wtorek, kwiecień 23, 2024
wtorek, 12 październik 2021 16:04

Wszywka alkoholowa – i co dalej? Szanse powodzenia leczenia

Esperal Katowice Esperal Katowice pixabay

Postępowanie po zaszyciu alkoholowym – zalecenia medyczne, wzmocnienie działania wszywki psychoterapią. Jak długo goi się rana po podaniu Esperalu?

Alkohol jest tanią i łatwo dostępną używką, przez co jego popularność i poziom spożycia stale rośnie, dotykając coraz młodszych konsumentów, niejednokrotnie niepełnoletnich. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że generuje duże ryzyko wystąpienia późniejszego uzależnienia, a skąd droga do licznych konsekwencji społecznych, zawodowych i zdrowotnych jest prosta. Należy podkreślić, że każdy alkoholik odczuwa objawy choroby alkoholowej, narażając swoich najbliższych na współuzależnienie. Warto zastanowić się na tym, w jaki sposób bezpiecznie wyjść z alkoholizmu, a istniejące skutki choroby alkoholowej złagodzić.

Od czego zacząć? Nieoceniona pomoc specjalistów.

Współczesny alkoholik, kiedy już przyzna się przed samym sobą i przed swoim otoczeniem o istnieniu nałogu, ma otwarte drzwi do licznych działań antyalkoholowych. Warto jednak sięgnąć po pomoc specjalistów, ponieważ samodzielne próby zaniechania picia w większości kończą się przysłowiowym fiaskiem, narażając tylko i tak zszargane zdrowie psychiczne i fizyczne na dalsze konsekwencje. Udając się do specjalistów Pacjent ma gwarancję dostosowania działań terapeutyczno-leczniczych do własnych, indywidualnych potrzeb. Można jednak mówić o pewnym schemacie włączania kolejnych aktywności.

Odtruwanie alkoholowe – preludium leczenia

Udając się na terapię na samym początku warto przygotować swój organizm do walki z alkoholizmem. Korzystając z odtruwania alkoholowego, będącego formą oczyszczania i usuwania z organizmu wszelkich szkodliwych toksyn i pozostałości alkoholowych w postaci kroplówek witaminowo-mineralno-elektrolitowych. Poprawiają one samopoczucie Pacjenta, uzupełniają niedobory organizmu, a także, co ważne, obniżają poziom uzależnienia fizycznego. Odtruwanie alkoholowe jest także ważne z innego powodu – po zakończonym procesie człowiek jest całkowicie trzeźwy, co jest warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu zaszycia alkoholowego w Katowicach https://esperalkatowice.pl/.

Zabieg zaszycia alkoholowego – podstawy działania Esperalu

Przez lata na temat działania Esperalu narosło wiele mitów i kontrowersji – zupełnie niesłusznie. Wiele niesprawdzonych informacji powstało ze względu na niepełne zrozumienie działania tej metody. Przede wszystkim sam zabieg jest całkowicie bezpieczny, mało inwazyjny, skuteczny i bezbolesny. Wszywka alkoholowa zaliczana jest do awersyjnej metody farmakologicznej, którą wprowadza się u osób świadomych swoich problemów alkoholowych, którzy z własnej woli wyrażają zgodę na tego typu leczenie. Wszywka jest bardzo skuteczną metodą – uwalnia się stopniowo do krwioobiegu w ciągu od 8 do 12 miesięcy, reagując za każdym razem kiedy dana osoba spożyje nawet śladowe ilości alkoholu. Wprowadzając tabletkę do organizmu Pacjenta dąży się do tego, aby ze względu na świadomość konsekwencji reakcji disulfiramowej lub ze względu na osobiste przeżycie tej reakcji, alkoholik świadomie zrezygnował ze spożywania danej używki poprzez postawę unikającą, awersyjną i ogólną niechęć do alkoholu wywołaną negatywnymi skojarzeniami. Tym samym, używka wcześniej utożsamiana z czymś przyjemnym nagle staje się źródłem dyskomfortu i bólu.

Wspomniany ból i dyskomfort związany jest z powstaniem reakcji disulfiramowej. W momencie kiedy osoba zaszyta sięga po alkohol, Disulfiram, czyli substancja aktywna Esperalu, wchodzi w reakcję z alkoholem. W ten sposób Pacjent odczuwa:

  • Ból – mięśni, w klatce piersiowej, głowy,
  • Duszności – problemy z oddychaniem i złapaniem tchu,
  • Zaburzenia snu,
  • Drgawki mięśniowe,
  • Przemijającą impotencję,
  • Nudności, wymioty i biegunkę,
  • Nadwrażliwość na bodźce,
  • Suchość w ustach i nieprzyjemny, metaliczny posmak,
  • Wzmożone pragnienie,
  • Wzmożoną potliwość,
  • Gwałtowne zmiany ciśnienia,
  • Tachykardię – kołatanie serca,
  • Rozszerzenie naczyń krwionośnych – zaczerwienienie skóry, szczególnie na twarzy, szyi i dekolcie,
  • Stany lękowe, stres,
  • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji.

