czwartek, 18 luty 2021 13:46

Ostateczna cena mieszkania, co na nią wpływa?

gotowe mieszkania w Warszawie gotowe mieszkania w Warszawie

Zakup mieszkania to duży wydatek, dla wielu osób to największa inwestycja w życiu. Oprócz kwoty, którą zapłacimy za zakup nieruchomości, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jaka jest ostateczna cena mieszkania? Co na nią wpływa? Jakie dodatkowe koszty musimy uwzględnić w naszym kosztorysie?

Opłaty notarialne

Podczas dokonywania zakupu mieszkania wziąć pod uwagę koszty wynagrodzenia dla notariusza, czyli tzw. taksy notarialnej. Jest to kwota, jaką pobiera notariusz za wykonywaną czynność i jest wyliczana na podstawie wartości czynności notarialnej. W przypadku wartości nieruchomości powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł maksymalna taksa notarialna wyniesie 1 010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 zł.

Kolejną opłatą, jaką musimy uwzględnić podczas zakupu mieszkania, są opłaty sądowe. Podczas zawierania umowy u notariusza pobierana jest opłata za wpis do ksiąg wieczystych i następnie przekazywana sądowi wieczystoksięgowym.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musimy liczyć się z zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% kwoty sprzedaży mieszkania i zostaje opłacony w momencie podpisania aktu notarialnego. Jeśli mieszkanie kosztuje 400 000 złotych, będziemy musieli zapłacić 8 000 złotych podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego bezpośrednio od dewelopera nie będziemy musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. W typ przypadku nieruchomość jest opodatkowana 8-procentowym lub 23-procentowym podatkiem VAT. W przypadku mieszkania do 150 metrów kwadratowych wynosi on 8 procent, mieszkania większe, powyżej 150 metrów kwadratowych opodatkowane są na 23 procent. Przykładowo gotowe mieszkania w Warszawie o powierzchni 100 metrów są opodatkowane 8-procentowym podatkiem.

Prowizja dla biura nieruchomości

Kupując mieszkanie przez pośrednika, powinniśmy liczyć się z opłatami za świadczone przez niego usługi. Opłata dokonywana jest dokonywana w przypadku umowy kupna-sprzedaży. Zwyczajowo wynosi od 2 do 3 procent wartości mieszkania. Chcąc obniżyć koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego, warto negocjować z pośrednikiem wysokość prowizji lub poszukać agencji, która nie pobiera opłat od kupującego.

Kredyt

Podczas gdy zdecydujemy się na formę finansowania, jaką jest kredyt hipoteczny, napotkamy na dodatkowe opłaty. Jedną z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. W większości banków wynosi ona od 1 do 2 procent zaciągniętego kredytu. W przypadku kredytu z niskim wkładem własnym powinniśmy liczyć się również z dodatkowymi kosztami obowiązkowego ubezpieczenia.

Wykończenie wnętrz i zakup mebli

Po dokonaniu zakupu mieszkania musimy wziąć pod uwagę koszty remontu i wykończenia wnętrz, a także zakup mebli i potrzebnych urządzeń RTV i AGD. Planując remont metodą gospodarczą, musimy liczyć się ze średnim kosztem 500 - 800 złotych za metr kwadratowy, w przypadku standardowego wyposażenia. Jeśli nie chcemy organizować remontu na własną rękę, w przypadku mieszkań deweloperskich warto skorzystać z usługi wykończenia mieszkania pod klucz. W zależności od standardu oraz lokalizacji, ceny takiej usługi wynoszą średnio 1000 - 2500 złotych za metr kwadratowy.

Prawidłowo zaprojektowane, ergonomiczne mieszkanie to klucz do sukcesu. Decydując się na wykończenie mieszkania, warto skorzystać z usług architekta. Mimo że usługa nie należy do najtańszych, daje nam możliwość obniżenia kosztów związanych z zakupem niepotrzebnych materiałów wykończeniowych, czy mebli.