piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 12 październik 2021 16:10

Odtruwanie alkoholowe w procesie leczenia uzależnienia od alkoholu

Odtrucie alkoholowe Katowice Odtrucie alkoholowe Katowice pixabay

Odtruwanie alkoholowe w procesie leczenia uzależnienia od alkoholu Odtruwanie alkoholowe jako skuteczna motywacja do leczenia uzależnień od alkoholu.

Proces terapii uzależnionych od alkoholu można podzielić na trzy fazy: odtruwanie – lub detoks alkoholowy, terapia uzależnień podstawowa i pogłębiona. Taka klasyfikacja stosowana jest najczęściej. Może ona jednak wprowadzać w błąd, bo brakuje w niej istotnego elementu, jakim jest motywacja, dla której uzależniony podejmuje leczenie.

Często powtarzane jest, prawdziwe skądinąd stwierdzenie, że „wszystko jest dla ludzi”. Jeśli jednak gubimy poczucie różnicy pomiędzy tym, co jest rozsądne, zdrowe – nazwijmy to - normalne i codzienne, a tym, co zaczyna wykraczać poza pewne granice, pojawiają się problemy. Tak jest we wszystkich sferach życia i dokładnie tak samo wygląda to, jeśli chodzi o spożycie alkoholu. Piwo na spotkaniu z kolegami czy lampka wina przy kolacji nie są niczym złym. Kłopoty pojawiają się, kiedy tracimy kontrolę nad tym, ile alkoholu wypijamy. Wtedy może się okazać, że potrzebujemy pomocy specjalisty – czyli leczenia uzależnień. Kiedy możemy mówić, że jesteśmy uzależnieni? Na pewno wtedy, kiedy pijemy przy każdej możliwej okazji i bez żadnej powściągliwości. 

A kiedy konieczne jest odtruwanie poalkoholowe? Głównie w dwóch przypadkach: poddawane są mu zarówno osoby uzależnione od alkoholu, ale też takie, które zatruły się alkoholem. Co ważne – odtruwanie to nie to samo co leczenie choroby, jaką jest alkoholizm. 

Jak przebiega odtruwanie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe Katowice jest jednym z etapów leczenia uzależnienia od alkoholu. Na początek trzeba bowiem przede wszystkim oczyścić organizm pacjenta z toksyn. Nie jest to proces łatwy i przeprowadzanie go przez osoby, które nie mają na ten temat wiedzy i doświadczenia, może przynieść negatywne efekty. Ważne jest więc, aby poszukać tu pomocy eksperta.   

Proces odtruwania alkoholowego można podzielić na kilka etapów. Wyróżnia się też kilka rodzajów odtruwania. Popularne jest odtruwanie błyskawiczne, ale trzeba na niego uważać, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z zatruciem alkoholem. 

Początkiem odtruwania alkoholowego powinna być rozmowa z najbliższymi osoby, która będzie poddawana terapii. Możemy dowiedzieć się z niej, z jak dużymi problemami boryka się pacjent. Kolejną fazą jest założenie stazy czyli gumy uciskowej. Następnie zakładany jest wenflon z kroplówką. Tą drogą pacjentowi podawane będą elektrolity, które nie tylko wypłukują alkohol z organizmu, ale też zabezpieczają mózg przed uszkodzeniami. Taki sposób postępowania  daje też ochronę przed wystąpieniem padaczki. 

Trzeba wiedzieć, że odtruwanie alkoholowe nie trwa tak samo długo u każdego pacjenta. Wpływ ma na to bardzo wiele kryteriów. Liczy się między innymi to, jaką ilość alkoholu wypijała osoba poddawana odtruwaniu a także to, z jakiego źródła był to alkohol. Jeśli pochodził ze sklepu proces może przebiegać inaczej, niż jeśli uzależniony spożywał domowej produkcji bimber. Jednakże niezależnie od tego do jakiego rodzaju zatrucia alkoholowego doszło, jeśli jesteśmy zdecydowani na przeprowadzenie odtruwania alkoholowego, zawsze powinniśmy się zgłosić po pomoc do ekspertów, którzy profesjonalnie zajmą się problemem. 

