Czym jest urografia?
Urografia jest specjalnym rodzajem badania radiologicznego, w którym obrazuje się układ moczowy. Używa się w nim promieni rentgenowskich i kontrastu, aby sprawdzić stan nerek, moczowodów, układu kielichowo-miedniczkowego oraz pęcherza moczowego. To badanie umożliwia określenie rozmiaru, kształtu, umiejscowienia struktur układu moczowego, ale nie pozwala na ocenę ich czynności.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia urografii?
Urografia to badanie wykorzystywane w diagnostyce chorób nerek i układu moczowego. Wśród wskazań do przeprowadzenia go wymienia się m.in.:
- kamicę nerkową;
- nawracające infekcje układu moczowego;
- wrodzone wady układu moczowego;
- guzy, torbiele i inne zmiany patologiczne w nerkach;
- urazy układu moczowego;
- choroby pęcherza moczowego.
Czy urografia wymaga specjalnego przygotowania?
Urografia to badanie wymagające specjalnego przygotowania. Dwa dni przed badaniem pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną, najlepiej płynną lub półpłynną. Dzień przed musi przyjąć środek przeczyszczający lub zgłosić się na lewatywę. Na badanie trzeba przyjść na czczo. Nie wolno jeść i pić. Działania te mają na celu oczyszczenie przewodu pokarmowego z mas kałowych i gazów, które mogłyby ograniczyć widoczność badanych struktur. Przed urografią konieczne jest również opróżnienie pęcherza oraz poinformowanie osoby przeprowadzającej badanie o przyjmowanych środkach i reakcjach alergicznych. Pacjenci powinni przedstawić też aktualne wyniki kreatyniny. Na badanie należy się zgłosić w wygodnym stroju i nie mieć przy sobie żadnych metalowych elementów.
Jak przebiega urografia?
Pacjent zgłasza się na badanie wcześniej w celu założenia wenflonu. Po tych przygotowaniach kładzie się na specjalnym stole pod aparatem rentgenowskim. Jako pierwsze robione są przeglądowe zdjęcia jamy brzusznej. Pacjentowi zostaje podany kontrast, po czym wykonuje się następne zdjęcie. Kolejne robione są w różnych przedziałach czasu (z reguły po 7, 12 i 25 minutach) i po oddaniu moczu. Badanie może trwać od 30 minut do nawet 2 godzin. Jego wyniki powinno się omówić z nefrologiem lub urologiem. Są one przekazywane w formie opisu z dołączonymi zdjęciami rentgenowskimi. Po badaniu pacjentowi usuwa się wkłucie. Wskazane jest, aby badany został na około pół godziny na obserwacji na wypadek skutków ubocznych podania kontrastu. Ważne, aby po badaniu przez 2 dni przyjmować dużo płynów, żeby usunąć środek cieniujący, który wydalany jest z moczem.
Czego można się dowiedzieć dzięki urografii?
Każde ze zdjęć wykonanych podczas urografii dostarcza różnych informacji. Pierwsze zapewnia wiadomości o liczbie, położeniu i kształcie nerek oraz kielichów i miedniczek nerkowych. Kolejne umożliwiają ocenę przepływu moczu do pęcherza – dokonywana jest analiza występowania przeszkód w odpływie moczu, ocenia się także jego budowę. Na zdjęciu po oddaniu moczu sprawdza się, czy zalega on w pęcherzu.