piątek, kwiecień 26, 2024
poniedziałek, 27 luty 2023 20:21

Słodki wróg, czyli jak ograniczyć cukry proste w diecie?

Cukrzyca a odpowiednia dieta Cukrzyca a odpowiednia dieta mat.prasowe

Cukry proste nie powinny dostarczać więcej niż 10% energii z dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli chcesz ograniczyć ich spożycie, powinieneś przede wszystkim zidentyfikować jego źródła w swojej diecie.

Wiele osób trafnie na samym początku próbuje jeść mniej słodyczy takich jak cukierki, żelki, czekolada, batony, ciasta czy ciasteczka. Niestety, to nie wystarcza. Cukry proste wchodzą też w skład wielu innych produktów, np. chleba, wędlin, sosów warzywnych, mieszanek przypraw, past kanapkowych, kabanosów oraz wielu innych. W jaki sposób skutecznie ograniczyć spożycie cukrów prostych?

Regularne spożywanie posiłków

 

Choć regularne spożywanie posiłków jest ważne w każdym przypadku, powinny o to dbać przede wszystkim osoby chcące ograniczyć ilość cukrów prostych w swojej diecie. Wiele z nich odczuwa chęć sięgnięcia po słodycze w chwili poczucia głodu bądź w sytuacji, gdy spożywa zbyt mało odżywczych i zbilansowanych posiłków. Słodycze pozwalają na nadrobienie braków kalorycznych, lecz nie odżywczych. Warto więc zabierać pełnowartościowe jedzenie do pracy lub szkoły i spożywać je codziennie o tych samych porach. Układ pokarmowy lubi systematyczność. Przekąski w ciągu dnia prowadzą do skoków poziomu cukru. Osoby chorujące na cukrzycę, hiperglikemię stresową, nietolerancję glukozy czy insulinooporność mogą sięgać po Diben DRINK

Zbilansowane posiłki

Poza zadbaniem o regularność posiłków należy też pamiętać o ich zbilansowaniu. Te główne powinny składać się z trzech makroskładników, czyli białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Muszą one być dostarczane w odpowiednich ilościach dopasowanych indywidualnie do zdrowia, potrzeb i poziomu aktywności fizycznej każdej osoby. Warto też pamiętać o tym, że trzon posiłków muszą stanowić warzywa. Owoce są również mile widziane, lecz nie powinny stanowić głównego składnika każdej z potraw. Przykłady zbilansowanych posiłków to np. warzywny gulasz z tofu, brązowym ryżem lub kaszą, surówką oraz pestkami dyni, a także płatki owsiane z malinami i migdałami na napoju sojowym. Dadzą one uczucie sytości na długo i zmniejszą ochotę na produkty zawierające cukry proste. Odpowiadają za to białko i błonnik w nich zawarte.

zbilansowane posiłki

zbilansowane posiłki

Picie odpowiedniej ilości płynów

Jedzenie to nie wszystko – bardzo ważna jest również ilość spożywanych w ciągu dnia płynów. Każdy powinien pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Ważne jest unikanie słodzonych napojów oraz soków, które niestety również posiadają sporo cukrów pomimo dostarczania organizmowi innych cennych składników. Odpowiednie nawodnienie pomaga w przypadku częstego odczuwania zmęczenia, a także usprawnia trawienie. Nierzadko zdarza się, że spożycie zbyt małej ilości płynów bywa błędnie interpretowane jako uczucie głodu. Należy pamiętać o tym, by zmiany wprowadzać stopniowo. Odmiana życia o 180 stopni w jeden dzień jest niemożliwa i mało skuteczna. Trzeba regularnie zmniejszać ilość cukru dodawanego do kawy lub herbaty. Pozwoli to uniknąć szoku lub odczucia przez organizm straty. Szczególną uwagę na ograniczenie cukrów prostych w diecie powinny zwrócić osoby chorujące na cukrzycę. Praktyczne wskazówki mogą znaleźć np. w artykule „Cukrzyca a odpowiednia dieta - czy może pomóc?”.