Motywacja i leczenie uzależnienia od alkoholu 

Odtruwanie organizmu zajmuje się leczeniem zespołów abstynencyjnych i koncentruje się na oczyszczeniu organizmu chorego z alkoholu i jego pozostałości. Często proces ten skupiony jest bardziej na ochronie życia i zdrowia pacjenta, niż na psychoterapii uzależnienia  - ma to związek z nierzadko ciężkim stanem osób poddawanych takim zabiegom. Jednak część centrów zajmujących się odtruwaniem alkoholowym prowadzi też warsztaty edukacyjne, których celem jest pobudzenie motywacji do kompleksowej terapii mającej uwolnić pacjenta od uzależnienia od alkoholu. 

To bowiem właśnie motywacja do podjęcia terapii uzależnień jest pierwszym krokiem do leczenia uzależnienia od alkoholu. Nawet jeśli jeszcze właściwe leczenie się nie rozpoczęło, to już podczas odtruwania alkoholowego zauważalna jest ewolucja w psychice pacjenta, która może być startem procesu powracania do zdrowia. Używając metafory budowlanej można to ująć tak: mury co prawda jeszcze nie pną się do góry, ale już powstają fundamenty.

Ważne jest więc istnienie jak największej liczby punktów, gdzie realizowana jest pierwsza część terapii czyli motywacja do rozpoczęcia leczenia uzależnienia. Taką rolę może odgrywać odtruwanie alkoholowe, ale też miejsce pracy, przychodnia lekarska, punkt konsultacyjny dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin, ale też zakład karny czy sala sądowa. Często jednak najważniejszym z takich miejsc jest dom osoby uzależnionej, gdzie jej motywację do leczenia podtrzymują i wzmacniają najbliżsi. 

W tej fazie leczenia wszystko, co pozwala choremu w pełni dostrzec negatywne skutki alkoholizmu i nie pozwala mu na trwanie w przekonaniu, że nie dzieje się w jego życiu nic złego, wspomaga podjęcie i trwanie w postanowieniu o podjęciu leczenia uzależnień – terapii alkoholizmu. Często powtarzane jest stwierdzenie, że alkoholik musi sięgnąć dna, żeby dostrzec popełniane błędy i zacząć je naprawiać. W przypadku niektórych osób takie właśie bolesne zderzenie z faktami dotyczącymi efektów alkoholizmu jest rzeczywiście niezbędne, żeby uzależniony podjął decyzję o terapii. 

Odtruwanie alkoholowe w domu czy w specjalistycznym gabinecie?

Uzależnienie od alkoholu dotyka zarówno sfery psychicznej, jak i cielesnej. Kiedy więc uzależniony zaprzestaje spożywania alkoholu, pojawia się głód biochemiczny. Organizm doznaje wówczas czegoś w rodzaju wstrząsu – substancja, do której zdążył przywyknąć, nagle przestaje być mu dostarczana. Do głosu dochodzi stres a organizm zaczyna „wołać” o kolejne dawki alkoholu, którego zaczyna brakować. W tym momencie najczęściej niezbędna jest  opieka medyczna, dzięki której zapewniona będzie stała obserwacja sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent, a także podjęcie odpowiedniego działania w odpowiedzi na zachowania organizmu pacjenta po odstawieniu alkoholu. Alkoholowy Zespół Abstynencyjny skutkuje obawami, które powodują u uzależnionego nie tylko dyskomfort – mogą być też niebezpieczne dla zdrowia. Właśnie dlatego nie poleca się przeprowadzania odtruwania alkoholowego w warunkach domowych, bez zapewnienia pomocy medycznej, lecz skorzystanie w tym zakresie ze specjalistycznej pomocy. 

Kiedy alkoholik zamierza wziąć udział w procedurze odtruwania, musi zostać od niej najpierw zakwalifikowany. Zanim się to stanie, zostanie z nim przeprowadzony drobiazgowy wywiad, przejdzie także badania laboratoryjne. Celem jest sprawdzenie kondycji psychicznej, stanu zdrowia fizycznego, ale też stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Pytania będą dotyczyły także długości i częstotliwości występowania w przeszłości ciągów alkoholowych. W całej procedurze bardzo ważne jest bowiem, żeby dostosować przebieg odtruwania do indywidualnej sytuacji i potrzeb Pacjenta. 

Odtrucie alkoholowe nie należy do szczególnie zawiłych i trudnych procesów, ale jego przebieg jest zróżnicowany w zależności od Pacjenta. Każda osoba ma inną historię choroby, inaczej też reaguje na leczenie. Może się zdarzyć, że odtruwanie będzie niezbędne, jednak zazwyczaj w tym momencie leczenia motywacja pacjenta do porzucenia nałogu jest na tyle silna, że  także odtrucie nie jest czymś, do czego musi być przymuszany.