść całą jej trasę i równocześnie mieć możliwość podziwiania widoków. Warto też dodać, że w pobliżu Krynicy Zdrój znajduje się też kilka bardzo ciekawych szlaków górskich. Osoby, które lubią wędrówki, z pewnością będą się na nich doskonale czuły.

Dąbki - wieś w pobliżu Darłowa

Dąbki to miejscowość położona pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Bukowo. Znajduje się w niej aż siedem różnych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Zwykle wybierają się do tego miejsca osoby cierpiące z powodów chorób reumatologicznych, ortopedycznych endokrynologicznych czy kardiologicznych. Zdarzają się także pacjenci z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych i nadciśnieniem. W leczeniu wykorzystywane są lecznicze torfy ze złoża "Porzecze". Oczywiście także sam pobyt nad morzem może być traktowany jako leczniczy dzięki podwyższonej zawartości jodu w powietrzu. Jeśli chodzi o atrakcje, to Dąbki przede wszystkim są znane ze swojej przystani morskiej dla rybaków. Wielu z nich za opłatą umożliwia turystom wejście na pokład i udział w połowie. W samej miejscowości znajdują się cztery zabytkowe chałupy z XIX wieku. Do tego też warto zaznaczyć, że Dąbki leżą w bardzo atrakcyjnej okolicy. Wystarczy przejechać kilkanaście minut, by znaleźć się w Darłowie, które jest znanym kurortem. Zwłaszcza w czasie sezonu letniego miejsce to jest bardzo zatłoczone i trudno się zrelaksować. Zdecydowanie bardziej odpoczynkowi sprzyjają terminy poza sezonem.