Jak widać, powyższe objawy są bardzo zbliżone do zatrucia alkoholowego (kaca), przy czym różnią się od niego:

  • Czasem wystąpienia – omawiane objawy pojawiają się już po kilku minutach od momentu rozpoczęcia picia,
  • Czasem trwania – reakcja ta może trwać nawet kilkanaście godzin,
  • Dokuczliwością i natężeniem objawów – w tym przypadku człowiek znacznie gorzej się czuje.

Należy mieć świadomość, że w skrajnych przypadkach może dojść do trwałych uszkodzeń narządów i układów wewnętrznych. Istnieje realne ryzyko doznania zawału, paraliżu, uszkodzeń wątroby i mózgu. Co więcej, symptomy reakcji disulfiramowej występują także w momencie kontaktu ze śladowymi ilościami alkoholu, przy czym w mniejszym natężeniu. Tym samym należy uważać na wszelkie kosmetyki, leki, chemikalia i inne produkty spożywcze, które zawierają w składzie alkohol.

Opis zabiegu zaszycia alkoholowego

Lek Esperal umieszcza się w ciele Pacjenta pod jego skórą, dokładnie pod powięzią, o ile u danej osoby nie występują przeciwwskazania. Najważniejsze z nich to: nietrzeźwość, niepełnoletność, brak zgody na zabieg, ciąża, laktacja, nadwrażliwość na wszelkie składniki tabletki, poszczególne choroby przewlekłe – wszelkie wątpliwości zdrowotne wyjaśnia lekarz na konsultacji medycznej.

Sam zabieg trwa dość krótko, około 30 minut i odbywa się w kliku etapach. Po rejestracji Pacjenta na zabieg sprawdzana jest trzeźwość Pacjenta, a także stopień zrozumienia sposobu działania tej metody, wliczając w to znajomość konsekwencji braku zachowania abstynencji. Następnie lekarz diagnozuje ogólny stan Pacjenta, dobiera pod jego potrzeby dawkę leku, a także wydaje dokumenty do podpisania, w tym zgodę na zabieg. Kolejnym etapem jest podanie znieczulenia miejscowego, dzięki czemu Pacjent nie czuje dyskomfortu i bólu, a zachowuje pełną świadomość działań wokół niego. W wybranym miejscu lekarz nacina skórę i umieszcza lek na wybranej głębokości. Zazwyczaj jest to okolica pośladkowa, ponieważ pozwala on zachować pełną dyskrecję, a dodatkowo jest to miejsce najbardziej bezpieczne anatomiczne ze względu na brak dużych skupisk splotów nerwowych i naczyń krwionośnych. Oczywiście istnieje możliwość umieszczenia tabletek w innym miejscu, o ile lekarz wyrazi na to zgodę. Część Pacjentów posiada wszywki na ramieniu lub łopatce. Następnie powstała rana zaszywana jest szwami, podawany jest profilaktycznie antybiotyk, a następnie przykładany opatrunek, który należy w domu regularnie zmieniać. Warto dodać, że jeszcze tego samego dnia Pacjent wraca do domu lub pracy. Spokojnie można prowadzić samochód. Wszywka nie wpływa na zdolność koncentracji, ani na refleks. Po wygojeniu się rany widoczna jest niewielka blizna.

Zalecenia po zabiegu i możliwe powikłania

Tuż po samym zabiegu nie należy dźwigać ciężarów i musi uważać na wzmożoną aktywność fizyczną. Niestosując się do tego zalecenia tabletki z lekiem mogą się przemieścić, a szwy puścić. Należy także dbać o higienę i zmieniać regularnie opatrunek, aby nie dopuścić do rozwoju zakażenia. Miejsce zaszycia należy obserwować. Jeżeli dojdzie do wycieku surowicy, obrzęku, zaczerwienienia miejsca podania Esperalu lub bólu tej okolicy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje podejrzenie odrzucenia wszywki jako ciała obcego. Samo miejsce goi się kilka dni, a w przypadku zastosowania tańszych szwów nierozpuszczalnych należy je zdjąć po upływie 10-14 dni od zabiegu.

Kolejnym, bardzo ważnym zaleceniem po zabiegu jest wsparcie metody awersyjnej innymi działaniami antyalkoholowymi. Tutaj podstawą leczenia jest psychoterapia, a także udział w spotkaniach grup samopomocowych, takich jak wspólnota AA. Jest to o tyle ważne, że wyposaża Pacjenta w umiejętności radzenia sobie w trudnych chwilach, które generowały potrzebę sięgnięcia po alkohol. Są to działania mające na celu obniżenie lub wyeliminowanie uzależnienia psychicznego i głodu alkoholowego.

Należy pamiętać, że osiągnięcie sukcesu terapeutycznego leży jedynie w kwestii i możliwości samego Pacjenta. Oznacza to, że im więcej da on od siebie, im bardziej będzie utrzymywać swoją motywację i chęć do zmian na wysokim poziomie, jednocześnie stosując się do wszelkich zaleceń, tym większą szansę na sukces posiada.

.