środa, 08 grudzień 2021 17:00

Pożyczka na dowód – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Pożyczka na dowód Pożyczka na dowód pixabay

Pożyczki na dowód są często reklamowane w internecie jako szybki sposób na to, aby otrzymać potrzebne pieniądze. Jednak czy do ich uzyskania rzeczywiście wystarczy tylko dokument tożsamości? Sprawdzamy to, a dodatkowo odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania osób zainteresowanych pożyczką na dowód.

Pożyczkę na dowód oferuje wiele firm pozabankowych. Mimo że naprawdę łatwo jest otrzymać pieniądze, to pamiętaj, że jest to zobowiązanie finansowe takie jak kredyt w banku, które trzeba oddać w terminie. Warto więc podejść do sprawy odpowiedzialnie i wcześniej dowiedzieć się, czym konkretnie jest pożyczka na dowód, jakie warunki trzeba spełnić, aby ją dostać oraz jak wybrać odpowiednią ofertę.

Pożyczka na dowód – czym jest?

Pożyczka na dowód to, jak sama nazwa wskazuje, produkt finansowy, który polega na tym, że pożyczasz pieniądze, a wymaganym dokumentem do ich uzyskania jest dowód osobisty.

Taką pożyczkę mają w swojej ofercie firmy pozabankowe, które udostępniają wnioskowanie w 100% przez internet. Dzięki temu nie musisz wychodzić z domu, aby uzyskać pieniądze ani gromadzić skomplikowanych dokumentów, tak jak często jest to wymagane w bankach. Co ważne, wniosek o taki produkt możesz złożyć gdziekolwiek jesteś (i masz dostęp do internetu) i o dowolnej porze. Nie musisz czekać, tak jak w banku, na otwarcie placówki.

Pożyczki na dowód można uzyskać szybko, łatwo i bez stresu, ale przede wszystkim dyskretnie. Dzięki temu, że nie trzeba dołączać zaświadczenia o dochodach, to ani Twój pracodawca, ani kadrowa, ani inne osoby z pracy nie dowiedzą się, że korzystasz z takiego wsparcia finansowego.

Pożyczki na dowód – czy wystarczy tylko dokument tożsamości, aby ją dostać?

W większości przypadków do uzupełnienia wniosku wystarczy mieć dowód osobisty. Pamiętaj jednak, że taki dokument musi być ważny i wystawiony przez uprawnione do tego instytucje. Niestety nie można uzyskać pożyczki na dowód, mając tylko paszport.

W niektórych przypadkach jednak pożyczkodawca może poprosić Cię o dostarczenie dodatkowych dokumentów, które pomogą nam zweryfikować Twoją zdolność do spłaty pożyczki. Wtedy analityk skontaktuje się z Tobą i dokładnie wytłumaczy, co jeszcze trzeba przygotować. Najprawdopodobniej zostaniesz poproszony o wyciąg bankowy, odcinek renty czy emerytury albo zaświadczenie o uzyskiwanych zarobkach.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę?

Każdy pożyczkodawca ustala własne wymagania, które trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę na dowód. Najczęściej musisz:

  • być w odpowiednim wieku,
  • mieć polskie obywatelstwo i mieszkać w Polsce,
  • mieć stałe zarobki (nie musi to być umowa o pracę, firmy pożyczkowe akceptują także umowę cywilnoprawną, emeryturę czy rentę),
  • posiadać zdolność do spłaty pożyczki, czyli zarabiać na tyle (po odjęciu Twoich obecnych zobowiązań), aby bez problemu spłacać miesięczną ratę,
  • mieć dobrą historię kredytową i nie figurować w rejestrach dłużników, takich jak: BIK, BIG Info Monitor, KBIG i ERIF.

Czy obcokrajowiec może dostać pożyczkę na dowód?

Warunkiem, który trzeba spełnić, aby uzyskać pożyczkę na dowód jest polskie obywatelstwo i zamieszkanie na terytorium kraju. Dlatego osoby, które go nie posiadają, niestety nie mogą wnioskować o finansowanie.

Pożyczka na dowód – kiedy otrzymam pieniądze?

To kiedy otrzymasz pieniądze z pożyczki na dowód zależy przede wszystkim od firmy pożyczkowej, w której ubiegałeś się o finansowanie.

A jak sam możesz przyspieszyć udzielenie pożyczki? Warto złożyć wniosek o pożyczkę w dzień roboczy. Wtedy zostanie on szybko przeprocesowany. Jeśli zdecydujesz się zrobić to w weekend, to trzeba będzie poczekać dłużej.

Pamiętaj również, aby jak najszybciej skompletować wniosek, czyli wykonać przelew weryfikacyjny oraz załączyć wymagane dokumenty (jeśli zostaniesz o nie poproszony).

Jak wybrać dobrą pożyczkę na dowód?

Jest naprawdę sporo ofert pożyczek na dowód i nie tak łatwo zdecydować się, którą firmę wybrać.

Po pierwsze, zwróć uwagę na łączną kwotę do zapłaty. Według tego parametru najłatwiej porównasz różne propozycje. Warunki pożyczki są prezentowane na stronach internetowych pożyczkodawców. Wystarczy wybrać na dostępnych suwakach interesującą Cię kwotę i okres, a kalkulator przeliczy ratę oraz łączną sumę, którą trzeba będzie oddać.

Po drugie, zapoznaj się z ramową umową pożyczki. Taki dokument jest również dostępny na stronach pożyczkodawców. Na jakie zapisy warto zwrócić uwagę? Zerknij na dane firmy, które możesz zweryfikować w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dzięki temu masz pewność, że dana firma działa legalnie. Ważny jest również sposób spłaty pożyczki oraz sposób postępowania i opłaty, które będą pobrane w przypadku opóźnień w spłacie rat.

Po trzecie, warto zweryfikować samego pożyczkodawcę. Dobrze, aby miał kilkuletni staż działania na polskim rynku oraz dobre opinie klientów w internecie, należał do branżowych stowarzyszeń (np. Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) i stosował zasady Dobrych Praktyk.

Po czwarte zwróć uwagę na bezpieczeństwo Twoich danych. We wniosku o pożyczkę na dowód musisz podać naprawdę osobiste informacje, takie jak PESEL czy numer dowodu osobistego. Ważne jest, aby strona, na której je uzupełniasz, była odpowiednio zabezpieczona.

W polu, gdzie wpisujesz adres strony internetowej, powinna znajdować się kłódka. Jeśli na nią klikniesz, to musi wyświetlić się informacja, że „Połączenie jest bezpieczne”, a informacje, które wysyłasz pozostają prywatne. Jest to dla Ciebie gwarancja, że dane są chronione.