czwartek, kwiecień 25, 2024
sobota, 09 kwiecień 2022 13:18

Choroby układu oddechowego i jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Nebulizator Nebulizator pixabay

Jednymi z najczęściej występujących obecnie chorób, są choroby układu dróg oddechowych. W 2020 roku epidemiolodzy potwierdzili u co piątego mieszkańca ziemi zgon spowodowany powikłaniami w następstwie chorób występujących w obrębie płuc.

Schorzenia może wywołać wiele czynników, nie tylko zanieczyszczenia powietrza, czy palenie papierosów. W tym materiale dowiesz się, jakie jeszcze czynniki ryzyka mogą być przyczyną chorób układu dróg oddechowych. Ponadto dowiesz się również tego, w jakiś sposób można radzić sobie z ich dolegliwościami we własnym zakresie w domu.

Układ oddechowy – największe czynniki ryzyka

Ze względu na fizjologię choroby układu dróg oddechowych można podzielić na te obturacyjne (np. astma, rozedma) oraz restrykcyjne (np. pylice, sarkoidoza, czy też gruźlica). Z anatomicznego punktu widzenia zaś wyróżnia się choroby górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Jednostek chorobowych może być wiele, jednak za te najpoważniejsze uważa się takie schorzenia, jak gruźlica, mukowiscydoza, astma, POChP, bezdech senny, ostre infekcje dróg oddechowych, czy też ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej).

Najczęstszymi czynnikami wywołującymi choroby układu dróg oddechowych, są:

  • nałogowe palenie papierosów i wyrobów tytoniowych,

  • zanieczyszczenia środowiska,

  • zanieczyszczenia wewnętrzne w zamkniętych pomieszczeniach,

  • zła dieta i odżywianie,

  • predyspozycje genetyczne.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze brak ruchu lub zbyt intensywny wysiłek fizyczny, który może odbijać się nie tylko na samych płucach, ale także wywierać negatywny wpływ na cały organizm. Nadmierne nadwyrężanie własnego ciała powoduje bowiem dość duże osłabienie – osłabiony i wycieńczony człowiek jest bardziej podatny na choroby układu dróg oddechowych.

Jak radzić sobie z uporczywymi dolegliwościami w obrębie płuc we własnym domu?

Dla prawidłowego funkcjonowania zarówno samego układu oddechowego, jak i innych narządów u układów w organizmie, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Jednym z nim jest nebulizacja. Nebulizatory to urządzenia ogólnodostępne w aptekach i sklepach medycznych. Warto zapoznać się z ich rodzajami, ponieważ każdy działa na swój sposób inaczej – na rynku dostępne są nebulizatory siateczkowe, ultradźwiękowe oraz pneumatyczne.

Nebulizator, czyli urządzenie do przeprowadzania inhalacji parowej we własnym domu, służy do tego, aby zmieniać płynną postać leku w leczniczą mgiełkę, czyli inaczej aerozol. Nebulizator może pomóc w wielu uporczywych dolegliwościach, nie tylko tych widocznych typu katar, czy kaszel. Nebulizacja pozytywnie wpływa również na samopoczucie chorego – zatkany nos z reguły nie sprawia nikomu przyjemności. Poprzez odetkanie zatorów w nosie oraz nawilżenie przesuszonych dróg oddechowych pacjent nabiera więcej chęci do życia i staje się znacznie bardziej ożywiony niż przed zastosowaniem domowej inhalacji.

Z uporczywymi dolegliwościami można radzić sobie we własnym zakresie. Nebulizatory to nie jedyne rozwiązanie, jednak jedne z najskuteczniejszych. Dla porównania domowe inhalacje – z wykorzystaniem miski z gorącą wodą, ręcznika i ulubionych olejków czy ziół – nie działają tak skutecznie, jak nebulizacje. Warto mieć również na uwadze to, że takie rozwiązania nie nadają się dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia poparzeń – miskę z gorącą wodą można bowiem przez przypadek strącić i wywrócić na własne ciało, a to jest już poważne zagrożenie dla życia, szczególnie dla małych dzieci.