piątek, kwiecień 19, 2024
czwartek, 18 czerwiec 2020 16:50

Nowy psi członek rodziny - jak go przywitać?

Szczeniak Szczeniak

Pojawienie się psa wiąże się z nie lada emocjami, zarówno z radością, jak i stresem. Niepokój dotyczy obawy, czy wszystko zostało przygotowane na czas. Oprócz samej wyprawki należy odpowiednio zabezpieczyć dom. Dzięki tym wszystkim czynnościom bez obaw będziemy mogli przywitać nowego lokatora.

Pojawienie się szczeniaka – przygotowanie domu

Ze szczeniakiem jest podobnie jak z dzieckiem. Przed jego pojawieniem się należy pozmieniać w domu kilka rzeczy, żeby stworzyć dla jego rozwoju możliwie najlepsze warunki. Nowe lokum to potencjalne źródło wielu niebezpieczeństw dla malucha. W pierwszej kolejności trzeba zabezpieczyć kable i przewody. Konieczne jest usunięcie bądź umieszczenie na wysokości trujących roślin doniczkowych. Posiadacze schodów i balkonów nie mogą też zapomnieć o ich zabezpieczeniu. Montaż specjalnych kratek uchroni szczeniaka przed niespodziewanym upadkiem. Warto ponadto zabezpieczyć ostre krawędzie. Jeśli obawiasz się, że zwierzę zniszczy nogi od mebli, możesz potraktować je środkiem w sprayu, który zniechęci szczeniaka do tej czynności. Meble tapicerowane dobrze jest nakryć. Ze względu na to natomiast, że szczeniak ma problemy z sygnalizowaniem potrzeb fizjologicznych, warto zabezpieczyć podłogę - zwinąć dywany i chodniki oraz zainwestować w podkłady higieniczne. Równie ważna, co przygotowanie domu, jest wyprawka dla szczeniaka.

Przywitanie szczeniaka – składowe wyprawki

Osoby, które nie wiedzą, co powinna zawierać wyprawka, powinny zasięgnąć porady weterynarza lub pracownika sklepu zoologicznego. Niewątpliwie jednym z kluczowych jej elementów jest legowisko. Już od pierwszych tygodni pies powinien mieć zapewnioną prywatną przestrzeń, swój własny kąt, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Wybierając legowisko, najważniejsze jest zapewnienie psu wygody. Oprócz wielkości warto przyjrzeć się tworzywu, z którego zostało wykonane. Materiał powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, wytrzymały, a przy tym przyjemny w dotyku. Najlepiej, aby legowisko wypełniała specjalna pianka, która dostosowuje się do ciała psa i nie odkształca się.

Kolejnym ważnym elementem wyprawki jest miska. Jej wielkość powinna być dostosowana do rozmiaru pieska. Poleca się miski ceramiczne, które są bezpieczne w kontakcie z żywnością. Bezpośrednio z miską związana jest kwestia żywienia. Dieta szczeniaka powinna być zrównoważona i dostarczać wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Najlepiej postawić na dobrej jakości karmę z naturalnych składników, która będzie odpowiednia dla fazy rozwojowej zwierzaka. Istotne jest także dopasowanie jej dziennej porcji. W tym celu warto sugerować się informacjami zamieszczonymi na opakowaniu karmy lub zapytać weterynarza. Jeśli chodzi o smaczki, szczeniakom nie wolno podawać tych twardych - są trudne do pogryzienia i kłopotliwe do przetrawienia. Najlepsze są te lekkostrawne i jak najmniej przetworzone.

Zarówno młode, jak i starsze psy uwielbiają zabawę, a tym bardziej wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji warto wspomnieć o zestawie spacerowym - obroży i smyczy. Akcesoria te także muszą być dobrane do wielkości psa. Dodatkowo powinny być wygodne i nie ograniczać jego ruchów. Ze względu na to, że szczeniak szybko rośnie, najlepiej kupić te z możliwością regulacji. 

Do zabawy na dworze można wybrać różne piłki. W domu lepiej postawić na zabawki interaktywne, które będą stymulowały jego rozwój umysłowy. Bez względu na rodzaj zabawka musi być bezpieczna i dobrana do psich możliwości.